Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat telewizora OTC M 651 TS

Mbachanek 06 Mar 2005 15:25 28765 39
NDN
 • #1
  Mbachanek
  Level 13  
  Naszlo mnie ostatnio żeby zbudować telewizor na lampach.
  Ma ktoś jakis prosty schemat ?
  Poszukuje takiego na 4 moze 5 lampach.
 • NDN
 • #2
  krzkomar
  Level 25  
  Takie cosik dałoby się zrobić, ale na lampie oscyloskopowej, też mi chodzi taki pomysł po głowie. Odchylanie zrobić na generatorach tranzytronowych - ponoc dają całkiem ładną piłę (wychodzi 2 lampy np EF80). Jakaś lampa na wzmacniacz wizji i ew separator synchronizacji (ECH81 ?). W sumie jak by nie patrzeć ok 3 lampy są potrzebne aby zrobić sam "monitor". No i do tego dochodzi część tunera, zastanawiam się czy nie dałoby się zrobić superreakcji, czyli np ECC88 (jedna trioda do superreakcji, druga jako wzmacniacz produktu detektora. Taki odbiornik być może dałby radę odbierać TVP1 na 12 kanale.Więc mamy 4 lampy, ale brak głosu - aby zrobić fonię myślę że można by wykorzystać ECH81 jako detektor FM w części heptodowej i triodę jako wzmacniacz p.cz. do tego jakiś wzmacniacz m. cz. np na ECL86. To daje w sumie 6 lamp w bardzo optymistycznej wersji.
 • NDN
 • #4
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Krzkomar-zapomnij o superreakcji. Tu się kompletnie nie nadaje. No chyba, że do samej fonii.
  Jako separator lepiej byłoby dać ECH84-specjalnie do tego pomyślana.
  Ja stosowałem układ z jakąś ECC i diodą germanową. Z moich obserwacji wynika, że o ile synchronizacja linii była dobra i obraz się nie "rwie", o tyle ramka "skacze". Może nawet dać tu tranzytron, ale do wyzwalania tranzytronu -generatora ramki:)
  Trudno będzie zrobić głowicę. Na dobry początek warto by było zabawić się z jakąś fabryczną. P. cz koniecznie na czymś o dużym nachyleniu, myślę, że EF183 i EF184. Dwie lampy p.cz to minimum-taki układ może będzie pracować w pobliżu silnego nadajnika. Najlepiej byłoby dac 3 lampy w p.cz. Wzmacniacz wizji najlepiej na EFL 200 lub ruskiej 6R4P (o ile oznaczenia mie pomyliłem). Korzyścią jest to, że mamy drugą pentodę w bańce, z której można zrobić jakiś użytek-może nadałaby się do wzmacniacza p.cz. fonii. Nie mamy żadnej diody-dobrze by było użyć coś w rodzaju EABC80. Diody zostaną "zjedzone" na różne cele-detektor wizji, detektor fonii, może układ odtwarzania składowej stałej. Mnie marzyłby się detektor iloczynowy dla fonii, ale za dużo lamp by poszło:)
  reasumując:
  coś w głowicy-możliwe, że ze 2 lampy tam będą musiały iść.
  p.cz. -EF183, EF184 i najlepiej jeszcze jedna
  generatory-2xEF80
  selektor i separator -ECH84
  wzmacniacz wizji- EFL200 (na detektor może triodę jakąś?) lub szaleńczo-EBL21
  tor fonii-p.cz na EFL200
  detektor fonii - ECH81 lub EH81 lub EABC80 (wtedy plus wzm.m.cz)
  wzmacniacz końcowy fonii- ECL86 lub nietypowo EFL200. Zostaje coś w środku do wykorzystania.
  Prostownik W.N EY51, zasilacz anodowy EZ80
  no i lampa oscyloskopowa.
  14 lamp jeśli prostowniki też mają być lampowe. Jeśli nie, to w 10 może da się zmieścić. Nie oszukujmy się-jeśli ma to działać to nie da się tego zrobić na jednej czy czterech lampach.
 • #5
  Preskaler
  Level 39  
  Zdecydowanie zgadzam się z "Alkiem Z"! Nie można zbudować działającego OTV na czterech czy pięciu lampach! Chyba, że zrobimy hybrydę tranzystorowo-lampową? W przeszłości były budowane takie "oszczędnościowe "niby" telewizory i nazywały się "Pegaz" i "Fala". Miały (chyba) po 14 lamp. Szybko jednak zostały wyzłomowane (przekazane do szkół) bo nie nadawały się do "ludzkiego" użytku. Można realnie myśleć o zbudowaniu OTV na 17-tu lampach (stosując przy tym lampy podwójne) lub hybrydę.
 • #6
  krzkomar
  Level 25  
  AlekZ - zapewne masz rację, dlatego też napisałem, że to bardzo optymistyczna wersja.
 • #7
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  To przejżyjcie sobie roczniki RADIOAMATORA z początku lat 50. Takie telewizory da się zrobić, nawet w warunkach amatorskich i przy niedużej ilości lamp szczególnie, że tam były stosowane jeszcze przedwojenne i nieskomplikowane lampy.
  A były to czasy kiedy nie było jeszcze seryjnej produkcji pierwszego polskiego telewizora WISŁA.
  Zresztą na jej schemacie też można się oprzeć.
 • #8
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Zapomniałeś tylko o tym, że w tamtych latach stacja WOT nadawała zdaje się na czterdziestu kilku MHz.Odbiorniki mogły więc być uproszczone, o wzmocnieniu bezpośrednim. Teraz "jedynka" jest nadawana na ponad 200MHz i bez przemiany się nie obejdzie.
  Kolejną sprawą jest to, że odbiorniki te miały małą czułość i mogły pracować poprawnie w niewielkiej odległości od stacji nadawczej.
  Odchylanie pionowe odbywało się chyba niekiedy z sieci. Nie wiem, jak działałoby to dzisiaj.

  Wolę przestrzec przed oszczędzaniem lamp w w.cz i p.cz. by uchronić eksperymentatora od niepowodzeń i zniechęcenia. Oszczędzanie lamp w innych blokach telewizora-proszę uprzejmie- eksperymentator sam się przekona, że będzie musiał stale podregulowywać synchronizację-tak jak ja się już o tym kiedyś przekonałem.
  Jeśli już oszczędzać lampy to na tej zasadzie, że uruchamiamy odbiornik z pewnie działającą głowicą i p.cz. a potem dopiero eksperymentujmy z wyrzucaniem lamp z odbiornika.
 • #9
  Preskaler
  Level 39  
  Zdecydowanie zgadzam się z "Alkiem Z"! Można na lampach próbować budowy wielu ciekawych urządzeń lecz, z pewnością. nie należa do nich OTV! Nie wykluczam jednak takiego przedśęwzięcia i z pewnością taki odbiornik dostarczyć może wiele satysfakcji. Zdecydowqanie unikałbym oszczędności w postaci redukcji ilości lamp do 4 - 5 szt! Nawet stosując lampy złożone nie będzie taki radioamator zadowolony z efektów swojej pracy. Dużo ławiejsze i zdecydowanie wdzięczniejsze będzie budowanie wzmacniaczy akustycznych na lampach!
 • #10
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Budowa telewizora na lampach to ciekawe doświadczenie-może nawet znacznie ciekawsze niż budowa samego wzmacniacza akustycznego, który-nawiasem mówiąc w skład takiego telewizora też wchodzi.
  Ważne jest co innego. Jeśli budowa lampowego wzmacniacza akustycznego przedstawia sobą pewien stopień trudności to budowa radia (tunera) lampowego na UKF jest o wiele trudniejsza, ale i tak o wiele łatwiejsza niż budowa telewizora.

  Bądźmy realistami. Mało kto dysponuje falomierzem-generatorem. Niekiedy elektronicy-amatorzy nie mają oscyloskopu.
  Jak więc zestroić i uruchomić taki telewizor? W przypadku tunera dało się to przynajmniej częściowo zrobić za pomocą drugiego odbiornika. Szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie takiego sposobu strojenia w przypadku telewiozra, gdyż trzeba by było odłączać poszczególne filtry p.cz. w dodatkowym, pomocniczym telewizorze. Praktycznie rzecz biorąc prawie nierealne.
 • #11
  krzkomar
  Level 25  
  Prawda jest taka, że gdyby można było zrobić odbiornik wysokiej klasy na 4 lampach, to byłoby to najprawdopodobnie już dawno zrobione. Co do 200MHz, to w niektórych rejonach polski TVP1 nadaje na kanale 12 (tak jest u nas) a to o ile pamiętam jest znacznie niżej niz 200MHz i dlatego pomyślałem że być może udałoby się z superreakcją (ale szanse na to są niewielkie). Pytanie dochodzi też czy na superreakcji będzie można uzyskać wymagane pasmo wizyjne (jeśli liczyć z podnośną fonii to pow 6,5MHz, jeśli bez to ze 2MHz - jakość VHS ) - szczerze w to wątpię.

  Co do skomplikowaności układu, to nie sądzę aby za to się zabierały osoby mające problem ze złożeniem np "bufora lampowego" - trzeba też liczyć siły na zamiary.
 • #12
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Układ z superreakcją kompletnie nie nadaje się do częstotliwości wizyjnych. Zapomnij o tym, to nie będzie działać. Kto myśli inaczej, ten uległ fałszywym dobranockom z rodzaju odbiornik "prima", który był primaaprilisowym żartem w jednym z dawnych radioamatorów.
  Jeśli chodzi o 11 kanał TV to wedle tabelki jest to częstotliwość 215,25 MHz dla wizji i 221,75MHz dla fonii. Na tymże kanale łapię jedynkę w Warszawie.
 • #13
  Jacu$
  Level 27  
  Mam takie fajne książeczki wydawane dawno temu w ZSRR dla radioamatorów. Jedna z nich ma tytuł "Одиннадцатиламповый телевизор"
  (11-lampowy telewizor). Moskwa 1958 rok, wydanie 295.
  Spróbuję przetłumaczyć ogólną charakterystykę:
  Telewizor zawiera 11 lamp, nie licząc kineskopu. Jest on przeznaczony do odbioru programów nadawanych w pierwszym i trzecim kanale w odległości 15-20km od nadajnika. Pasmo przenoszenia toru wizji 4.5MHz, co zapewnia rozdzielczość na poziomie 400-450 punktów w linii. Wzm. m.cz. przenosi pasmo 100-600Hz. Moc wyjściowa fonii 0.5W. Zasilanie z sieci 110, 127 lub 220V. Moc pobierana poniżej 100W.
  Książeczka krok po kroku wyjaśnia, jak od podstaw zbudować ten telewizor (elektronika, mechanika, nawijanie transformatorów). Poniżej zamieszczam schemat zeskanowany z książeczki. Skan jest po kilku obróbkach (zmniejszanie pliku) ale wydaje się być czytelny.
 • #14
  Piotr Pajkert
  Level 32  
  Witam!

  AlekZ wrote:

  Bądźmy realistami. Mało kto dysponuje falomierzem-generatorem. Niekiedy elektronicy-amatorzy nie mają oscyloskopu.
  Jak więc zestroić i uruchomić taki telewizor? W przypadku tunera dało się to przynajmniej częściowo zrobić za pomocą drugiego odbiornika. Szczerze powiedziawszy nie wyobrażam sobie takiego sposobu strojenia w przypadku telewiozra, gdyż trzeba by było odłączać poszczególne filtry p.cz. w dodatkowym, pomocniczym telewizorze. Praktycznie rzecz biorąc prawie nierealne.

  Myślę, że oprócz zaplecza technicznego ważna jest wiedza i praktyka. Wiedza dotycząca technik telewizyjnych. Nie ujmując nic koledze Mbachmankowi - ja - nie podjąłbym się budowy telewizora.
  Cześć!
 • #15
  dipol
  Level 34  
  a koledzy wiecie jak działa telewizor bo jak przeczytałem w/w to wasza niewiedza mnie poraziła
  i popieram Piotra najpierw do ksiażki a potem do walki
  glowica lampowa na zakres decymetrowy to już jest wyzwanie
  raczej żden z was nie jest Hary Poterem
 • #16
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Dipol-ty jak zawsze swoje... Budowę telewizora na lampie oscyloskopowej już raz przechodziłem i działało. Nie święci garnki lepią.
 • #17
  Anonymous
  Anonymous  
 • #20
  pleno
  Level 19  
  A po co budować takie skomplikowane układy? Mój dziadek zbudował kiedyś 5 czy 6 lampowy TV w latach 50, który działał. i był to chyba nawet TV superreakcyjny!!! Opis kilku takich odbiorników był zamieszczony na łamach "Radioamatora" w latach 1956-59. A roczniki te znajdują się na elektrodzie w starych archiwach - http://archiwa.elektroda.net/ , więc nic nie szkodzi żeby je ściągnąć. Był kiedyś taki TV fabryczny, z bezpośrednim wzmocnieniem KWN, też stosunkowo prosta konstrukcja.
  Aktyp, jesteś w błędzie. Szmaragd to ten sam TV co Turkus i Jantar, różnił się tylko obudową. Natomiast Szmaragd 901 i 902 to rzeczywiście inna para kaloszy :) A telewizor, czy będzie miał 5 czy 10 lamp i wykonany będzie samemu, to raczej jako ciekawostka, ozdoba i przedmiot którym można będzie poszpanować, bo żeby go normalnie tak oglądać.... Jeśli chodzi o odbiór na wyższych pasmach, to z tym rzeczywiście może być problem, ale można wg. mnie nieco sprofanować taki TV i skrzętnie gdzieś ukryć głowicę ZTG. Ileż problemów odejdzie. Można byłoby też spróbować zastosować konwerter - przystawkę, jaka była niegdyś stosowana w starych TV do odbioru drugiego programu. Jednym słowem trzeba eksperymentów, wypróbować i rozważyć kilka idei. Co komu szkodzi? Może tylko to, że zdobędzie się nowych doświadczeń :D
 • #22
  staszeks
  Level 27  
  Jezeli przeczytasz to mogę inną.
  "Kak postroit telewizor"
  Schematu nie przytoczę bo w książce nie ma zbiorczego schematu a są
  poszczególne schematy poszczególnych bloków przytoczone w trakcie ich omawiania.
  Telewizor bazuje na fabrycznych podzespołach:
  -przełącznik kanałów
  -transformator wyjściowy odchylania linii
  -cewki odchylające
  -transformatory blokinggeneratoróe kadrów i linii.
  -w konkretnym wypadku zastosowano tez fabryczne:
  transformator zasilający,dławiki filtrów, rdzenie i ekrany cewek.
  lamp i kineskopu nie wymieniono oddzielnie ale to rozumie się samo przez się.
  Schemet lampowo tranzystorowy.podano gotowe rysunki płytek drukowanych
  Telewizor zawiera 11 lamp (w tym kineskop 47LK2B) 8 tranzystorów
  i 13 diod półprzewodnikowych.Moc pobierana 120W.

  Jeżeli jesteś zainteresowany pisz na PW ew.mail (powinienieś mieć)
  Razem ponad 60 stron.PDF był z rozpędu.mogę w innym formacie
  bo pdf zdaje się nie jest najszczęśliwszy.
 • #24
  arturssp
  Level 16  
  A widzieliscie taki wynalazek?? Telewizor na jednej lampie!!
  Nazywal sie "Prima" i odbieral tylko jeden kanal w Warszawie :D Ale konstrukcja powala prostota... :)
 • #25
  1MAc
  Level 16  
  arturssp wrote:
  A widzieliscie taki wynalazek?? Telewizor na jednej lampie!!


  Skąd tyś to wytrzasnął chłopie. Kto toto opublikował????

  Jestem pełen podziwu, bo to IMHO wprost nieprawdopodobne. W zasadzie dokładając solidny wzmacniacz w.cz na czymkolwiek wspołczesnym, albo jakiś konwerter (nawet fabryczny) możnaby coś z tym poeksperymentować, tym bardziej, że moce nadajników nieco poszły w górę.
 • #28
  thereminator
  Conditionally unlocked
  AlekZ wrote:
  Tyle, że ten "telewizor" był primaaprilisowym żartem...


  Trzeba przyznać autorowi żartu, że mu się udał, skoro 46 lat później wciąż ktoś daje się nabrać :D
 • #29
  maciej_333
  Level 38  
  Teoretyzując ten układ mógłby działać. Jednak o ile PCH189 istnieje (wątpię) to bardzo szalona konstrukcja. Heptoda to praktycznie pół telewizora, czyli detektor siatkowy wizji (najgorsze co może być dla wizji), wzmacniacz wizji, lampa końcowa odchylania poziomego. Trioda to wzmacniacz m.cz. Detektor fonii mamy stosunkowy. Regulacja siły głosu poprzez mianę sprzęgnięcia pomiędzy wzmacniaczem wizji i detektorem fonii. Pion jest synchronizowany prosto z sieci (to nawet kiedyś podobno działało wpraktyce i mogło być bardzo dobre i proste). Przebieg liniowy na pion też robią z sieci. S1, S2 i S3 kineskopu polaryzyją z napięcia anodowego kinola. Nie mogę rozgryść jedynie skąd teoretycznie ma powstać przebieg liniowy na odchylaniu poziomym. Naturalnie coś takiego działać by niemogło, bo odchylania byłyby za mało wydajnie (szczególnie poziom). Żart faktycznie dobry.
 • #30
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Sprzężenie zwrotne generatora linii chyba ma być w siatce hamującej tej PCH189, która oczywiście nie istnieje. Jest szereg powodów , dla których układ nie może działać.