Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wywaliło korki - brak prądu w prawie całym mieszkaniu

venetia 13 Lip 2013 02:26 57123 5
  • #1 13 Lip 2013 02:26
    venetia
    Poziom 2  

Z góry przepraszam za brak fachowego słownictwa, ale nie znam się zupełnie na elektryce :) .

A więc: w mieszkaniu włączony był wyłącznie komputer, router,l odówka, router, lampka biurkowa i jedno światło górne w pokoju. Wstałam od komputera, idę do łazienki i nagle: bum!, zgasło światło z hukiem, myślałam, że na zawał zejdę, bo było naprawdę głośno. Wszystko się wyłączyło, włącznie z komputerem. Od razu zajrzałam do 'takiej' skrzynki z korkami nad drzwiami wejściowymi i z ośmiu takich przełączników pierwszy i ósmy były przechylone w dół, więc przełączyłam je w górę. I światło wróciło - częściowo.
    Jest w gniazdkach przy podłodze (w całym mieszkaniu).
    A górne światła nie działają nigdzie, w żadnym pomieszczeniu. Nie działa też światło w okapie i lodówka - nie mam pojęcia jak lodówka jest podłączona, na jakiej wysokości leży gniazdko, sama jej nie odsunę.

Co może być przyczyną tego co się stało?

Może przedłużacz, do którego podpięty jest komputer ,głośniki, lampka, jest wadliwy? Ale się nie spalił, dzięki temu mogę pisać z komputera teraz.

Czy może to wynikło ze zbyt dużego obciążenia? Ale nie wiem jakim cudem, bo normą jest pracujące naraz 3 światła górne, 2 laptopy, 1 komputer zwykły, zmywarka, lodówka, pralka i jakoś wtedy się nic nie działo. A teraz jedna trzecia z tego pracowało tylko, a mimo to zgasło światło.

Przypomniało mi się, że w przeciągu ostatnich paru miesięcy już kilka razy mi korki wywalało. Ale nie pamiętam które. No i wtedy po włączeniu tych korków światło powracało wszędzie. A teraz 'zonk',w większości nie działa.

Proszę pomóżcie, bo lodówkę mam pełną i zamrażarkę i się boję, że to się rozpłynie do rana i będę miała powódź na podłodze w kuchni z zamrażarki, bo chyba ten lód roztopiony zacznie wypływać.

Z góry dziękuję za pomoc.

3 5
  • #3 13 Lip 2013 03:05
    venetia
    Poziom 2  

Wyszłam na korytarz i jest tam coś a la skrzynka ,niestety zamknięta.Nie wiem skąd się bierze klucz w takich sytuacjach,co zazwyczaj robią ludzie w takich sytuacjach?

I dodatkowa informacja: na tej skrzynce są numery mieszkań i takie przezroczyste szybki,i tylko pod moją szybką się świeci takie czerwone światełko.Może to coś oznacza,nie wiem naprawdę,piszę na wszelki wypadek.

Dzięki wielkie i proszę o dalsze podpowiedzi:)

0
  • #5 13 Lip 2013 03:33
    venetia
    Poziom 2  

Ok dzięki wielkie jeszcze raz:)

2
  • #6 13 Lip 2013 20:52
    TWK
    Specjalista elektryk

Czy masz zasilanie trójfazowe? (np. do kuchenki indukcyjnej?) Jeśli tak, to najprawdopodobniej nie ma 1 fazy na zasilaniu. Czerwone światełko na liczniku może to właśnie oznaczać. Koniecznie trzeba zdobyć dostęp do zabezpieczenia przedlicznikowego i sprawdzić, czy nie jest wyłączone. Skoro skrzynka jest zamknięta, to klucz może mieć również gospodarz domu (dozorca), administrator albo elektryk, o którym pisze kol. Łukasz.

venetia napisał:
    Przypomniało mi się, że w przeciągu ostatnich paru miesięcy już kilka razy mi korki wywalało.
    To nie jest normalny objaw. Warto, aby po usunięciu awarii, dobry elektryk przejrzał instalację na okoliczność częstego wyłączania zabezpieczeń.

1