Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem ZAMEL PCP 04

13 Lip 2013 11:45 2316 4
 • Poziom 13  
  Witam

  Proszę o pomoc w podłączeniu sterowania oświetleniem poprzez przekaźnik czasowy ZAMEL PCP 04 (http://www.zamel.pl/pl,48,47,przekaznik_czasowy_pcp04.html). Chciał bym wykorzystać funkcję G czyli przekaźnik bistabilny z ograniczeniem czasowym. Według instrukcji sterowanie odbywa się zboczem narastającym.
  W jaki sposób uzyskać zbocze narastające bez udziału "skomplikowanej" elektroniki w standardowej puszce pod wyłącznikiem?
  Planuje w/w przekaźnik zamontować pod przyciskiem impulsowym, impuls miał by być podany z fazy, czy będzie to działało prawidłowo? Czy przekaźnik nie ulegnie uszkodzeniu?

  Proszę o odpowiedź - sprawa dość pilna.

  Pozdrawiam
  rayan_
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  rayan_ napisał:


  W jaki sposób uzyskać zbocze narastające bez udziału "skomplikowanej" elektroniki w standardowej puszce pod wyłącznikiem?


  Niczego więcej nie potrzebujesz, prócz źródła zasilania 230V, odbiornika i łącznika (przycisku).


  rayan_ napisał:


  Planuje w/w przekaźnik zamontować pod przyciskiem impulsowym, impuls miał by być podany z fazy, czy będzie to działało prawidłowo? Czy przekaźnik nie ulegnie uszkodzeniu?  Będzie działało. Nie ulegnie uszkodzeniu, pod warunkiem, że go nie obciążysz prądem większym niż 5A.
 • Poziom 13  
  W takim razie jest jakiś problem - po podłączeniu jednego z przekaźników wszytko działało dobrze ale tylko przez pewien czas. Aktualnie przekaźnik się załączą po podaniu impulsu i wyłącza po upływie określonego czasu, ale nie daję się wyłączyć po przez podanie kolejnego impulsu. Przez jakiś czas działało wszystko prawidłowo (ten czas to może 5 cykli załączenia). Jaka może być przyczyna? Czy na pewno podanie impulsu pochodzącego z fazy nie uszkodzi przekaźnika? Obciążenie to 2 żarówki po 40W i mały łazienkowy wentylatorek, więc o przekroczeniu dopuszczalnego prądu nie ma mowy.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  rayan_ napisał:
  Czy na pewno podanie impulsu pochodzącego z fazy nie uszkodzi przekaźnika?

  Wg instrukcji impuls można podawać z fazy lub z N. Więc nie powinno. Możesz spróbować podać z N. Jeśli wszystko podłączyłeś zgodnie z instrukcją i nie działa tak jak powinno, to przekaźnik może być wadliwy.
 • Poziom 13  
  Sprawa wyjaśniona - przełącznik którym wybiera się program pracy jest marnej jakości - przełącznik z numerem 6 opadł na dół i przekaźnik przeszedł w inny program (opóźnione wyłączenie po ustawionym czasie).
  Po rozebraniu przekaźnika zlutowałem na stałe wyprowadzenia teraz program pracy jest wybrany na stałe.

  Problem rozwiązany.

  Dziękuję za rady.