Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wybór pieca gazowego 2-funkcyjnego mieszkanie 68mkw w bloku

elektrimus 13 Jul 2013 17:14 3411 3
 • #1
  elektrimus
  Level 2  
  Witam. Potrzebuję porady odnośnie wyboru pieca gazowego 2-funkcyjnego.
  Mieszkanie 68 mkw, 1 piętro, 3- pokojowe, budynek 97 r. 2-piętrowy + poddasze, z białej cegły, ocieplenie styropianem 8 cm wewnątrz ściany, wentylacja grawitacyjna.
  Okna plastikowe. Piec gazowy 2-funkcyjny Termet GCO-DP-23-07 (23,5 KW) na gaz ziemny GZ-35.
  Grzejniki purmo:
  1x podwójny 80x60 cm
  1x podwójny 40x60
  2x pojed. 80x60
  1x pojed. 120x60
  1x pojed. 40x45

  Przewód kominowy wykonany z pustaków ceramicznych, prawdopodobnie D150, nie posiadał wkładów kwasoodpornych, po 10 latach eksploatacji wykonano zabezpieczenie kwasoodporne specjalnym rękawem typu Alufol. Długość przewodu kominowego około 9 m, z dwoma kolankami 90 stopni.

  Stary piec pracuje dobrze ale mam z nim inne problemy. Ma za dużą wydajność cieplną na moje mieszkanie, wszystkie regulacje są ustawione na minimum(przez serwisanta) a mimo to grzejniki są bardzo gorące, tak samo cwu. Nie można też zakręcić całkowicie termostatem np. 2 grzejników, bo gwałtownie wzrasta ciśnienie wody w piecu i włącza się zawór bezpieczeństwa 3 bar instalacji c. o. Woda wylatuje na podłogę, piec się wyłącza. Druga sprawa, to zasysanie zimnego powietrza do pomieszczeń, co jest dokuczliwe jesienią i zimą.
  Szukam pieca który:
  1. nie będzie zasysał powietrza z pomieszczenia(z zamkniętą komorą spalania)
  2. poradzi sobie z moim przewodem kominowym(wysokość, montaż podwójnego przewodu)
  3. będzie regulacja temperatury cwu i stabilna temperatura wypływającej wody aby sie nie poparzyć
  4. zakręcenie 2 grzejników nie spowoduje włączenia się zaworu bezpieczeństwa.
  Jaki piec spełni te wymagania?
  Wstępnie zastanawiałem się nad piecem TERMET Miniterm ELEGANCE turbo GCO-DP-21-13 o mocy 7-21 KW.
 • #2
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Moc minimalna 7kW i tak będzie za duża, szczególnie w tych okresach sezonu grzewczego, gdy jest temperatura nieco powyżej zera czy zero. Kocioł będzie musiał taktować, albo mieszkanie będzie bardzo przegrzane. Izolacja styropianem, okna plastikowe (a więc szczelne) oznaczają bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło. Uwaga: ciepła woda użytkowa wymaga znacznie więcej mocy niż ogrzewanie, więc na samą ciepłą wodę trzeba liczyć ok. 20kW, by był komfort użytkowania ciepłej wody w łazience. Jeszcze jedno. Czy tam jest napewno gaz ziemny GZ-35? Jest to gaz zaazotowany. Czy aby pomyłkowo nie zastosowano kotła na gaz zaazotowany a do instalacji dochodzi gaz ziemny wysokometanwy (GZ-50), który ma znacznie wyższą wartoś opałową. W efekcie kocioł ma większą moc niż nominalna (dysze palnika dostosowane są do gazu o niższej wartości opałowej). Trzeba sprawdzić, jaki jest rodzaj gazu.
 • #3
  elektrimus
  Level 2  
  Gaz na pewno GZ-35, na rachunku z gazowni też tak pisze. Zapomniałem dodać, że pracą pieca steruje euroster 2000.
 • #4
  Daimon__
  Level 9  
  Jeśli kocioł ma być dwufunkcyjny, a takie widzę założenia, to ten termet jest dobrywm wyborem. Dlaczego? Aby mieć komfort ciepłej wody użytkowej kocioł musi mieć co najmniej 21kW dla CWU, moc minimalna natomiast tego kotła wynosi 7kW, co, jak już kolega napisał i tak będzie zbyt dużo w okresie przejściowym, ale przy kotłach niekondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania - to i tak jest dobry wynik - modulacja od 7kW.

  Inna propozycja do rozważenia - Unical Alkon 09 dwufunkcyjny. Modulacja od 4,2kW do 24kW - rewelacja, kłopot może być inny - standardowo ten kocioł jest na gaz GZ50, można go wyregulować na GZ35, jeśli serwis się podejmie. Kwesta dokłądnej regulacji i analizy spalin.

  Kolejne rozwiązanie to Termet EcoCondens 20, ale tutaj modulacja jest w zakresie 7-20 kW, wiec podobnie jak dla MiniMaxa.

  Co bym wybrał? Jeśli nie zależało by mi na kondensacji to Minimaxa. Jest dobry i sprawdzony. Bezawaryjny.