Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Kłopoty z sygnałem - wina kabla?

13 Lip 2013 17:36 2418 8
  • Poziom 2  
    Witam!
    Mam problem z wykonaniem instalacji do anteny, tak aby odbierać cyfrowy sygnał.
    Mieszkam około 60km na północ od Krakowa.
    Posiadam Dekoder Ferguson Ariva T650i i zwykłą antenę siatkową(nowa), które łączę 30metrowym kablem TV-SAT RG6U COAXIAL CABLE(kabel też nowy) i wydaje mi się, że w nim tkwi problem.

Mieszkam w piętrowym domu i chciałem podłączyć TV znajdujący się na parterze, do anteny znajdującej się za oknem na strychu. Jednak po podłączeniu wszystkiego, wskazania paska siły sygnału i jego jakości przedstawiają się następująco:
    Siła sygnały - 29%
    Jakość sygnału - 10%
    Jak do dekodera nie jest podłączona antena, to wskazania są identyczne.

Trochę się męczyłem z tym problemem(zamiana płytek w antenie, zasilacza itp.), aż w końcu zabrałem TV na strych i podłączyłem go do anteny takim samym kablem, ale o długości ~2,5m i wszystko działa jak powinno.
    Siła sygnału - ~90%
    Jakość sygnału - ~75%

Zastanawiam się, jaką maksymalną długość może mieć używany przeze mnie kabel w takiej instalacji?

BTW Zanim zabrałem TV na strych zmieniałem zasilacze i na jednym z nich pasek Siły sygnału skakał co jakiś czas na ułamek sekundy z 29% na 58%.

Zastanawiam się jak rozwiązać mój problem. Czy zainwestować w lepszy kabel? Czy może wystarczy zamontować jakiś wzmacniacz i wszystko będzie śmigać, na tym kablu który mam?

Pozdrawiam :)
  • Poziom 43  
    Antena bez wzmacniacza? Kabel musi być bardzo dobrze ekranowany.
  • Specjalista Sieci, Internet
    zakir napisał:
    anteny znajdującej się za oknem na strychu

zakir napisał:
    Zanim zabrałem TV na strych

To w sumie gdzie ta antena jest, za oknem czy na strychu?.
  • Poziom 2  
    Jest tylko taki :

Antena jest za oknem.
    Czy kabel nie jest uszkodzony, to nie mam pojęcia.
    Jest on nowy, kupiony wczoraj. Myślę, że przy przeciąganiu z parteru na strych go nie uszkodziłem, aczkolwiek na 100% pewny nie jestem. Da się to jakoś sprawdzić?

PS Jak widać, w temacie elektroniki i jej pochodnych specjalnie się nie znam.
  • Poziom 21  
    A możesz odpiąć koncentryk i go zmierzyć ?? Dioda jak świeci na zasilaczu?? Mocno czy słabo ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Sprawdź też, czy na końcu kabla przy antenie jest 12 V, to, ze dioda się pali to nic nie znaczy.
  • Poziom 12  
    Daj ją lepiej na dach i spróbuj i proponuje zakup wzmacniacza i sprawdzanie tego czy kabel przewodzi sprawdź multimetrem opisze ci jak to zrobić . Włączasz funkcje "Brzęczyka" lub gdy multimetr jej nie posiada to włączasz funkcje mierzenia diody i tak przykładasz + do pina i do kabla z drugiego końca jeśli się coś pojawi na ekranie multimetru to znaczy że gdzieś jest izolacja zepsuta i kabel wystaje i dotyka pina i są przeskoki . Wtedy radze zainwestować w nowy kabel.

Regulamin pkt 3.1.13.
    Piszesz jak "ja być Kali być głodny". [SP5ANJ]
  • Poziom 2  
    Kabel ma 30m jak jest napisane w pierwszym poście.
    Dioda na zasilaczu świeci mocno - to akurat ogarniam, bo kilka razy już podpinałem anteny do TV i bywało, że nie świeciła lub świeciła słabo. Ale teraz świeci mocno.

Myślę, że antena jest w całkiem dobrym miejscu. Na strychu mam okno, za którym na stelażu jest antena, więc jest prawie że na dachu.

Chodzi o taki wzmacniacz?
  • Poziom 43  
    fixian napisał:
    Znaczy kolego Jeśli będzie świeciła bardzo słabo to znaczy że gdzieś jest zwarcie na kablu.
    Nawet jak to będzie jeden drucik robił zwarcie to nie będzie świeciła. Nie ma takiej opcji. Po co więc dorabianie teorii?
    Cytat:
    PS Jak widać, w temacie elektroniki i jej pochodnych specjalnie się nie znam.
    I to jest przyczyna.
    Cytat:
    i zwykłą antenę siatkową(nowa)
    I to może byc następna jak ją składałeś sam jak większość tych co myślą, że to takie proste.