Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWS1045 - zatrzymuje się na płukaniu, palą się 3 diody

pudzian8787 13 Lip 2013 19:54 3315 5
  • #1 13 Lip 2013 19:54
    pudzian8787
    Poziom 2  

Witam,

Mam pralkę Electrolux EWS 1045, która ostatnio bardzo często zatrzymuje się podczas płukania - zapalają się wtedy 3 diody(w kolejności druga, trzecia i szósta od góry - pranie główne, płukanie, wirowanie) oraz miga przycisk startu/pauzy. Wydaje mi się, że problem jest niezależny od programu, chociaż najczęściej jest używana do prania w 40 stopniach. Program rozpoczyna się bez zastrzeżeń, pobiera wodę jak i spuszcza. Wymieniona została grzałka, ale to nie pomogło. Dzieje się tak już od około pół roku, ale nigdy nie ma zasady. Przez ostatni miesiąc nie zacięła się ani razu, a od paru dni w zasadzie przy każdym praniu. Pomaga wtedy wyłączenie i albo próba ponownego uruchomienia programu lub przejście do płukania, ewentualnie wirowania. Sporadycznie (raz na kilka, kilkadzieisąt prań) można usłyszeć charakterystyczne syknięcie i mocne, bardzo głośne zakręcenie bębnem - staram się to powiązać z serią zacięć podczas prań lub odblokowania się i bezproblemowej pracy przez jakiś czas. Chciałbym się dowiedzieć czy przyczyna tego problemu może być jakaś prozaiczna, wystarczy coś przeczyścić, lepiej przymocować? Czy należy już spisać pralkę na straty?

Z góry bardzo dziękuję za rady.

0 5
  • #2 13 Lip 2013 20:17
    unit_78
    Poziom 2  

elektronika tylko ze to wina programatora mechanicznego wypalone styki lub wsadu pamięci epprom jeśli programator jest elektroniczny ktoryś element uległ zwarciu przebiciu ale jak widzę nie masz o tym pojęcia jaki jest najlepiej sprawdzić wtedy bezie wiadomo wiec oddaj fachowcowi pralkę albo poczytaj co oznaczają kody błyskowe w istrukcji użytkownika może napisane ewentualnie kod usterki oględziny możesz sprawdzić . Moze coś wypalone wizualnie może być tez sterownik silnika.

Moderowany przez ROBSON33:

" MASŁO MAŚLANE"
    Proszę się nie wypowiadać w tematach o których nie ma się zielonego pojęcia :idea:
    Następna taka wypowiedź zostanie nagrodzona OSTRZEŻENIEM.

1
  • Pomocny post
    #3 13 Lip 2013 22:54
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

pudzian8787 napisał:
    Witam,

Mam pralkę Electrolux EWS 1045, która ostatnio bardzo często zatrzymuje się podczas płukania - zapalają się wtedy 3 diody(w kolejności druga, trzecia i szósta od góry

Odczytaj kod błędu swojej pralki zgodnie z radami kolegi skryna https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1754007.html.. A potem to już z górki :D .
    No dobra , czytaj :D https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4196982#4196982

0
  • #4 14 Lip 2013 10:32
    pudzian8787
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i Wasze odpowiedzi :)

Podczas prania palą się kontrolki: 2, 3 i 6 - co by oznaczało kod błędu E64. Jednak po wejściu w tryb serwisowy według poradnika kolegi skryna palą się lampki 2, 4 i 7, czyli błąd E52 jeśli dobrze liczę.

Znalazłem jeszcze taki temat, gdzie w innym modelu wystąpił ten sam błąd. Ponieważ z elektroniki jestem zielony, czy mógłbym prosić o radę, co w takiej chwili powinien zrobić przeciętny użytkownik pralki? Np. wymontować programator i zanieść do specjalisty w celu przejrzenia i przelutowania? Ewentualnie, czy można jeszcze jakoś zawęzić pole poszukiwań? A może jestem w stanie zrobić coś samemu...

0
  • #5 14 Lip 2013 17:11
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

pudzian8787 napisał:
    Sporadycznie (raz na kilka, kilkadzieisąt prań) można usłyszeć charakterystyczne syknięcie i mocne, bardzo głośne zakręcenie bębnem

Sprawdź kostkę silnika ,przewody instalacji silnik-moduł , ciągłość uzwojenia prądniczki tachometrycznej po mocnym jej nagrzaniu np. suszarką do włosów , mocowanie magnesu prądniczki . Inne porady masz w przytoczonym przez siebie temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4397483#4397483 Programator pozostaw sobie na deser .

0
  • #6 15 Lip 2013 22:47
    pudzian8787
    Poziom 2  

machefi napisał:
    pudzian8787 napisał:
    Sporadycznie (raz na kilka, kilkadzieisąt prań) można usłyszeć charakterystyczne syknięcie i mocne, bardzo głośne zakręcenie bębnem

Sprawdź kostkę silnika ,przewody instalacji silnik-moduł , ciągłość uzwojenia prądniczki tachometrycznej po mocnym jej nagrzaniu np. suszarką do włosów , mocowanie magnesu prądniczki . Inne porady masz w przytoczonym przez siebie temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4397483#4397483 Programator pozostaw sobie na deser .

Wszystkie operacje brzmią poważnie i mam wrażenie, że mój zerowy poziom wiedzy może temu nie sprostać... Czeka mnie trochę szperania, żeby zobaczyć jak to zrobić - postaram się do weekendu wchłonąć trochę teorii, a potem trzeba będzie działać:) Wielkie dzięki za wskazówki!

0