Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa do studni kręgowej ?

szejgi 13 Lip 2013 20:25 16752 13
  • #1 13 Lip 2013 20:25
    szejgi
    Poziom 12  

Witam Was serdecznie.
    Mam studnię kręgową o głębokości 34m( do lustra wody). Padła mi stara pompa głębinowa ( trójfazowa- z wylotem fi 1 1/4")więc pora na wymianę. W jednym z sklepów znajomy podpowiadał żeby zakupić 1 fazową o wydajności 1.5 m sześc. za 590br ewentualnie pokusić się na lepszą o wydajności 3m sześc. za 700br. Do tego nowy przewód H07RN-F 7zł net/metr.
    Z kolei gość który zajmuje się na co dzień pobijaniem studni twierdzi,że pompa taka nie zdaje egzaminu,jest awaryjna,dużo pobiera prądu, koniecznie zastosować 3 fazową i właśnie z większym fi czyli takim z jakim to teraz mam. i koniecznie zatopić ją z 3m poniżej lustra wody czyli tak samo jak mam teraz. Bez sensu kupować nowy pcv przewód z mniejszym fi ( czyli tak jak mam teraz -3letni)
    Znajomy z tego sklepu podpowiada jeszcze żeby do tego koniecznie dobrać mufę termokurczliwą( z wykonaniem ok:100 zł) oraz że producent zaleca wykonanie rury osłonowej jeśli pompa ma pracować w szerokiej studni, inaczej może się przegrzać i upalić.
    Komu to teraz wierzyć? Jak rozsądnie podjąć decyzję?
    Dodam,że woda będzie służyć do podlewania ogródka, szklarni , mycia samochodu. Mega ciśnienie wprawdzie nie jest wymagane ale dobrze byłoby gdyby troche jego było ;)
    Macie jakieś sugestie?

2 13
  • #2 13 Lip 2013 21:20
    vodiczka
    Poziom 43  

Zacznij od ustalenia jakiej wydajności pompę potrzebujesz. Lustro wody - 34m wymaga pompy o dużej wysokości podnoszenia i przy większej wydajności lepiej dać pompę trójfazową. Dla wytworzenia dobrego ciśnienia potrzebujesz pompy o wysokości podnoszenia powyżej 70 m.

0
  • #3 14 Lip 2013 11:32
    puchator
    Poziom 11  

Równo rok temu montowałem u znajomego pompę do podlewania ogrodu, pompa śrubowa scr 1,8 o wydajności do 40l/min podnoszenie według tabliczki 60 m moc 500W 230V. Pompa posiada 20m kabla. Ewentualna wymiana części hydraulicznej banalnie prosta, zajmuje ok. 20 minut (stator,rotor + sprzęgło ok. 60 zł). Koszt całej pompy ok. 350-400 z dwuletnią gwarancją. Na jego potrzeby wystarcza.

Dobór pompy należy zacząć od wydajności studni lub zamontować dobre zabezpieczenie przed pracą na sucho ( wynurzeniem pompy).

3
  • #4 14 Lip 2013 11:51
    vodiczka
    Poziom 43  

Pamiętasz głębokość studni i model pompy, poleciłbym kuzynowi - jego membranówka ma zbyt małą wydajność w stosunku do możliwości studni i potrzeb właściciela.

0
  • #5 14 Lip 2013 12:05
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Pompa z najwyższej półki do tego typu studni to SPO3-75 A Grundfos . Ceny tych pomp jednak są dość wysokie w związku z czym warto rozważyć Omnitech 1500 Omnigena. Nie warto kombinować z rurą osłonową do zwykłej pompy głębinowej gdyż .... jej średnicę się oblicza ! a nie wpycha się pierwszą lepszą. :D .

0
  • #6 14 Lip 2013 21:59
    szejgi
    Poziom 12  

Ok. Dzięki koledzy za podpowiedzi. Postaram się na dniach podjechać jeszcze raz do paru sklepów gdzie byłem i jeszcze raz pogadam z sprzedawcami a w szczególności z znajomym ( firma http://www.techsystem-lublin.pl/ ) - gdzie proponował mi pompę 3T32M ( 1.5 m3 ) ew. 3T46M ( 3 m3 ). Nie pamiętam jakiej to firmy było a na ich stronie tez nie mogę znaleźć. Zobaczymy jeszcze. Najbliższe dni rozwiążą sprawę.

0
  • #7 15 Lip 2013 17:48
    vodiczka
    Poziom 43  

Nie napisałeś dotychczas o pompie która ci padła, oprócz tego, że była trójfazowa. Jaką miała wydajność i wysokość podnoszenia? Gdy kupisz i zamontujesz nową podaj jej parametry i napisz jak oceniasz różnicę pomiędzy nową a starą.

0
  • #8 15 Lip 2013 22:29
    szejgi
    Poziom 12  

vodiczka napisał:
    Nie napisałeś dotychczas o pompie która ci padła, oprócz tego, że była trójfazowa. Jaką miała wydajność i wysokość podnoszenia? Gdy kupisz i zamontujesz nową podaj jej parametry i napisz jak oceniasz różnicę pomiędzy nową a starą.

Rzeczywiście nie napisałem bo sam nie wiem. Zatopiona była gdzieś na 38m. Po wydobyciu jej na zewnątrz nie udało się nic odczytać z tabliczki. Pompa ta służyła mi 3 latka, wcześniej gdzieś z 4 u teścia a teść z kolei tez od kogoś używaną kupił także pompa wysłużyła już swoje.
    Jak coś zakupię to dam znać.

0
  • #9 16 Lip 2013 22:18
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Te dwa wymienione modele to pompy 3" Omnigeny. Nie rozumiem przesłania po co brać wąską pompę do pracy w studni kręgowej.

PS
    Nie liczył bym aby jakakolwiek obecnie produkowana pompa za cenę poniżej 1000zł działała więcej niż 6 lat ... jest to bardzo mało realne.

0
  • #10 16 Lip 2013 23:06
    vodiczka
    Poziom 43  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Nie rozumiem przesłania po co brać wąską pompę do pracy w studni kręgowej.

Rozumiem, że przeslaniem była duża wysokość podnoszenia pompy a nie średnica studni.

1
  • #11 16 Lip 2013 23:25
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ciśnienie maksymalne pompy jest to jeden zupełnie fikcyjny punkt, który nic nie mówi o pompie gdyż :
    1) Jest to ciśnienie dla przepływu równego 0,00 l/min ;
    2) W instrukcji tego dystrybutora (będącej też kartą gwarancyjną) jest napisane, że:
    a) może ono się różnić od podanego o 10% ;
    b) jest osiągane w warunkach laboratoryjnych .

W instalacjach się wszystko liczy pod konkretne potrzeby.

0
  • #12 17 Lip 2013 00:29
    vodiczka
    Poziom 43  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    W instalacjach się wszystko liczy pod konkretne potrzeby.

Liczy na podstawie czego? Charakterystyki pompy a wysokość podnoszenia jest początkowym punktem tej charakterystyki. Nie używa się pojęcia "ciśnienie przepływu" bo jak sam napisałeś wysokość podnoszenia określa się dla przepływu 0,00. Nie jest to fikcyjny punkt gdyż fizycznie określa on maksymalną wysokość na jaką zostanie podniesiona woda w pionowym przewodzie.
    Przy głębokości lustra wody na poziomie -34m każda wysokość podnoszenia poniżej 50 m praktycznie dyskwalifikuje pompę bez potrzeby dokonywania obliczeń. Tak się dziwnie (lub nie) sklada, że pompy o wysokości podnoszenia powyżej 50 m są wysmukłe czy jak wolisz "wąskie". Jeżeli znasz "obszerną w biodrach" pompę, która bardziej nada się do tej studni podaj jej symbol i producenta.

0
  • #13 17 Lip 2013 17:54
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Oba modele, które wcześniej podałem, mają średnicę grubo powyżej 100mm.
    I tak użytkownika bardziej tak na prawdę interesuje przepływ (ilość litrów) niż ciśnienie. Można to także zauważyć na przykładzie myjek ciśnieniowych ... "profi" zaczyna się od około 10 l/min. i mają niejednokrotnie mniejsze ciśnienie od domowych o przepływie rzędu 4 l/min..
    Ciśnienie na górze na poziomie 3-4 bar przy dużym przepływie w zupełności wystarcza do nawadniania i mycia auta.

0
  • #14 22 Lip 2013 12:24
    szejgi
    Poziom 12  

Witam.
    Sprawa rozwiązana. Naprawa starej pompy nieopłacalna. Zakupiłem nową firmy Omnigena model 3T32M z skrzynką sterującą. Pompa 1-fazowa. Na moje potrzeby zarówno ciśnienie jak i wydajność jest wystarczająca. Porównując starą pompę do obecnej ciśnienie w starej było takie,że odnosiłem wrażenie jakbym mył karcherem ;) a w nowej to jest przepływ ciut mocniejszy niż z wodociągu.
    Na pompie zamontowałem (konieczność) rurę wymuszającą (chłodzącą).

Znajomy zaproponował delikatnie słabszą pompę ( na początku wybrałem 3T46) ale podobno są bardziej podatne na uszkodzenia w przypadku wzrostu ciśnienia do 11 bar podczas np. załamania węża ogrodowego itp. Pozostałem przy 3T32M.
    Jaka pompa do studni kręgowej ?
    W załączeniu parametry pomp serii 3T.

0