Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Versa 15 - podłączenie czujnika poziomu cieczy

14 Lip 2013 11:48 1941 4
  • Poziom 8  
    Witam

Posiadam wokół domu kilka kręgów (studnię) w których magazynuję wodę deszczową z dachu oraz z drenażu wokół domu. Dodatkowo jest w niej zamontowana pompa która przepompowuje nadmiar wody do drenażu w ulicy. Od razu powiem że nie mogłem się podłączyć bezpośrednio do drenażu na ulicy gdyż garaż jest w ziemi i poziom drenażu wokół domu jest niższy niż tego z ulicy. Mam więc w studni pompę która przepompowuje nadmiar wody do drenażu z ulicy (włącza się bardzo rzadko). Woda ze studni jest używana do nawadniania ogrodu i wszystko było pięknie do momentu gdy podczas obfitych opadów deszczu studnia się przepełniła, pompa która w niej była się zawiesiła i nastąpiła cofka ze studni do kratki przed garażem i woda mi się wlała do garażu. Niestety jak to zazwyczaj w takich przypadkach bywa nikogo nie było w domu no i garaż zalany. Dlatego poszukuje rozwiązania, które powiadomiłoby mnie przed tym faktem.

Wracając do tematu, mam centralę alarmową Versa i oraz jeden niewykorzystany przewód do czujki w pomieszczeniu gospodarczym, która jest w odległości około 20m od kręgów. Wpadłem na pomysł żeby wykorzystać ten przewód i podłączyć jakąś czujkę poziomu wody. Ma to być tylko jeden poziom - alarm w przypadku gdy woda znajdzie się w okolicach rury wejściowej z drenażu opaskowego. Poszukałem w sieci i znalazłem następujące:
    - SONDA KONDUKTOMETRYCZNA SW-1K (potrzebuje 2 sztuki) - jedna jako poziom odniesienia, druga poziom alarmowy
    - CZUJNIK POZIOMU DO SZAMBA "CP-1SP"

http://www.elektron.zgora.com.pl/index.php?pa...category_id=18&option=com_virtuemart&Itemid=3

W opisie czujnika jest informacja że wyjście przekaźnikowe może być też wykorzystane do monitoringu.
    Dane techniczne są następujące:
    wyjście sterownicze : jedno przekaźnikowe, przełączne ( beznapięciowe) –dopuszczalna obciążalność 240VAC, 1A, cos f= 0,8...1

Chciałem się upewnić że będzie to kompatybilne z centralką. Czy znawcy tematu mogą to potwierdzić.

Dziękuję
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Do Versy (jak i do zdecydowanej większości central) można podłączać czujniki z wyjściami bezpotencjałowymi (przekaźnik) zwierającymi lub rozwierającymi styki w momencie zadziałania.
    Twój czujnik spełnia ten warunek, więc spokojnie możesz go podłączać - linia w centrali może być oprogramowana jako NO.
  • OptexOptex
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Czy nie prościej i taniej było by zastosować wyłącznik pływakowy od pompy zatapialnej?
  • Poziom 8  
    Pompa zatapialna ma pływak i właśnie on się zawiesił. Nie ufam im.

Moje pierwsze kroki były w kierunku czujki zalania MFD-300, ale serwis Satela zdecydowanie odradził ze względu na odległość a przede wszystkim wszechobecną wilgoć w studni która może powodować niewłaściwe działanie czujnika.

Co do kosztów to dwie sondy z przewodami 20m i czujnik kosztują ok 250PLN.
    Nie są to jakieś wysokie koszta biorąc pod uwagę jakie straty może spowodować woda w garażu a następnie pomieszczeniu gospodarczym.

Dziękuję za odpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam