Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta dzwiękowa do ZX Spectrum na SAA1099

zaxoniec 14 Lip 2013 14:32 16509 17
  • Karta dzwiękowa do ZX Spectrum na SAA1099

Witam, chciałem przedstawić kartę dźwiękową do ZX Spectrum.

Schemat :

PCB:

Karta (w odróżnieniu od najbardziej popularnych bazujących na AY 3-8910 ) zbudowana jest na 6 kanałowym układzie SAA1099 Phillipsa stosowanym w pierwszych Soundblasterach i Samie Coupe. Schemat to praktycznie kopia oryginalnego układu stosowanego w Samie Coupe z dodanym sprzętowym resetem zbudowanym na tranzystorze i układzie 74HC04.
    Płytka i schemat robione w programie Diptrace, wykonana w firmie w Polsce.

Oprogramowania korzystającego z tej karty niestety nie ma zbyt wiele,ot kilka zestawów muzyczek które z Sama Coupe przerobił na ZX spectrum kolega Velesoft.
    Tu karta w akcji z moim klonem ZX Spectrum :

Link

W załaczniku kompletna dokumentacja gdyby ktoś sobie chciał zrobić plus MP3 z próbką jak gra.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zaxoniec
    Poziom 13  
    zaxoniec napisał 149 postów o ocenie 665, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    Sebas9k
    Poziom 16  
    Za ile dorwałeś układ SAA1099 :?:

Mogłeś się pokusić o kondensatory tantalowe SMD (C7, C8) - mniej wystających rzeczy na płytce.

Układ zapewnia wystarczającą moc do udźwignięcia słuchawek :?: Jeśli nie, to czemu nie pokusiłeś się na jakiś wzmacniacz :?: (op-amp ne5532 lub tda7050)

Trochę mi to wygląda na okrojony klon ZXM-Soundcard. Fajnie to gra :-)
    lombard1
    Poziom 12  
    Witam,

Sebas9k napisał:
    Za ile dorwałeś układ SAA1099 :?:

Co prawda, pytanie centralnie nie jest skierowane do mnie,
    ale domniemywam, że kolega Zaxon dorwał starą karte dźwiękową typu soundblaster od PC, na której był SAA1099,
    a następnie pokusił sie o jego wylutowanie,
    lub tylko wyciągnięcie z podstawki.
    To najtańsze źródło pozyskiwania części, a tak poważnie,
    to na eBayu są do kupienia od 2 do 3 $.
    Cieszę się, że Zaxon stworzył znów coś nowego.
    SIDE od Ciebie używam, działa znakomicie.
    pozdr.
    J.S.
    sundayman
    Poziom 24  
    Fajne, może trochę spóźnione... Niedużo, jakieś 20 lat. :) Co prawda sam mam jeszcze w kartonie Spectrum +, Amigę i Atari, więc rozumiem sentyment. Ale młodsi elektrodowicze pewnie już nie wiedzą, o co chodzi...

Więc tak - dawno dawno temu, w czasach, kiedy nie było jeszcze internetu (?!)
    były sobie komputery, które nie miały kart dźwiękowych 8 kanałowych, ani nawet 2 kanałowych, i potrafiły robić tylko "beeeeep". I to nie zawsze.
    Wtedy właśnie taki interfejs był super gadżetem :)

(nie sprzedaję tych komputerów - bo trzymam je z sentymentu, w nadziei na to, że będzie chwila czasu na zabawę z nimi jeszcze :) - więc proszę o nie pytanie za ile sprzedam...)
    Marand
    Poziom 12  
    To kiedyś nie było internetu ??? :)
    Sebas9k
    Poziom 16  
    @sundayman:
    Ja też mam tego trochę i używam częściej, niż nowocześniejszego sprzętu. Za dzieciaka miałem Pentiuma, a marzyłem o C= 64 :lol:

@zaxoniec: Miałem się jeszcze zapytać... Czemu wybór padł na SAA1099, a nie na np. 2x AY-3-8910/YM2149F lub MOS 6581/8580? Pomijając kwestię, że do ostatnich układów trzeba by było dodać kolejną linię zasilania 9/12V DC i napisać soft...

Marand napisał:
    wczytywanie gier na kasetach z innych magnetofonów to była katorga

To samo było na Commodore, to samo było przy Atari, to samo było przy MSX'ach. A ludzie kręcili głowicami lub też barwami tonów... Niektórzy, to już w ogóle gadali jakieś głupoty o rytuałach. W muzeum w Katowicach biorę pierwszą-lepszą kasetę od Atari/C64 i wczytuję gry jak leci... Do spektrumów i timex'a używamy starego laptopa z 8-bitową kartą audio ESS688.

[edit]
    zaxoniec napisał:
    Problem z wczytywaniem softu na ZX od dawna rozwiązuje interface DIVIDE.

Może z czasem zakupimy, tymczasem muszę się przemóc i nagrać parę kaset z grami, ogarnąć magnetofony i zregenerować "gumiaki", ale kiedy to będzie...
    zaxoniec
    Poziom 13  
    Witam.
    SAA kupowałem na Ebayu, zrobiłem sobie zapasik.
    Karta w założeniu miała być mała i tania, sobie zrobiłem bardziej rozbudowana wersje.

Problem z wczytywaniem softu na ZX od dawna rozwiązuje interface DIVIDE.
    Hmm, dlaczego 1099? Bo kartę na zwykłym AY każdy ma a na SAA prawie nikt, oprócz Rosjan no ale u nich świat Spectrum rządzi sie innymi prawami.
    No i karta na 2x YM2149 czyli 6 kanałów plus synteza FM tez sie szykuje :)
    Karta dzwiękowa do ZX Spectrum na SAA1099 Karta dzwiękowa do ZX Spectrum na SAA1099
    nsvinc
    Poziom 35  
    Bez wątpienia nazwa układu wymiata ;) Dawka konstruktorskiego poczucia humoru musi być ;)
    bobeer
    Poziom 28  
    Świetna robota! taki stary jestem, a nie słyszałem jeszcze tego "philipsa" ;)
    A nie chce może Kolega dla odmiany do "spectrusia" podczepić mojego syntezatora ? :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2584731.html
    Sebas9k
    Poziom 16  
    AdLib zjada tego SAA1099 na śniadanie. Posłuchaj sobie, co można osiągnąć na Adlib Tracker II.
    To nawet przypomina trochę SID'a
    A idzie wycisnąć jeszcze więcej. No, ale Z80 już by nie ogarnął tego układu, gdyż nawet komputer klasy XT@4,77MHz się dusi przy takich efektach. (no chyba, że dopałka turbo Z80@6MHz lub więcej)

Wystarczyłoby już samo dorobienie interfejsu MIDI do spektruma i podłączenie na sucho samej LAPC-1 (zasilanie+midi in) i już mamy sprzęt na karaoke.
    lechoo
    Poziom 39  
    Zaskoczony jestem stwierdzeniem, że 8-bitowy CPU nie ogarnąłby kostki OPL3, przecież nie są tam wysyłane próbki audio, lecz same polecenia dla operatorów FM. To pikuś w porównaniu np. z tym: AVR ATmega644 MOD player - finally plays S3M!

A jeśli chodzi MIDI, to brzmi to zbyt banalnie, jedynie standard XG Yamahy trochę się wyróżnia ponad normę... Chociaż takie karaoke ze Spectruma niewątpliwie miałoby swój klimat :)
    Sebas9k
    Poziom 16  
    @lechoo - ja wiem, że to tylko babranie się z rejestrami. AVR to inna bajka, bo większość rzeczy wykonujesz w ciągu 1-3 cykli, gdzie w Z80 musisz troszkę więcej poczekać, aczkolwiek nie ma rzeczy niemożliwych Tu akurat lekkie wsparcie prymitywnego DAC'a daje możliwość odtwarzania i miksowania audio.

[edit] poprawiony link do filmu
    lechoo
    Poziom 39  
    @Sebas9k
    Niestety Twój link nie działa. Widziałeś może gdzieś w sieci schemat AdLib'a? Mnie nie udało się nic odszukać... Kostki YMF262 i YAC512 są dostępne na eBay za grosze, więc można by się pokusić o odtworzenie pierwowzoru, a nawet o lepszych parametrach, bo oryginalnie AdLib miał syntezator OPL2, a YMF262 to OPL3.
    W weekend odkurzyłem starego 486, niestety nie mam karty z prawdziwym układem OPL3, użyty przeze mnie AWE64 ponoć emuluje go sprzętowo:
    AdLib Tracker Player - SB AWE64
    W sumie programowa emulacja przez DOSBox brzmi podobnie:
    AdLib Tracker Player - DOSBox
    Pozdrawiam :)
    Sebas9k
    Poziom 16  
    Hmmm...
    @lechoo:
    http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/isa-opl2-card
    Generalnie - 0x388h..0x38Bh na szynie ISA
    Na pewno na pierwszy ogień poleci szumofon LM386 :D
    Przy YMF262/289 masz podobnie.
    Emulacja w DOSBox-ie gra przyzwoicie (sprawdź tryb emulacji "compatible")

btw. AWE64 posiada zintegrowany OPL3 z przetwornikiem, tam nie ma emulacji.
    Tak samo karta Yamaha XG (YMF724 na PCI)
    ahhh... AWEUTIL /s :-)
    Bojleros
    Poziom 16  
    Witam.

Czy gniazda tego typu są normalnie dostępne w sprzedaży ?