Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STM32F103VET6 - Jaki potencjometr do ADC

byo 14 Jul 2013 15:09 1794 7
e-mierniki
    byo
    Level 10  
    Witam,

Mam problem z doborem potencjometrum, chciałbym podłączyć go do wejścia ADC mikrokontrolera, ale niewiem czy ma to jakieś znaczenie jaką rezytancje potencjometru wybiorę, mam aktualnie przy sobie A200K czy można bezpośrednio podłączyć taki potecjometr ?

Mam płtke ewaluacyjna ZL27 v2, tam jest jeden potencjometr 10k gdzie ma jeszcze na suwaku podłaczonu jeden rezytor czemu on ma służyc ? i co robi ten kondensator?

STM32F103VET6 - Jaki potencjometr do ADC

Ponumerowane pytania:
    1. Jak wpływa dobór rezystancji potencjometru na mikrokontroler.
    2. rezytor na schemacie 1K czmeu służy ?
    3. Jaką rolę spełnia kondensator na schemacie ?
  • e-mierniki
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    1. Zasadniczo wpływ jest mały, większy potencjometr rzędu megaomów może jednak mieć problemy jeśli wartość zbliży się do impedancji wejściowej adc.
    2. Rezystor zabezpiecza płytkę/procek przed zwarciem jeśli potencjometr jest w skrajnej pozycji a pin procesora byłby zwarty do przeciwnego napięcia.
    3. Kondensator "filtruje zakłócenia"
  • e-mierniki
    byo
    Level 10  
    Dałem potencjometr A200K, mam 12bitowy przetwornik czyli ilość możliwych wartości 4096. Napięcie 3,3V

Przy tym potencjometrze A200K, odkręcając go na:
    0% - 4033
    25% - 4090
    50% - 4093
    100% - 4095

także odrazu przy odkręconym potencjometrze na 0% wartosc przetwornika to 4033, a powinno być to jaknajbardziej zbliżone do wartości 0, co może być nie tak ?

Sprawdzałem multimetrem potencjometr jest sprawny.
    nsvinc
    Level 35  
    Podłącz na krancowe styki potencjometra zasilanie 3.3V i mase, nastepnie kręć suwakiem potencjometra i mierz miernikiem napięcie na tym suwaku. Jeśli zachowuje się tak jak powinno, to zweryfikuj konfigurację pina portu. Powinno być CNF=0, MODE=0 dla tego pina - wtedy to jest wejscie analogowe. Domyślam się, że masz ten pin ustawiony na wejście z pullupem...
    byo
    Level 10  
    Zprawdzałem potencjometr miernikiem działa poprawnie.

Kod związany tylko z konfiguracją przetwornika

Code: c
    Log in, to see the code
    nsvinc
    Level 35  
    Co robi linijka
    Code: C
    Log in, to see the code

?
    Nie wiem (i nie chce wiedziec) co robi ta funkcja z biblioteki, ale skoro dla kazdego kanalu mozna ustawic niezalezny czas samplowania. A więc wydaje się, ze powinno byc ADC_SampleTime_12Cycles5.
    Poza tym 5 cykli samplowania to względnie mało - skoro przetwarzasz napięcie wolnozmienne, lepiej samplować max cykli...
    m.ki
    Level 15  
    nsvinc wrote:
    Co robi linijka
    Code: C
    Log in, to see the code

?
    Nie wiem (i nie chce wiedziec) co robi ta funkcja z biblioteki, ale skoro dla kazdego kanalu mozna ustawic niezalezny czas samplowania. A więc wydaje się, ze powinno byc ADC_SampleTime_12Cycles5.

He, he.
    ADC_SampleTime_1Cycles5 oznacza 1,5 cykla.
    Funkcja jest na tyle mądra, że stosownie do numeru kanału przesuwa tą stałą, aby celnie w SMPRx trafić.

nsvinc wrote:

Poza tym 5 cykli samplowania to względnie mało - skoro przetwarzasz napięcie wolnozmienne, lepiej samplować max cykli...

A co dopiero 1,5 cykla...

A OP nie podał kodu odczytującego liczbę!

Pozdrowienia,
    m.ki
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Według mnie ten układ jest mało przemyślany.
    Potencjometr wiadomo do czego służy :)
    Rezystor z kondensatorem tworzą filtr dolnoprzepustowy i całe sedno w tym by jego parametry były w miarę stałe, przy koncepcji z rysunku rezystancja zastępcza dla położenia środkowego wynosi 5kΩ a dla skrajnych 0kΩ ( pomijając oczywiście rezystancję źródła ), do tego dodajemy 1kΩ z rezystora szeregowego i mamy sześciokrotnie zmienną stała RC.
    Jeśli szumy są losowe to pal licho, ale jeśli układ pracuje obok jakiejś przetwornicy to wypadałoby mocno wyfiltrować konkretne częstotliwości, lepiej byłoby aby R był dużo większy od rezystancji potencjometru by ten wpływ zminimalizować.
    Po drugie pomimo bardzo dużej rezystancji wzmacniaczy na wejściu ADC zaleca się stosować względnie małe rezystancje szeregowe na wejściu, o ile pamiętam w Atmegach zaleca się R<10kΩ ze względu na zakłócenia zewnętrzne i szumy własne.
    Jeśli robimy szybki przetwornik to jeszcze musimy uwzględnić pojemności by nie mierzyć stłumionego sygnału na dodatek ze znacznym przesunięciem fazowym.
    Piotr