Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Witkowski - Automatyka do CO

wierzba123 14 Jul 2013 18:24 2034 10
  • #1
    wierzba123
    Level 16  
    Witam. Jestem w trakcie wykańczania domu pow. ok 300m2 na dole mam sklep i warsztat u góry jest mieszkanie. Całość ogrzewam kotłem z podajnikiem ślimakowym w sklepie grzejniki bez termostatów, warsztat ma nagrzewnicę wodną u góry grzejniki i podłogówka w kuchni i łazience. Instalacja jest bez bajerów robil mi to starszy fachowiec więc nie było planowanej automatyki itd. W zimie miałem problem bo wstawiłem nagrzewnice wodną z automatyka do warsztatu i żeby dobrze grzała na piecu musiałem mieć min. 50st a w sklepie i mieszkaniu nie dało się wytrzymać. Znajomy polecił mi zrobienie dwóch osobnych obiegów jeden do CWU i nagrzewnicy a drugi do CO i podłogówki i na tym drugim wstawienie zaworu trujdrogowego. Chciałbym w mieszkaniu wstawić programator tygodniowy i podpiąć go do sterownika pieca mam taką opcję, podłogówka ma swoje termostaty tu bym nie kombinował. Czy mogę w sklepie wstawić termostat pokojowy i np. na zasilaniu grzejników zrobić zawór odcinający, który odetnie dopływ wody jeśli wymagana temp zostanie osiągnięta ? Jest takie coś zrobione przy nagrzewnicy. Mam problem jak to wszystko zgrać żeby dobrze działało.
  • Helpful post
    #2
    markmd
    Level 25  
    Znajomy ma rację-trzeba nagrzewnice zasilać z niezależnej gałęzi. W pomieszczeniach, gdzie jest za gorąco proszę pozakładać na grzejniki głowice termostatowe. Grzejniki bez termostatów (jeden lub dwa) w pomieszczeniu najzimniejszym, najlepiej na końcu gałęzi zasilającej.
  • #3
    wierzba123
    Level 16  
    A jakbym na zasilaniu grzejników w mieszkaniu założył elektryczny siłownik odcinający i podłączył to pod termostat pokojowy umieszczony np. w salonie. W salonie będzie odpowiednia temp to siłownik odcina zasilanie na całe mieszkanie. Mam w mieszkaniu z 12 grzejników więc sporo musiałbym kupić tych termostatów. Podłogówkę mam na osobnym zasilaniu podłączona pod rozdzielacz z siłownikami więc tu też bym założył jakiś programator tygodniowy. Najbardziej interesuje mnie czy ktoś próbował podłączyć jeden siłownik odcinający wszystkie grzejniki ? Wiem że nie będzie idealnie i nie będę miał idealnej temp. we wszystkich pokojach ale to zawsze lepiej jak jest teraz.
  • Helpful post
    #4
    markmd
    Level 25  
    Regulacja całą gałęzią jest możliwa, jeśli jest to gałąź końcowa tzn. żadne inne pomieszczenie dalej nie jest ogrzewane.
  • #5
    wierzba123
    Level 16  
    Narysowałem na szybko schemat jakbym to widział u siebie. Witkowski - Automatyka do CO
  • Helpful post
    #6
    markmd
    Level 25  
    Biorąc pod uwagę, że jest to schemat poglądowy-nie mam zastrzeżeń.
  • #7
    wierzba123
    Level 16  
    Przejrzałem dokładniej instalacje w domu i wygląda to tak jak na obrazku. Dodałem elektrozawory odcinające. Podłogówka jest wpięta razem z grzejnikami mam do tego przystosowany rozdzielacz z pompą i mieszaczem. Czy jest sens wkładania zaworu 3d jeśli podepnę pod grzejniki i podłogówkę zawory odcinające sterowane termostatami ?
    Witkowski - Automatyka do CO
  • #8
    markmd
    Level 25  
    Jeśli układ działa poprawnie to nie ma potrzeby wkładania dodatkowego 3d. Mam za to zastrzeżenie do armatury na rurze bezpieczeństwa.
  • #9
    wierzba123
    Level 16  
    Bez zaworów elektrycznych był problem z temp. na kotle 50st. w domu nie dało się wytrzymać. Dlatego chciałem dodać zawór 3d żeby regulować wyjście na grzejniki ale jak będą elektrozawory i automatyka to raczej ona powinna utrzymać w miarę wymaganą temperaturę ? Co jest nie tak z rurą bezpieczeństwa ?
  • #10
    markmd
    Level 25  
    Nie powinno się montować żadnej armatury na rurze bezpieczeństwa, ale mam świadomość, że wielu instalatorów nie zwraca na to uwagi.
  • #11
    wierzba123
    Level 16  
    Nie znam się za dobrze więc nie zwróciłem uwagi na to. Dzięki za pomoc jak napotkam jakieś utrudnienia to zapewne się tu odezwę. Pozdrawiam.