Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz krótkofalarsko-warsztatowy (schemat)

14 Lip 2013 22:08 1704 8
  • Poziom 9  
    Witam

Już od dłuższego czasu interesuję się krótkofalarstwem,znak zdobyłem bez problemu, mam w pobliżu klub i regularnie do niego uczęszczam.
    Kończę już budowę taurusa na 80m, kolega z klubu pomaga mi go uruchomić.
    Patrząc na moc standardowego radia kf, ukf, i prądu jaki pobiera, oraz mając na względzie że w przyszłości na pewno będę budował jakieś transceivery, nie mówiąc już o wzmacniaczach rzędu kilkuset czy chociaż kilkudziesięciu wat dochodzę do wniosku że nie mogę rozwijać mojej pasji bez PORZĄDNEGO zasilacza.
    Nawet w dotychczasowym zasilaczu dobrze nam wszystkim znanym (0-30V 0-3A el-labs) w moim skromnym warsztacie stwierdziłem że jest za słaby nawet do kilkunastowatowego radia. Owszem jest bardzo przydatny w warsztacie do uruchamiania innych ukł. elektronicznych, ale w radiotechnice nic z nim nie zdziałam.
    Nie chcę pracować na radiu ze świadomością że zasilacz już nie daje rady, czy co tam innego...
    Mam mieć dosłownie na pstryknięcie palcem co najmniej 25A, w przypadku standardowego 100 watowego radia na kf . Dodam że na radiu siedzi się po parę godzin i nie zamierzam zbytnio okazywać mu litości.
    Tak wiem że najlepiej sobie taki zaprojektować.....
    Ale czy ja mam na tyle dużą wiedze i doświadczenie?... Nie.

http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=650

To jedyny schemat jaki dla siebie znalazłem.
    No i najważniejsze, mam trafo,: masa:20kg, 2 uzwojenia wtórne po 36V, oba nawinięte płaskownikiem 2,2x7,5 mm(przekroju rdzenia nie pamietam niestety)uzwojenia chce połączyć równolegle, nim się głównie kieruje przy szukaniu schematu, nie chce zas. impulsowego.
    Oprócz zastosowań krótkofalarskich na pewno przydałby mi się w warsztacie.
    I dlatego szukam schematu zasilacza 0-40V 0-30A.
    Nie potrafię powiedzieć czy owe trafo spełni moje wymagania, bo jeśli nie to sprowadźcie mnie na ziemie.

Czy mógłby ktoś z forumowiczów podrzucić jakiś schemat zasilacza 0-40V 0-30A.
    Chciałbym wykorzystać moje trafo.
  • Użytkownik obserwowany
    wicio149 napisał:
    Czy mógłby ktoś z forumowiczów podrzucić jakiś schemat zasilacza 0-40V 0-30A.
    Zdajesz sobie sprawę jakie to wyzwanie przy sterowaniu linowym dla półprzewodników?
  • Poziom 34  
    Jest gdzieś na elektrodzie zasilacz 13V 25A. Schematu zasilacza o takich parametrach (0-40V 0-30A) łatwo nie znajdziesz, już pomijam kłopoty z jego wykonaniem. Przeszukaj strony kolegów (krótkofalowców) zobacz jak oni rozwiązali problem.
  • Poziom 43  
    Skoro masz zasilacz (0-30V 0-3A el-labs) pewnie masz tam spory radiator, wyobraź sobie konstrukcję z kilkunastoma takimi radiatorami, to ci uświadomi problem odprowadzania ciepła z takiej konstrukcji.

Zasilacze krótkofalarskie dają jedno, ustalone napięcie, przez co mniej mocy się marnuje na ciepło.
  • Poziom 43  
    Budowa zasilacza regulowanego od ZERA nie ma sensu - nie znam urządzeń (nawet krótkofalarskich), które by były zasilane tak niskim napięciem.
    Dla zasilania niskim napięciem i dużym prądem dobrym i tanim rozwiązaniem jest akumulator ładowany buforowo. Zasilacz 0-40V 0-30A będzie Twoją pierwszą dużą porażką: przy nastawieniu minimalnego napięcia i obciążeniu maksymalnym prądem w stopniu wykonawczym regulatora wydzieli się ponad 1kW ciepła. Czy "widzisz" już ten radiator?
    Proponuję zebranie doświadczeń przy budowie zasilaczy o mniej "wyszukanych" parametrach, a dość szybko się przekonasz, że Twoje potrzeby "zasilaczowe" są całkiem inne.
  • Moderator Samochody
    Rzuuf napisał:
    Budowa zasilacza regulowanego od ZERA nie ma sensu - nie znam urządzeń (nawet krótkofalarskich), które by były zasilane tak niskim napięciem.
    Dla zasilania niskim napięciem i dużym prądem dobrym i tanim rozwiązaniem jest akumulator ładowany buforowo. Zasilacz 0-40V 0-30A będzie Twoją pierwszą dużą porażką.

Problem daje się w miarę prosto rozwiązać - odczepami uzwojenia wtórnego, bądź regulacją dwustopniową - pierwszy stopień na tyrystorach. Co i tak nie zmienia postaci rzeczy że wyjdzie ciężkie monstrum, o haniebnej sprawności.
    Były oryginalne zasilacze laboratoryjne budowane w ten sposób.
  • Poziom 9  
    Czyli moje trafo będzie raczej bezużyteczne?
    Mam pytanie do was jeszcze, o jakim napięciu szukać mam transformatora wiedząc że na mostku prostowniczym będzie spadek napięcia, kondensatory filtrujące podbiją je o √2, a na wyjściu mam mieć stabilne 13,8 V?
    Jeżeli zmienie założenia, tzn. chcę mieć regulacje od 5V lub 10V do 40V i podobnie z ogr. prądowym, albo nawet nie chciałbym robić regulacji prądu to ułatwiło by to sprawę w jakimś znacznym stopniu?
    Nie zamierzam przy 1 czy 2 V obciążać go pradem rzędu 20-30A, bo jak sami mówicie nie ma tak zasilanych urządzeń, po prostu miałem kiedyś potrzebe żarzenia świecy w silniku modelarskim i tam jest potrzebne 1,2-2V i 4-5A, bo nie miałem akumulatorków, tak samo w warsztacie nie chcę od razu pod każde budowane urządzenie robić zasilacza tylko najpierw sprawdzić je na warsztatowym bo po to on jest.Także załóżmy że poniżej 13,8V na pewno nie będe potrzebował wiecej niż te 4A.
  • Moderator Projektowanie
    wicio149 napisał:
    Czyli moje trafo będzie raczej bezużyteczne?
    Mam pytanie do was jeszcze, o jakim napięciu szukać mam transformatora wiedząc że na mostku prostowniczym będzie spadek napięcia, kondensatory filtrujące podbiją je o √2, a na wyjściu mam mieć stabilne 13,8 V?

Nie da się odpowiedzieć wprost na to pytanie.
    Oprócz "składników" które wymieniłeś dochodzi jeszcze zapas napięcia potrzebny do prawidłowego działania stabilizatora (a to zależy od jego konstrukcji), oraz zapas na ewentualny spadek napięcia w sieci.
    Ważna jest także sztywność transformatora - a ona zależy od jego konstrukcji, sposobu nawinięcia, mocy.
    Wg mnie masz zbyt mało umiejętności aby poradzić sobie z samodzielnym wykonaniem gotowego (znalezionego) projektu, a co dopiero z jego zaprojektowaniem
  • Poziom 9  
    trymer01 napisał:
    Wg mnie masz zbyt mało umiejętności aby poradzić sobie z samodzielnym wykonaniem gotowego (znalezionego) projektu, a co dopiero z jego
    zaprojektowaniem

Prowdopodobnie nie mam umiejetności i wiedzy do budowy jakiegokolwiek zasilacza, stanie na tym ,że ktoś go będzie musiał mi zrobić. Dzięki za odpowiedzi.