Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny telewizyjnej - Bydgoszcz

jurek9491 14 Jul 2013 22:36 2634 17
    jurek9491
    Level 10  
    Witam.
    Niedawno przeprowadziłem się do Bydgoszczy. Mieszkam na ulicy Gajowej, dokładnie w tym miejscu: http://img196.imageshack.us/img196/2540/2ghe.png
    Profil terenu od nadajnika Trzeciewiec wygląda tak: http://img16.imageshack.us/img16/8905/lkmm.png
    Mam jednak problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Próbowałem złapać sygnał na antenie pokojowej, jednak bezskutecznie - nie znalazło nawet ani jednego programu. Co może być tego przyczyną? Nadajnik Trzeciewiec o mocy 100kW mam oddalony o 18,2km. Czy może to być związane z tym, że mieszkam na parterze? Ale mniejsza o to. Skoro pokojowa nie zdała egzaminu, w takim razie proszę o polecenie mi jakiejś niedrogiej anteny, na której nie będę miał problemów z odbiorem i która mogłaby stać w mieszkaniu lub ewentualnie jakoś na parapecie, żeby można ją było zamocować. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam.
    Skwantowany
    Level 20  
    Skoro nadajnik masz oddalony o 18km i nadaje z mocą 100KW, to odłącz te antenę i podłącz do środkowego przewodu w wtyczce w TV kawałek drutu, zobacz czy coś wtedy znajdzie :)
    Poza tym, jeśli masz pokój od przeciwnej strony niż nadajnik i kiepskie usytuowanie to może okazać się że w pomieszczeniu nie odbierzesz nic, trzeba będzie z parapetu albo balkonu.
    Jaś Kula
    Level 33  
    Witam.

Powinna wystarczyć zewnętrzna, tak zwana antena siatkowa z samym symetryzatorem odpowiednio ustawiona (o ile nie ma przed nią żadnych większych przeszkód). Może być tylko potrzeba zamontowania jej na dachu.

Pozdrawiam.
    jurek9491
    Level 10  
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiaj jak wystawiłem tę antenę pokojową za okno, to udało mi się złapać MUX-2 na kanale 32 (sygnał 90-97%). Niestety kanał 36 i 41, to już 0% sygnału. Przy strojeniu automatycznym też znajduje tylko MUX-2. Dlaczego tak się dzieje skoro wszystkie MUX'y idą z tego samego nadajnika, z tą samą mocą? Zostaje mi teraz kupić antenę siatkową i postawić w oknie, może uda się złapać wszystko..
    Skwantowany
    Level 20  
    Z 36 możesz mieć problem, natomiast pytanie czy ta twoja antena pokojowa nie jest przesterowana. Nie ma żadnej regulacji?
    Nie to żebym namawiał, ale zrób sobie takie cudo z linka podanego niżej:
    http://www.cnet.de/41001557/die-beste-eigenbau-dvb-t-antenne-doppelquad-fuer-5-euro-basteln/
    Wystarczy zwykły kabel miedziany o grubości żyły z zakresu 1,5 - 2,5 mm. Jak wpiszesz w formularzu swoje min i max częstotliwości wyjdą ci wymiary ramki :)
    Powiem tak, rozwiązało to już kilka problemów, a nawet potrafi odebrać sygnał z nadajnika odległego o 70km i nadającego z mocą 100KW (aktualnie w takich warunkach taka antena pracuje, odbieram sygnał bez zacięć i nie mam żadnego wzmacniacza). A koszt wykonania ... nieporównywalnie mniejszy od jakiegokolwiek gotowego wynalazku który nie koniecznie zadziała. Warto zaryzykować.
    jurek9491
    Level 10  
    Mam regulację w tej antenie, jednak czy na min. czy na maks. czy pośrodku jest tak samo. Spróbuję z tym bi-quadem. Czyli jak chce odbierać wszystkie trzy MUX'y (kanały 32, 36 i 41) to wpisuję najniższą częstotliwość 562MHz a najwyższą 634MHz?
  • Helpful post
    Skwantowany
    Level 20  
    Dokładnie tak.
    jurek9491
    Level 10  
    Bi-quada sobie odpuściłem. Zainwestowałem w antenę siatkową z symetryzatorem, dokładnie taką: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm
    Udało mi się ją także zamontować na dachu budynku. Jednak nie jestem do końca zadowolony z rezultatów. Niby wszystkie kanały odbiera dobrze, bez przycięć, czy pikselowania, jednak jak wejdę w informację o sygnale, to MUX 2 i 3 ma zadowalające: siła sygnału ok.60, jakość ok.90, jednak MUX 1 ma: siła ok. 15, jakość ok.25. Co może być tego przyczyną? Wszystkie MUXy transmitowane są z tego samego nadajnika z tą samą mocą. Myślałem, żeby dołożyć może jakiś nie za duży wzmacniacz. Co o tym myślicie?
    Skwantowany
    Level 20  
    Może masz długi kabel, kiepsko zarobione końcówki? Sprawdź to, ew. utnij kilka centymetrów i załóż nowe końcówki. Możesz dać mały wzmacniacz, najlepiej w obudowie ekranowanej. Poza tym, bez testów się nie obejdzie.
    jurek9491
    Level 10  
    kabel mam 20m. Krótszego nie mogę, bo mi nie starczy do telewizora. Końcówki robiłem sam, dobrze są zarobione.
    User removed account
    Level 1  
    jurek9491
    Level 10  
    Kabel antenowy jest nowy, średnica 7mm.

Jeśli chodzi o przeszkody, to tak - na drodze do nadajnika mam blokowiska same.
    Skwantowany
    Level 20  
    Sprawdź czy aby na pewno z dobrego kierunku odbierasz? Przy antenach siatkowych zdarzało mi się że lepiej odbierały ustawione lekko pod kątem niż na wprost. Wzmacniacz, przy takim długim kablu nie zaszkodzi, np taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-101_15db_ekranowany_B4007.htm
    do tego zasilacz z regulacją. Możesz też ustawić sobie tv na MUX-1 (ten który nie odbiera dobrze) i sprawdzać czy jak kręcisz napięciem to jest zmiana.
    Oczywiście, jak teraz masz symetryzator, to nie podłączałeś zasilacza?
    Do tego zobacz dane kabla, wybrałem pierwszy lepszy z oferty, spójrz na tłumienie dla ok. 600MHz:
    http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_1m__E1015_1.htm
    A im wyższa częstotliwość tym większe tłumienie kabla.
    jurek9491
    Level 10  
    Oczywiście, że nie podłączałem zasilacza, bo nawet go nie mam. Kierunek dobry, bo wszystkie anteny w sąsiednich budynkach są tak ustawione. Antena jest ustawiona lekko pod kątem, gdyż jakbym ustawił na wprost, to "patrzyłaby" prosto na blok :/ Ale w "siatce" ustawienie lekko w jedną stronę czy w drugą chyba nie ma takiego znaczenia, nie?
    A może to być spowodowane tym, że na tym samym maszcie są dwie inne anteny (kierunkowa i satelitarna)? Sam już nie wiem, co to może być..
    User removed account
    Level 1  
    jurek9491
    Level 10  
    Ok, później spróbuję pokręcić tą anteną, a dziewczyna będzie patrzeć na siłę sygnału. Może to coś da, a jak nie, to spróbuję jeszcze dać wzmacniacz.

Nie rozumiem jednak tego, że moi rodzice mieszkający w odległości 65km. ode mnie odbierają sygnał z tego samego nadajnika, z takiej samej anteny (jedyna różnica, to że jest tam wzmacniacz) i mają siłę sygnału 90-100..
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1