Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny telewizyjnej - Bydgoszcz

jurek9491 14 Jul 2013 22:36 2634 17
 • #1
  jurek9491
  Level 10  
  Witam.
  Niedawno przeprowadziłem się do Bydgoszczy. Mieszkam na ulicy Gajowej, dokładnie w tym miejscu: http://img196.imageshack.us/img196/2540/2ghe.png
  Profil terenu od nadajnika Trzeciewiec wygląda tak: http://img16.imageshack.us/img16/8905/lkmm.png
  Mam jednak problem z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej. Próbowałem złapać sygnał na antenie pokojowej, jednak bezskutecznie - nie znalazło nawet ani jednego programu. Co może być tego przyczyną? Nadajnik Trzeciewiec o mocy 100kW mam oddalony o 18,2km. Czy może to być związane z tym, że mieszkam na parterze? Ale mniejsza o to. Skoro pokojowa nie zdała egzaminu, w takim razie proszę o polecenie mi jakiejś niedrogiej anteny, na której nie będę miał problemów z odbiorem i która mogłaby stać w mieszkaniu lub ewentualnie jakoś na parapecie, żeby można ją było zamocować. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam.
 • #3
  Skwantowany
  Level 20  
  Skoro nadajnik masz oddalony o 18km i nadaje z mocą 100KW, to odłącz te antenę i podłącz do środkowego przewodu w wtyczce w TV kawałek drutu, zobacz czy coś wtedy znajdzie :)
  Poza tym, jeśli masz pokój od przeciwnej strony niż nadajnik i kiepskie usytuowanie to może okazać się że w pomieszczeniu nie odbierzesz nic, trzeba będzie z parapetu albo balkonu.
 • #4
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam.

  Powinna wystarczyć zewnętrzna, tak zwana antena siatkowa z samym symetryzatorem odpowiednio ustawiona (o ile nie ma przed nią żadnych większych przeszkód). Może być tylko potrzeba zamontowania jej na dachu.

  Pozdrawiam.
 • #5
  jurek9491
  Level 10  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzisiaj jak wystawiłem tę antenę pokojową za okno, to udało mi się złapać MUX-2 na kanale 32 (sygnał 90-97%). Niestety kanał 36 i 41, to już 0% sygnału. Przy strojeniu automatycznym też znajduje tylko MUX-2. Dlaczego tak się dzieje skoro wszystkie MUX'y idą z tego samego nadajnika, z tą samą mocą? Zostaje mi teraz kupić antenę siatkową i postawić w oknie, może uda się złapać wszystko..
 • #6
  Skwantowany
  Level 20  
  Z 36 możesz mieć problem, natomiast pytanie czy ta twoja antena pokojowa nie jest przesterowana. Nie ma żadnej regulacji?
  Nie to żebym namawiał, ale zrób sobie takie cudo z linka podanego niżej:
  http://www.cnet.de/41001557/die-beste-eigenbau-dvb-t-antenne-doppelquad-fuer-5-euro-basteln/
  Wystarczy zwykły kabel miedziany o grubości żyły z zakresu 1,5 - 2,5 mm. Jak wpiszesz w formularzu swoje min i max częstotliwości wyjdą ci wymiary ramki :)
  Powiem tak, rozwiązało to już kilka problemów, a nawet potrafi odebrać sygnał z nadajnika odległego o 70km i nadającego z mocą 100KW (aktualnie w takich warunkach taka antena pracuje, odbieram sygnał bez zacięć i nie mam żadnego wzmacniacza). A koszt wykonania ... nieporównywalnie mniejszy od jakiegokolwiek gotowego wynalazku który nie koniecznie zadziała. Warto zaryzykować.
 • #7
  jurek9491
  Level 10  
  Mam regulację w tej antenie, jednak czy na min. czy na maks. czy pośrodku jest tak samo. Spróbuję z tym bi-quadem. Czyli jak chce odbierać wszystkie trzy MUX'y (kanały 32, 36 i 41) to wpisuję najniższą częstotliwość 562MHz a najwyższą 634MHz?
 • Helpful post
  #8
  Skwantowany
  Level 20  
  Dokładnie tak.
 • #9
  jurek9491
  Level 10  
  Bi-quada sobie odpuściłem. Zainwestowałem w antenę siatkową z symetryzatorem, dokładnie taką: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm
  Udało mi się ją także zamontować na dachu budynku. Jednak nie jestem do końca zadowolony z rezultatów. Niby wszystkie kanały odbiera dobrze, bez przycięć, czy pikselowania, jednak jak wejdę w informację o sygnale, to MUX 2 i 3 ma zadowalające: siła sygnału ok.60, jakość ok.90, jednak MUX 1 ma: siła ok. 15, jakość ok.25. Co może być tego przyczyną? Wszystkie MUXy transmitowane są z tego samego nadajnika z tą samą mocą. Myślałem, żeby dołożyć może jakiś nie za duży wzmacniacz. Co o tym myślicie?
 • #10
  Skwantowany
  Level 20  
  Może masz długi kabel, kiepsko zarobione końcówki? Sprawdź to, ew. utnij kilka centymetrów i załóż nowe końcówki. Możesz dać mały wzmacniacz, najlepiej w obudowie ekranowanej. Poza tym, bez testów się nie obejdzie.
 • #11
  jurek9491
  Level 10  
  kabel mam 20m. Krótszego nie mogę, bo mi nie starczy do telewizora. Końcówki robiłem sam, dobrze są zarobione.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  jurek9491
  Level 10  
  Kabel antenowy jest nowy, średnica 7mm.

  Jeśli chodzi o przeszkody, to tak - na drodze do nadajnika mam blokowiska same.
 • #14
  Skwantowany
  Level 20  
  Sprawdź czy aby na pewno z dobrego kierunku odbierasz? Przy antenach siatkowych zdarzało mi się że lepiej odbierały ustawione lekko pod kątem niż na wprost. Wzmacniacz, przy takim długim kablu nie zaszkodzi, np taki: http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-101_15db_ekranowany_B4007.htm
  do tego zasilacz z regulacją. Możesz też ustawić sobie tv na MUX-1 (ten który nie odbiera dobrze) i sprawdzać czy jak kręcisz napięciem to jest zmiana.
  Oczywiście, jak teraz masz symetryzator, to nie podłączałeś zasilacza?
  Do tego zobacz dane kabla, wybrałem pierwszy lepszy z oferty, spójrz na tłumienie dla ok. 600MHz:
  http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_1m__E1015_1.htm
  A im wyższa częstotliwość tym większe tłumienie kabla.
 • #15
  jurek9491
  Level 10  
  Oczywiście, że nie podłączałem zasilacza, bo nawet go nie mam. Kierunek dobry, bo wszystkie anteny w sąsiednich budynkach są tak ustawione. Antena jest ustawiona lekko pod kątem, gdyż jakbym ustawił na wprost, to "patrzyłaby" prosto na blok :/ Ale w "siatce" ustawienie lekko w jedną stronę czy w drugą chyba nie ma takiego znaczenia, nie?
  A może to być spowodowane tym, że na tym samym maszcie są dwie inne anteny (kierunkowa i satelitarna)? Sam już nie wiem, co to może być..
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  jurek9491
  Level 10  
  Ok, później spróbuję pokręcić tą anteną, a dziewczyna będzie patrzeć na siłę sygnału. Może to coś da, a jak nie, to spróbuję jeszcze dać wzmacniacz.

  Nie rozumiem jednak tego, że moi rodzice mieszkający w odległości 65km. ode mnie odbierają sygnał z tego samego nadajnika, z takiej samej anteny (jedyna różnica, to że jest tam wzmacniacz) i mają siłę sygnału 90-100..
 • Helpful post
  #18
  User removed account
  Level 1