Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Home recording - inwestycja ~1000zł - Karta USB oraz monitory

15 Lip 2013 07:54 1479 2
  • Poziom 12  
    Witam,
    Cały sprzęt plasuje się tak:
    Gitary: Vintage V100 oraz Cort X2
    Multi: Boss ME-70
    Piec git.: Fender Frontman 212R
    Misker: Yamaha MG102C
    Mikrofon dynamiczny: Shure
    słuchawki: AKG K77
    głośniki: stara wieża
    Komp:AMD Phenom X4 955 + Zalman CNPS 10X Performa, OCZ DDR3 1333MHz 2x2GB, Dyski: Seagate 160GB i Samsung 320GB
    VTX HD6870 256bit, ASUS M4A77TD PRO, Monitor L1953tr-sf, Razer DiamandBack
    Obudowa Silentium PC Gladius Pure 800.

1. Czym się różni interface USB od karty dźwiękowej pod PCI-E?
    2. Jak przy obecnym sprzęcie najlepiej nagrywać?
    3. Czy po zakupie karty poprawi się także odtwarzany dźwięk i co tak naprawdę daje karta dźwiękowa, że jest tak ważna?

Czy M-Audio Fast track da radę?

Mam 1000zł na głośniki odsłuchowo/muzyczne oraz kartę dźwiękową.
  • Moderator Akustyka
    1. Właściwie złączem. Na PCI-E możesz uzyskać minimalnie mniejsze opóźnienia niż na USB. Interfejsy na USB mają tę zaletę że są na wierzchu, wszystkie gniazda i przełączniki masz pod ręką. I zawsze można wziąć w kieszeń i podłączyć gdzieś do laptopa.
    2. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najrozsądniej to mikrofon do miksera, mikser do komputera. I ewentualnie odsłuch drugim kablem do wejścia miksera.
    3. Dużo zależy też od tego na czym będziesz odsłuchiwał. Pierwsze co najprawdopodobniej usłyszysz to ciszę tam gdzie ma być cisza, i dźwięk tam gdzie on ma być. Mniej szumi. Jeżeli karta dźwiękowa ma wyjścia symetryczne a wzmacniacz takie wejścia to praktycznie nie usłyszysz szumów generowanych przez zasilacz komputera. Dwa odczujesz większą dynamikę dźwięku nawet przy tej samej niebogatej mp3. Niedawno odsłuchiwałem dźwięk z komputera podłączony do preampu z przetwornikiem A/C, który był cyfrowo podłączony do przetwornika C/A i ten do wzmacniacza z głośnikami. Przełączanie próbkowania odbywało się za pomocą przełącznika obrotowego. Przy przełączaniu pomiędzy 96kHz a 48khz była różnica jak byś kocem głośnik przykładał. a pomiędzy 16 a 24bit było słychać zmianę dynamiki, i czytelności piosenki. Mimo że mp3 była w jakości 160kbps czyli przeciętnej, była duża różnica.

Ogólnie z takiej kraty na ustawieniach 96kHz/24Bit nawet jeżeli nie usłyszysz różnicy, na dobrych głośnikach dźwięk będzie mniej męczący.

Lucky17 napisał:
    Czy M-Audio Fast track da radę?

Na upartego tak, ale lepiej zainwestować w coś co ma 24bit/96kHz.

Lucky17 napisał:
    Mam 1000zł na głośniki odsłuchowo/muzyczne oraz kartę dźwiękową.

Trochę mało. Na jedno lub drugie będzie w sam raz. Na same odsłuchy warto przeznaczyć ok 1000-2000zł za rozsądne 6" - 8" w miarę dobrej firmy.

Fajny interfejs to ok 700zł (24bit/96kHz 2 wej mikr, MIDI).
  • Poziom 12  
    Dzięki,

W takim razie odsłuch odłożę na potem, bo mam starą wierze oraz słuchawki AKG k77.

Bardzo proszę o polecenie mi dobrego interfejsu USB.

Czy jakość odtwarzanego dźwięku na interfejsie także się poprawi?