Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate - Charakterystyczne klikanie - dysk nie startuje

15 Lip 2013 11:46 1767 8
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam dwa "Seagate Momentus"dyski 2,5 cala z tą samą usterką. Przy starcie "click, click, click..."
    Dyski nie startują, bios nie widzi.
    Czy przy pomocy konsoli można cokolwiek wydziałać? Czy jest to typowa usterka mechaniczna i jest "sound of death"?

Z Góry dzięki
  • Poziom 16  
    Miałem podobnie w WD, diagnoza - uszkodzenie głowicy.
  • Poziom 12  
    ale czy wiadomo coś więcej? Jakiego typu to uszkodzenie? Znam kogoś kto wymieniał głowice i 5/10 się udaje ale czy jest sens? Czy to na bank głowica?
  • Poziom 16  
    Mechaniczna, co to za dyski, masz tam ważne dane? Wtedy warto, jeśli nie, to przy dzisiejszych cenach, gdzie 1TB za mniej niż 200 zł idzie dostać, nie warto.
  • Poziom 12  
    Faktycznie głowica dysku wydaje takie dźwięki kiedy "powraca na miejsce" przy kłopocie z odczytem, wykryciu wstrząsu dysku aby zapobiec "kolizji" z talerzem. Dysk albo jest popsuty albo ma problem z zasilaniem - spadek prędkości obrotu powoduje opadanie głowicy i dysk żeby zapobiec uszkodzeniu przemieszcza ją w "bezpieczną strefę". Jaki masz zasilacz w tym PC? Możliwe, że wymiana na mocniejszy rozwiąże problem.
  • Poziom 12  
    Podłączałem pod różne zasilacze. To raczej nie wina zasilania. Na jednym z nich mam bardzo ważne dane. Czy wymiana głowicy (fachowo)- z identycznego dysku może załatwić sprawę?

Czy jeśli jest to faktycznie "po wykryciu wstrząsu" to można to jakoś zainicjować ponownie?
  • Poziom 12  
    Nie, dyski z taką funkcją reagują momentalnie w ułamku sekundy a kilka sekund później albo po ponownym uruchomieniu znowu działają normalnie. Specjalistyczne firmy odzyskują z powodzeniem dane z dysków, w których padła głowica. Ostatnią deską ratunku może być położenie dysku wyłączonego "do góry nogami" przez kilka dni, u mnie to pozwoliło odzyskać dane zanim znów padł.
  • Poziom 12  
    Platter uszkodzony. "Dysk wiecznie łowi" ;)