Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simatic C7-633 - Jak zgrać program?

15 Lip 2013 14:15 3498 10
  • Poziom 13  
    Witam,
    Mam zgrać program ze sterownika Simatic C7-633. Jakie użyć oporogramowanie i jaki interfejs? Mam step7 microwin i interfejs usb-ppi (kiedyś programowałem Simatic s7-200) ale tym się chyba nie da tego zrobić. Proszę o pomoc.
  • SterControl
  • Poziom 13  
    Przepraszam że dopiero teraz piszę. Dziękuję za szybką odpowiedź. Zassałem z netu step 7 professional 2010 ale nie widzę tam strownika c7-633 tylko różne cpu. Rozumiem że mnie czeka wydatek ok 1000zł. ma ten interfejs. :cry:

Pozdrawiam.
  • SterControl
  • Poziom 17  
    Witam,
    interfejs niestety musisz posiadać, ale na Allegro znajdziesz za ok. 200 zł (USB/MPI). Co do programu to procesory z serii C7 wstawiasz do projektu w SIMATIC manager w sposób następujący: Insert -> Station -> SIMATIC 300 Station, a następnie w HW Config wybierasz z biblioteki SIMATIC 300 (po prawej stronie ekranu) -> katalog C7 -> konkretny model -> konkretna wersja i przeciągasz w puste okno edytora lub dwukrotnie klikasz na wybrany sterownik. Poza tym jak skonfigurujesz połączenie i pobierzesz program to cały hardware będziesz miał "zassany" ze sterownika.
  • Specjalista Automatyk
    Adili napisał:
    Witam,
    Co do programu to procesory z serii C7 wstawiasz do projektu w SIMATIC manager w sposób następujący: Insert -> Station -> SIMATIC 300 Station, a następnie w HW Config wybierasz z biblioteki SIMATIC 300 (po prawej stronie ekranu) -> katalog C7 -> konkretny model -> konkretna wersja i przeciągasz w puste okno edytora lub dwukrotnie klikasz na wybrany sterownik. Poza tym jak skonfigurujesz połączenie i pobierzesz program to cały hardware będziesz miał "zassany" ze sterownika.

Niestety nie rozumię po co ta cała zabawa z konfiguracją HW? Autor tematu wyraźnie napisał, że chodzi mu o ZGRANIE programu a nie jego modyfikacja czy tworzenie nowego. Wystarczy podpiąć się pod MPI programatorem (niestety trzeba go kupic, raczej nie ma DIY) i wykonac wszystko zgodnie z np tym opisem, tytuł Upload without an Existing Project Jeśli chodzi o program HMI to najtaniej zrobić to przez RS232 DB15<->DB9 (o ile wersja C7 go posiada) wraz z ProSave.
    Pozdrawiam:)
  • Poziom 17  
    ILSSystem napisał:
    Niestety nie rozumię po co ta cała zabawa z konfiguracją HW? Autor tematu wyraźnie napisał, że chodzi mu o ZGRANIE programu a nie jego modyfikacja czy tworzenie nowego. Wystarczy podpiąć się pod MPI programatorem (niestety trzeba go kupic, raczej nie ma DIY) i wykonac wszystko zgodnie z np tym opisem, tytuł Upload without an Existing Project Jeśli chodzi o program HMI to najtaniej zrobić to przez RS232 DB15<->DB9 (o ile wersja C7 go posiada) wraz z ProSave.
    Pozdrawiam:)

Tekst, który użytkownik napisał objętościowo zajmuje niemal tyle samo co mój powyższy post, jednak ja w swoim zdążyłem tak naprawdę opisać dodatkowo procedurę, która jest zawarta na stronie podanej przez użytkownika dodając, że i tak konfiguracja będzie pobrana ze sterownika. Dlaczego pisałem o tworzeniu projektu?

ic napisał:
    Zassałem z netu step 7 professional 2010 ale nie widzę tam strownika c7-633 tylko różne cpu.

Autor nie wiedział dlaczego nie może znaleźć w/w procesora w SIMATIC manager, a ja starałem się to mu wytłumaczyć. Poza tym forum nie jest dla jednego użytkownika, te informacje zapewne się komuś jeszcze przydadzą. W sumie wszystko mogłoby się zamknąć na moim poście, ale dzięki okolicznościom temat może się bezsensu rozrosnąć.

Pozdrawiam.
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Postaram się napisać to najzwięźlej jak potrafię.
    1. Staram się podawać linki zewnętrzne jeśli ktoś inny profesjonalnie (lepiej) wykonał pracę mającą na celu przekazanie wiedzy innej osobie. Stąd źródło do strony którą podałem.
    2. Jeśli chodzi o konfigurację HW którą Adili napisał to zinterpretowałem ją jako całkowicie niepotrzebną i nie na temat, co więcej odwracającą uwagę od sedna problemu z jakim autor tematu się spotkał, ponieważ:
    - podejrzewam, że autor jest całkowicie początkujący w temacie PLC Siemensa
    - dalej oczekiwał informacji jak zgrać program ze "sterownika" C7
    - nic co napisał nie wskazywało na to aby chciał sporządzić nowy projekt i przeprowadzić właściwą konfigurację w HW
    3. Co do RS232 i MPI to autor tematu nie napisał jaki program chciałby pobrać a jeśli chodzi o HMI to Prosave w tym modelu wspiera tylko komunikację po RS232. Dawno nie miałem z C7-633 do czynienia ale o ile pamiętam był on wyposażony w gniazdo DB15 i należało wykonać "specjalny" kabel z "crossem" na db9.
    4. Z jednym muszę się zgodzić z użytkownikiem Adili, w tym temacie jest trochę bałaganu :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Absolutnie zwracam honor użytkownikowi ILSSystem odnośnie komunikacji z HMI. Nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Świadczy to o dużej fachowości użytkownika. Sprawdzone dzisiaj na fizycznym sprzęcie. Poprzedni post został zmieniony, aby niepotrzebnie wprowadzać w błąd.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Przepraszam że długo nie odpisywałem ale dopiero wróciłem z urlopu. Istotnie nie mam doświadczenia z tymi sterownikami. Kiedyś tylko pisałem program pod s7-200 do chińskiej maszyny która paletowała worki. Oryginalny program nie nadawał się do niczego :D Myślę że sobie teraz poradzę. Dziękuję wszystkim za pomoc oraz pozdrawiam :)
  • Poziom 13  
    Witam, no i sobie poradziłem :D Kupiłem interfejs zainstalowałem Step 7 v5.5 i dzisiaj połączyłem się do maszyny. Efekt jest taki że łączę się z plc i na tym koniec. Nie jest aktywna opcja "Upload Station to PG..." Wydaje mi się że plc jest chyba w jakiś sposób zabezpieczony albo ten mój Step 7 jest do bani. A może Step 7 się nie połączył z plc bo wyświetla MPI. Proszę o pomoc.

Simatic C7-633 - Jak zgrać program? Simatic C7-633 - Jak zgrać program? Simatic C7-633 - Jak zgrać program?
  • Poziom 17  
    Witam,
    postaram się pomóc, ale będę trochę ostrożniejszy w swoich wypowiedziach. :-) Co do "Upload Station to PG..." to ta opcja na pewno jest aktywna po utworzeniu nowego projektu - wtedy można wysłać program do programatora. Co do samego połączenia proszę w Options -> Set PC/PG Interface wybrać PC Adapter (Auto) i przede wszystkim sprawdzić, czy we właściwościach interfejsu (Properties) - zakładka "Local Connection" jest wybrany odpowiedni port - ten po którym kolega łączy swój adapter z komputerem i ew. prędkość transmisji. Następnie w zakładce "Automatic Bus Profile Detection" kliknąć "Start Network Detection" w celu wykrycia sieci. Pozdrawiam.