Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie ogniw w baterii Makita BL1830

HAshiq 15 Lip 2013 16:04 8442 6
  • #1 15 Lip 2013 16:04
    HAshiq
    Poziom 10  

Witam

Jak już wiele osób wie baterie Makity BL1830 po potrójnym zasygnalizowaniu błędu w ładowarce są przez nią blokowane, co uniemożliwia ponowne ich naładowanie.
    Zastanawiam się czy po takim zablokowaniu, zamontowany układ w baterii nadal sprawdza poziom jej rozładowania, temperaturę, maksymalny prąd itd. Czy ktoś może w tej sprawie się wypowiedzieć?
    Zadaje to pytanie ponieważ chcę dany zepsuty akku ładować inną ładowarką i zastanawiam się czy muszę baterię dodatkowo wyposażać w zabezpieczenie czy też nie.

Pozdrawiam

• #2 04 Sie 2013 00:32
    damian nowak
    Poziom 12  

Jeśli naładujemy z zewnętrznego źródła to elektronika nic nie zabezpieczy bo i niby jakim cudem? Musiała by chyba zdalnie bezpieczniki przy pana liczniku wyłączyć :) po prostu nie ma takiej możliwości żeby elektronika coś zabezpieczyła musi mieć KOMUNIKACJĘ z ładowarką (cyfrową) i przekazać jej aby przestała już lądować a wówczas ładowarka rozłącza proces ładowania (tranzystor tyrystor lub przekaźnik) w baterii jest tylko scalak który mierzy napięcia na ogniwach tak by podczas ładowania mieściły się w odpowiednim przedziale, mierzy dodatkowo prąd oraz temperaturę, wszystko po to by ta bateria nie wybuchła.

Inna sprawa jest ze można zbudować zastępczy układ do ładowania tej baterii chodzi tu nie tyle o baterie jako całość ale o ogniwa litowo jonowe które wymagają specjalnej procedury ładowania,
    sam pracuje na takim zestawie

• #3 05 Sie 2013 17:50
    HAshiq
    Poziom 10  

Może nie do końca sprecyzowałem o co mi chodzi. Doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że układ, który znajduje się w baterii nie będzie mi pilnować ogniw podczas ładowania z innej nie firmowej ładowarki - ładowanie zostawiam ładowarce zewnętrznej np. IMAX B6.
    Jak wcześniej wspomniałem chodzi mi o proces jej rozładowywania przy normalnym jej użytkowaniu. Jak domniemam układ, który jest w baterii nie tylko pilnuje proces ładowania (a wydaje mi się, że raczej pilnuje go ładowarka), ale głownie służy do zabezpieczenia ogniw przy jej użytkowaniu (nie dopuszczenie do zbyt dużego rozładowania, przekroczenie temperatury ogniw itd) - i właśnie o ten aspekt mi chodziło.

Pozdrawiam

• #4 10 Sie 2013 20:18
    damian nowak
    Poziom 12  

No tak dokładnie układ pilnuje stanu ogniw podczas ładowania i rozładowywania (stara wersja baterii miała po 3 ogniwie odczep mierząc stosunek 3/5, nowe wersje maja doczepy na każdym ogniwie) i jeśli wykryje błąd to "zabezpiecza" baterie przed ładowaniem, ale skoro niektórzy piszą ze bateria blokuje się po 3 włożeniu do ładowarki (3 razy błąd) to pewnie układ podczas rozładowywania jest jakby "uśpiony" i zdaje relacje ładowarce co sie działo przy rozładowaniu a ta decyduje czy blokować czy nie.

W każdym razie jeśli ładujemy zewnętrznie to przydało by się wyprowadzić odczepy z ogniw i ładować z balancerem wówczas ładowarka będzie pilnowała aby żadne ogniwo nie przekroczyło 4.2 V a jeśli ładujemy bez balansera to ładowarka ładuje pakiet na 21V a wtedy nie ma pewności ze nie przeładujemy którejś celi (co sie zdarza często przy kilku letniej baterii bo ogniwa nierówno tracą pojemność i nierówno się rozładowują)
    Ja u siebie wyprowadziłem na złącze żółte napięcia z wszystkich ogniw poświeciłem jedna ładowarkę żeby pozyskać złączkę do ładowania i ładuje ładowarką Shark10 oraz balanserkiem robbe i z tego co widzę to sa spore różnice w pojemnościach pomiędzy celami jeśli są bardzo duże to wymieniam ogniwa na laptopowe

oczywiście szukam cały czas sposobu na naprawę tej elektroniki, bo nie ma jak oryginalny układ... jak ktoś by znalazł sposób proszę o info

• #5 09 Wrz 2013 13:58
    rzadus
    Poziom 8  

Witam.
    Chciałbym podłączyć się do zagadnienia uszkodzonych baterii Li-Ion Makity.
    Mam taki pomysł żeby zrobić sobie zasilacz sieciowy który będzie przekształcał narzędzie akumulatorowe w sieciowe.
    I nie jest potraktowane to tym że "szkoda" mi kasy na akumulatory - mam ich 20szt i 3 uszkodzone (ostatnio padła mi bateria z gwiazdką czyli nowym systemem zabezpieczającym, po włożeniu do nowiutkiej zakrętarki - ale to już osobna dłuższa historia...)
    Ale najzwyczajniej w świecie niektóre narzędzia pobierają bardzo dużo energii przy intensywnej eksploatacji i szkoda wyczerpywać akumulatora w 30minut.
    Wtedy chciałbym podłączać to jako urządzenie sieciowe.
    Niestety makita nie oferuje jeszcze takiego adaptera (choć ma np. takie które zamieniają 2x18V na 36 - jest to wiadomo bardzo proste ale z kolei wygodne) - bo już bym go nabył i nie zadawałby zbędnych pytań.
    Takie urządzenie ma szwedzka firma LK System produkująca praski do zaciskania złączy hydraulicznych a bazująca na bateriach i ładowarce makity, o nazwie LK Power Suplly V2 i nr katalogowym 176 88 80. ( http://www.lksystems.se/en/LK-Systems-Sverige.../LK-Press-Tools/Product-Range/Press-machines/ )
    Uruchomiłem znajomości w Szwecji - czy jest to do kupienia.
    Ale jeśli nie będzie można tego nabyć chciałbym zrobić sobie takie urządzenie które będzie zastępowało akumulator.
    Dlatego tez pytanie: skoro akumulator ma 18V (choć ładuje się do 20V) 3.0Ah 54Wh to jaki musiałbym zakupić zasilacz/ prostownik? Czyli 18 czy 20V i ile musiałby mieć minimalnie oraz maksymalnie Amperów i Wat?

Czy mógł by mi to ktoś przeliczyć żebym nie kupił za małego który nie będzie dawał odpowiedniej mocy do maszyny oraz żeby nie był zbyt duży żeby nie uszkodzić z kolei maszyny.

Z góry dziękuje za pomoc

• #6 24 Wrz 2013 10:28
    damian nowak
    Poziom 12  

Witam te te volty Amperogodziny i Watogodziny ni jak się do tego maja o co ci chodzi, Volty odpowiadają za "obroty" wkrętarki (mówiąc dość prozaicznie) i czy użyjesz 15V 18V czy 20V czy nawet 22V (napięcia stałego!!!) nie będzie miało większego znaczenia, głównie liczy się prąd pobierany przez urządzenie średni prąd można policzyć bo jeśli twój akumulator ma 3Ah to oznacza ze jeśli urządzenie pobiera 3ampery to powinno pracować godzinę ciągiem skoro działa 30 min znaczy ze średni prąd jest na poziomie 6A (2razy większy). Nie oznacza to ze tak musi byc i ze 6A zasilacz zaspokoi twoje potrzeby bo to zależy jaki jest charakter tego obciążenia , na przykład latarka ma liniowy charakter obciążenia (cały czas pobiera ten sam prad) wiertarka juz nie jak ma lekko to bierze mało jak ciężko, dużo lub bardzo dużo mierzyłem z ciekawości kiedyś prad wiertarki akumulatorowej przy wierceniu w metalu wiertłem 10mm i prad dochodził do 20A, inne urządzenia mogą mieć jeszcze inny charakter, weźmy na przykład jakaś praskę która zaciskamy wąż pneumatyczny na początku pracy ma lekko i pobiera mało prądu pod koniec ma już bardzo ciężko i pobiera przez chwile bardzo dużo prądu i jeśli go zabraknie to może nie docisnąć złączki tym samym nie zapewniając odpowiedniego połączenia,
    przy wiertarce nie ma za dużego ryzyka najwyżej jak będzie potrzebowała więcej prądu to nie dostanie go wiec spadnie napięcie na zaciskach zasilacza obroty tym samym spadną i zapotrzebowanie na moc również (porostu będzie sie zachowywała jak na zepsutej lub mocno wyeksploatowanej, słabej baterii
    Ogólnie można cos takiego zrobić do makity (nie wiem jak do bosch-a bo tam widziałem komunikacje wkrętarki z bateria) bawiłem się w takie rzeczy na market-owych wkrętarkach gdzie akumulatorach padały często i miały kiepskie parametry.

• #7 24 Wrz 2013 21:00
    rzadus
    Poziom 8  

Niby wszystko jasne ale nie do końca.
    Znalazłem coś czego szukałem :
    Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]

Tu jest jasno napisane że maksymalnie 35A
    Myślałem o jakimś zasilaczu komputerowym a one maja do maksymalnie 6A i 20V czyli za mało.
    A tu w tak małej obudowie baterii upchnięto 35A.
    Swoja droga kupiłbym to z aukcji ale cena lekko przesadzona.... ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME