Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TELEBIM- pytania konstrukcyjne

15 Lip 2013 20:38 1749 1
  • Poziom 15  
    Witam!
    Zrodził się pomysł skonstruowania telebimu na LED-ach.
    Projekt miałby być zrealizowany na sterownikach STP24.
    W tej chwili posiadam płytę STEVAL-ILL015V1.
    Sterując odpowiednio PWM-em diod można uzyskać różne barwy.
    1. Pytanie jak w telebimie uzyskuje się barwę czarną?
    Jeśli wszystkie kolory R, G i B ustawię na zero, to diody są zgaszone. Czy czarny uzyskuje się po prostu dobierając czarne tło pod diodami i gasząc wszystkie diody?

2. Widziałem też, że firmy produkujące telebimy układają diody R G i B składające się na jeden piksel pod kątem prostym. Czy układając je w szeregu nie uzyska się dobrego efektu?

3. Ogólnie kombinując z tym układem ILL015V1 nie udało mi się uzyskać barw przyciemnionych (ciemnozielony, ciemnoniebieski) porównując np, odwzorowanie barw do painta- ciężko jest też uzyskać kolor brązowy.

4. Ma ktoś jakieś sugestie? czy jest możliwe skonstruowanie telebimu na tych sterownikach i STM32? Oczywiście STM z kilkoma STP24 stworzą jeden sektor obrazu. Do szczęścia by było kilka takich modułów potrzebnych. Żeby nadążało to zmieniać obrazy z f=100 Hz komunikacja np. przez LAN (STM32F107).

5. Do czego służą sterowniki DMX- widziałem, że dla węży świetlnych zmieniają barwy w całej gamie. Są jakieś pod telebimy?
  • Poziom 43  
    marnowak napisał:
    1. Pytanie jak w telebimie uzyskuje się barwę czarną?
    Jeśli wszystkie kolory R, G i B ustawię na zero, to diody są zgaszone. Czy czarny uzyskuje się po prostu dobierając czarne tło pod diodami i gasząc wszystkie diody?

Nawet bez tego czarnego tła. Po prostu wygaszając diody.

marnowak napisał:
    2. Widziałem też, że firmy produkujące telebimy układają diody R G i B składające się na jeden piksel pod kątem prostym. Czy układając je w szeregu nie uzyska się dobrego efektu?

Co to znaczy prostopadle?
    Prawdopodobnie chodzi Ci o układanie w kwadrat. Czyli o tworzenie Virtual Pixeli.

marnowak napisał:
    3. Ogólnie kombinując z tym układem ILL015V1 nie udało mi się uzyskać barw przyciemnionych (ciemnozielony, ciemnoniebieski) porównując np, odwzorowanie barw do painta- ciężko jest też uzyskać kolor brązowy.

A z jakiej odległości na to patrzyłeś?
    Bo to raczej problem obserwacji niż samego uzyskania koloru.