Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel, VBA - Błąd VBA6.dll przy tworzeniu tabeli

15 Lip 2013 22:47 2640 11
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam za zadanie napisać kod do automatycznego tworzenia tabeli przestawne w VBA. To udało się bardzo łatwo...
  Jednak problem pojawił się w momencie dodania opcji uzupełnienia tabeli źródłowej o dane z innego arkusza. W momencie tworzenia tabeli wyskakuje błąd VBA6.dll dla office'a 2007.
  bez tego kod kompiluje się normalnie
  PT.AddFields RowFields:=Array("Użytkownik"), ColumnFields:="Typ Zagadnienia"

  Czy byłby ktoś wstanie pomóc w znalezieniu problemu?

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 40  
  Musiałbyś plik załączyć...
 • Poziom 9  
  Już przesyłam...
  Drobne wyjaśnienie co do danych...
  Na początku program ma uzupełnić tabelę godzin poprzez wyszukanie typu zagadnienia z arkusza faktury i wklejenie danych z kolumny Typ również znajdującego się w fakturach.
  Utworzona tabela przestawna ma mieć użytkowników w wierszach a typy zagadnień w kolumnach. Tabela w gruncie rzeczy jest tworzona, dane są poprawnie odczytane jedna błąd występuje przy jej uzupełnianiu.

  Dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam
 • Poziom 40  
  I w którym momencie ten błąd Tobie wyskakuje?? Bo ja klikam przycisk Odśwież w załączonym pliku i nic się nie dzieje. Zmieść pliki wraz z opisem tak, żeby ktoś kto je pobierze mógł odtworzyć ten problem u siebie.
  Próbowałeś debugować kod krok po kroku? W którym miejscu dostajesz błąd?
 • Poziom 9  
  Przepraszam ale wstawiłem "działający" kod, chociaż nie mam pojęcia dlaczego nie działa uzupełniania ;/ Tutaj jeszcze się muszę przyjrzeć co nawaliło...

  Odnośnie tabeli przestawnej to wystarczy usunąć komentarz w miejscu

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 40  
  Po odkomentowaniu tego fragmentu na moim komputerze odświeżanie dalej działa (Excel 2007, Win7). Czyli problem musi być albo w Twojej konfiguracji Excela, albo w jakiś ustawieniach systemowych.
  Sprawdź na początku, czy w opcjach programu excel->centrum zaufania->ustawienia centrum zaufania masz ustawione odpowiednio niskie poziomy zabezpieczeń.
  Dodatkowo, w projekcie VBA Tools->References sprawdź, czy nie ma zahaczonych jakiś dziwnych bibliotek z napisem MISSING

  Jeżeli to nie pomoże, to spróbuj zrobić projekt OD NOWA w Excelu (żadnego kopiowania zakładek czy tabeli!!! co najwyżej możesz skopiować kod makra!), bo coś mi się widzi, że ten projekt napisałeś w Excelu 2003 lub na innym systemie i przestał działać na nowym Office / systemie...
  ...a jeżeli nie pomoże żadne z powyższych, to już sam nie wiem, pozostaje google i szukanie przyczyny błędu dla vba6.dll

  Swoją drogą - musisz za każdym razem tworzyć tabelę przestawną od nowa? Nie wystarczy zrobić jej raz, a makrem jedynie odświeżać tą już istniejącą?
 • Poziom 9  
  Wcześniej znalazłem komendę którą wpisywało się do do okienka uruchom, która aktywowało plik vba6.dll. Tym razem niestety nie działa ;/
  Program od początku pisałem na tym samym lapku więc kwestia wersji programu nie wchodzi w grę.

  Pozostaje tylko ponownie przepisać kod i zobaczę co da się zrobić :)

  Dzięki wielkie za pomoc i dam znać co z tego wyszło
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Jarmuch napisał:
  Wcześniej znalazłem komendę którą wpisywało się do do okienka uruchom, która aktywowało plik vba6.dll
  Pewnie chodzi o rejestrację biblioteki w systemie - sęk w tym, że rejestrujesz w ten sposób jakąś starszą wersję biblioteki, która nie istnieje/lub nie jest zarejestrowana/ w systemie.
  Pisząc makro od początku w nowym pliku nie powinieneś mieć żadnych problemów - Excel domyślnie powinien załadować sobie wszystkie wymagane biblioteki w odpowiedniej wersji.
 • Poziom 9  
  Stworzenie pliku od nowa podziałało :)

  Pytanie jak i prośba... Czy możecie znaleźć przyczynę dlaczego funkcja szukająca-uzupełniająca nie działa? W kodzie uzupełniany jest tylko pierwszy wynik o ile zadziała oczywiście a chciałbym skorzystać z funkcji "For Each".

  pozdrawiam
 • Poziom 40  
  Ojjj, namieszałeś w tym kodzie w pliku - zrób to jeszcze raz, porządnie.

  Zmienną FinalRow wyszukujesz w arkuszu "godziny".

  Do zmiennej "szukana" przypisujesz wartości z arkusza z arkusza faktury, ale pętlę For masz do FinalRow z innego arkusza...

  Potem, to co masz w zmiennej "szukana", próbujesz wyszukać znowu w arkuszu faktury, w kolumnie F - gdzie masz walutę - a do tego w zakresie do FinalRow, które jest wzięty z arkusza "godziny"...

  Zrób to jeszcze raz porządnie i orientuj się, co chcesz wyszukać, gdzie chcesz wyszukać i na którym arkuszu w danym momencie pracujesz.
 • Poziom 9  
  To jest mój pierwszy program w VBA i nie wiedziałem, że źródło z której czerpie wartości do zmiennej są istotne... Skoro pracuje na kilku arkuszach to muszę przepisywać zmienne? Czy porządkowanie jak to ująłeś przeprowadzić w inny sposób? Krótki komentarz rozjaśniłby na czym się skoncentrować
 • Moderator Programowanie
  Jarmuch napisał:
  To jest mój pierwszy program w VBA
  To nie gra roli, najważniejsze żebyś rozumiał co się dzieje.

  Wyobraź sobie (lub wyrwij z zeszytu i opisz) trzy kartki. W nagłówku 1-szej napisz "Faktury (baza)", na drugiej "godziny (WSD2)", na trzeciej "Wynik(WSD)"

  Pytaj i odpowiadaj.
  1. Z której kartki pobieram dane dla zmiennej 'szukany'? Wg rozmiaru tabelki narysowanej na tej a nie innej kartce muszę przypisać wartości dla FinalRow i FinalCol
  2. Na której kartce jest tabela, w której muszę wyszukać wartość zmiennej 'szukany' aby określić Nr wiersza (c.Row)
  3. Następne
  4. I następne

  Testuj:
  tst1=WSD2.Range("A1")
  tst2=baza.Range("A1")

  Zauważ, że zmienne mają różną wartość, czyli pochodzą z różnych miejsc skoroszytu.

  Przy wykonywaniu kodu krokowo (klawisz [F8]), ustawienie kursora "nad" zmienną, spowoduje wyświetlenie jej wartość w chmurce.

  Testuj, wnoś poprawki, testuj, poprawiaj, testuj... aż do skutku.