Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic KX-TGA131FX - Ładowanie słuchawki telefonu

Elenor 15 Lip 2013 22:47 2919 6
  • #1 15 Lip 2013 22:47
    Elenor
    Poziom 2  

Witam, po ostatniej burzy spaliło mi zasilacz oraz bazę telefonu panasonic.
    Telefon był w serwisie i nic nie da się zrobić, jednak słuchawka (KX-TGA131FX) jest ok.
    Chciałem ją użyć jako drugą słuchawkę do nowej bazy, już ją zarejestrowałem i jest ok, lecz nie mam jak ją ładować.

Stary zasilacz na wyjściu miał 6,5 V, czy podłączając słuchawkę do nowego zasilacza 6.5V naładuje akumulatorki (2x AAA DC1.2V)?

Pozdrawiam.

0 6
  • #2 15 Lip 2013 23:09
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

W takiej sytuacji najlepiej potraktować starą bazę jako ładowarkę do słuchawki. Rzadko bowiem stara słuchawka pasuje konstrukcyjnie do bazy nowego telefonu.
    Jeśli część bazowa jest bardzo poważnie uszkodzona elektrycznie to należy na płytce poodcinać uszkodzone obwody pozostawiając kilka elementów obwodu ładowania.
    Niestety nie podajesz typu aparatu (przypuszczalnie KX-TG1381) więc nie mogę precyzyjnie wskazać koniecznych elementów obwodu ładowania w bazie.

0
  • #3 15 Lip 2013 23:21
    Elenor
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o kwestje konstrukcyjną to chciałem uzyć obudowy starej bazy.
    Próbowałem podłączyć "na krótko" słuchawkę do zasilacza ustawionego na 6.45V i słuchawka pokazywała ładowanie akumulatorów, lecz po odłączeniu poziom naładowania był minimalny.

Model bazy to: KX-TG1381PD

0
  • #4 16 Lip 2013 06:40
    W.P.

Elenor napisał:
    Próbowałem podłączyć "na krótko" słuchawkę do zasilacza ustawionego na 6.45V
    Nie rób tak. Pomijasz w ten sposób elementy ograniczające prąd ładowania.
    Podłącz zasilacz do uszkodzonej bazy i sprawdź, czy coś się nie grzeje.
    Panasonic KX-TGA131FX - Ładowanie słuchawki telefonu Panasonic KX-TGA131FX - Ładowanie słuchawki telefonu
    Najlepiej odciąć obwód w miejscu napisu DC_IN.

0
  • #5 16 Lip 2013 10:02
    Elenor
    Poziom 2  

Podłączałem i nic.
    Więc aby zostawić kilka elementów obwodu ładowania na płytce, powinienem podpiąć zasilacz pod DC_IN ? (DC_IN znajduje się po drógiej stronie płytki pod IC2)
    Jakie napięcie powinno być pod DC_IN, i gdzie potem podpiąć minus?

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Lip 2013 22:44
    W.P.

Elenor napisał:
    powinienem podpiąć zasilacz pod DC_IN ?
    Nie. DC_IN to punkt probierczy. Użyłem tego sformułowania żeby określić do którego miejsca ważny jest schemat ideowy na potrzeby ładowania.
    Musisz podłączyć zasilacz do gniazda zasilania. Gniazdo podłączone jest do płyty przewodami. Z płyty odchodzą 2 przewody do styków ładowania.

Jednym ze skutków burzy jest uszkodzenie bezpiecznika F1 stąd brak reakcji (ładowania).

Najprostszym rozwiązaniem będzie wylutowanie R39 i połączenie nim przewodu z (+) gniazda zasilania z (odlutowanym od płytki) przewodem "Charge +".
    (-) zasilania jest połączony z "Charge -" na płycie.
    Krótko mówiąc styki ładowania połączone są z zasilaczem przez rezystor 16Ω. Tym sposobem omijasz zupełnie płytę nie doprowadzając do niej napięcia.

Dodano po 6 [minuty]:

A tak na marginesie... Zanim zaczniesz przeróbkę to zewrzyj spalony bezpiecznik F1, sprawdź czy po włączeniu zasilacza nie grzeje się żaden element i upewnij się, że telefon na pewno nie działa.

0
  • #7 23 Lip 2013 20:33
    Elenor
    Poziom 2  

Witam,

Sprawdzałem z zwartm bezpiecznikiem i nic nie ładowało.
    Podłączyłem tak jak pisałeś i wszystko działa jak należy.

Użyłem do tego zasilacza z telewizoru (jakaś stara unitra 9v), i zmieniłem napięcie regulatorem na LM317T do 6.5V.

0