Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara wiertarka- iskrzy na komutatorze

15 Lip 2013 23:00 12807 5
 • Poziom 17  
  Witam, mam wiertarkę(prawdopodobnie polska, albo rosyjska), nie chodziła długi czas, więc postanowiłem ją dziś rozkręcić i zobaczyć co się dzieje. Okazało, się że druty na wirniku były urwane(te co wchodzą do komutatora), więc je zlutowałem(nie wiem czy tak się fachowo robi, ale działa), złożyłem, wierci nie grzeje się wszystko ok. Rozebrałem drugą ten sam problem, polutowałem, złożyłem i bardzo iskrzy na komutatorze no to pomyślałem pewnie coś z lutami, poprawiłem i iskrzy tak jakby od jednej szczotki. Komutator przeczyszczony, ale zapomniałem o tych rowkach, jutro je wyczyszczę. Jakiś pomysł co może być nie tak? Szczotki są luźne na prowadnicach, nie zawieszają się. Dodam że jak lutowałem te druciki to pomiędzy dwoma jest 1.5mm luzu, są połączone cyną(nie dało się ich już bardziej zbliżyć, można np. uciąć 3mm takiego drutu i wstawić pomiędzy?). Obstawiam, że to przez te luty, jakieś inne propozycje?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 35  
  Czy po zamianie szczotek miejscami sytuacja nadal jest taka sama, iskrzy szczotka czy iskrzenie pozostało na tym samym szczotko-trzymaczu?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 16  
  Jedynie dokładne przemierzenie uzwojeń wirnika może wyjaśnić sprawę , bowiem objawy wskazują na uszkodzenie uzwojenia .Możesz mierzyć omomierzem wszystkie przeciwległe wycinki komutatora np, 1 z 10 , 2 z11 , 3 z 12 , lub po dwa obok siebie np, 1 z 2 , 2 z 3 itd oporności na wszystkich parach muszą być jednakowe, wartości będą małe rzędu 1-2 omów . Lub jeżeli masz taką możliwość ,skorzystaj z przyrządu do sprawdzania uzwojeń , w jakimś zakładzie nawijania silników . Natomiast naprawa wirnika metodą lutowania cyną , to metoda na krótki czas, wirnik się zagrzeje cyna zmięknie i przy dużych obrotach siła odśrodkowa wyrzuci cynę , dlatego wirniki mają końcówki uzwojenia na komutatorze zaprasowane.
 • Poziom 11  
  dokladnie tak jak przedmówcy. Iskrzenie na komutatorze to najczesciej objaw zwarcia któregoś z uzwojeń. Aby zmierzyc uzwojenia musiałbys użyc mostka rezystancyjnego, gdż w grę wchodzą wartości rzędu kilkunastu miliomów. Druga sprawa to tak jak pisałeś należałoby sprawdzić te "rowki" czyli izolacje po między wyprowadzeniami uzwojen na komutatorze, oraz prawidłowość docisku szczotek. upewnij się również że masz tam obydwie szczotki tego samego typu. Pozdrawiam!
  Wicio
 • Poziom 17  
  Sprawdziłem zwykłym multimetrem opór wycinków komutatora, mierzyłem je obok siebie 1-2 2-3 itd. Wychodzi wszędzie 3.6Ω, a na jednej parze prawie 19Ω. Wyczyściłem te rowki na komutatorze, jeden rowek jest mocno wypalony. Komutator jest w miarę czysty, tylko w okolicy tego mocno "wypalonego rowka" jest czarno od szczotek. Iskrzenie jest mocne i czuć jakby paliło szczotki.
 • Poziom 35  
  Skoro z pomiarów wyszło 19Ω to masz przerwę na wirniku i kwalifikuje się to przezwojenia. Ostatnio dałem do przezwojenia wirnik od szlifierki taśmowej i koszt wyniósł 65 zł. Pytanie czy się to kalkuluje i chcesz się w to bawić.