Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Citroen C5 2.0 HDI - Regeneracja alternatora i wymiana rolki

skolim007 15 Lip 2013 23:01 7662 9
  • #1 15 Lip 2013 23:01
    skolim007
    Poziom 9  

Witajcie,

Jakiś czas temu mechanik zwrócił mi uwagę, że alternator trochę za głośno pracuje, najbardziej podejrzana jest rolka a konkretnie sprzęgiełko rolki napędzającej alternator (2.0 hdi).
    Zapoznałem się z tematem i rozrzut cen w Trójmieście jest masakryczny. Taka rolka kosztuje od 80 do 250zł :| , a wymiana (na zdjętym alternatorze) od 0 do 50zł (odkręcenie jednej śrubki specjalnym kluczem). Przy okazji wypadałoby zrobić przegląd i tu podobny rozrzut.
    Warsztat w którym zazwyczaj robię cytrynę (i ogólnie jest OK) tym razem sobie liczy 200zł za demontaż alternatora i 250 za rolkę, więc trochę przeginają ;) Pomyślałem ze sam zdemontuję to ustrojstwo i zaniosę do regeneracji.
    Znalazłem coś takiego, wszystkie firmy zajmują się tylko tym, więc myślałem ze zrobi·a to porządnie.

:arrow: http://www.polstarter.pl/ - rolka 80zł wymiana gratis. Taniej niż na allegro więc jakościowo podejrzane :?: , z drugiej strony spora firma i nawet na allegro handlują tym wszystkim.

:arrow: http://www.hurtowniarozrusznikow.pl/ - rolka 135zł wymiana gratis, chyba średnie półka

:arrow: Bendiks - Rozruszniki Alternatory - rolka 250 (ponoć oryginał) 150 zamiennik ale podobno na zamiennik nie dają gwarancji (jakim prawem :| ) wymiana 25. firma mniejsza niz 2 poprzednie, ale brak gwarancji na zamiennik to śmierdząca sprawa.

Generalnie do tematu podchodzę bardzo poważnie, bo czeka mnie dłuuugi wyjazd i jak mi się wyremontowany alternator rozsypie za granicą to będą spore koszty.
    Ile wg. was powinna kosztować sensownej jakości rolka ze sprzęgiełkiem, może jesteście w stanie polecić kogoś w Trójmieście kto zrobi to z głową i porządnie? zamienniki wchodzą w grę byle nie najtańsze chińskie badziewie.

Z góry dzięki za pomoc!

• #2 16 Lip 2013 07:43
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Ja zakładam przeważnie z Ruvilla za 150, i jest spokój.
    Na podróbki się nie łap bo to nie naklejka tuningowa tylko troszkę ważniejsza sprawa.

• #3 16 Lip 2013 07:46
    pioart
    Poziom 37  

„Bendiks” to wcale nie jest mała firma. Rolka nie jest tania i dlatego nie dają gwarancji na takie, które są miernej jakości. Poza tym słyszałeś kiedyś o uznaniu gwarancji na łożysko? Nawet jak jest dawana, to czysta fikcja.
    Rolkę zakłada się zbliżoną jakością do oryginału, to daje cień gwarancji na święty spokój.

• #4 16 Lip 2013 07:49
    766630
    Usunięty  
  • #5 16 Lip 2013 13:30
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Więc kolego oddaj samochód do naprawy bo to nawet mogą nie być łożyska w alternatorze a np koło masowe wału , sprężarka klimy, lub osprzęt rozrządu.

A to te najczęstsze przypadki w HDI.

• #6 16 Lip 2013 21:21
    skolim007
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedzi.

Cytat:
    Więc kolego oddaj samochód do naprawy bo to nawet mogą nie być łożyska w alternatorze a np koło masowe wału , sprężarka klimy, lub osprzęt rozrządu.

Właśnie w warsztacie (specjalizującym się w cytrynach) powiedziano mi, że będzie to problem z alternatorem. Rozrząd robiony 3000km temu, klima świeżo po serwisie, a samochód jak na swoje lata ma nieduży przebieg (12 lat 120k km) i regularnie o niego dbam :D

Alternator dziś zdemontowałem i jutro jedzie do specjalisty (wybrałem Bendiks). Na moje ucho alternator po demontażu chodzi bezgłośnie "do przodu", jeśli jednak przy rozpędzonym alternatorze złapie się tą rolkę i zatrzyma to rolka zaczyna wyraźnie szumieć a alternator bardzo szybko się zatrzymuje, więc rolka stawia spory opór. Zakładam, że zasada jej działania jest dokładnie odwrotna, ma nie stawiać oporu przy zmniejszeniu obrotów by nie szarpać paskiem. Nie wiem tylko czy szum to normalny objaw jej pracy czy nie.

Jutro będę widział wiecej :)

• #7 16 Lip 2013 21:34
    766630
    Usunięty  
  • #8 16 Lip 2013 21:40
    trans-serwis
    Poziom 39  

skolim007 napisał:
    Alternator dziś zdemontowałem i jutro jedzie do specjalisty (wybrałem Bendiks). Na moje ucho alternator po demontażu chodzi bezgłośnie "do przodu", jeśli jednak przy rozpędzonym alternatorze złapie się tą rolkę i zatrzyma to rolka zaczyna wyraźnie szumieć a alternator bardzo szybko się zatrzymuje, więc rolka stawia spory opór.
    No i niepotrzebnie wymontowałes alternator.

Dodano po 24 [sekundy]:

Teraz zamontuj i diagnozuj dalej.

• #9 16 Lip 2013 22:02
    skolim007
    Poziom 9  

Cytat:
    No i niepotrzebnie wymontowałes alternator.

Cytat:
    Szukaj przyczyny gdzie indziej.

No to mnie pocieszyliście :| Z tego wnioskuje ze rolka musi szumieć :)
    No nic, dobrze że robiłem to sam. Jak już jest wymontowany, to zawiozę chyba i tak, obejrzą czy szczotki się nie kończą albo coś innego, szkoda by się było męczyć na marno.

Może ktoś wziął odgłos prac tej rolki jako "niepokojący" bo nic innego nie tam nie szumiało ani nie gwizdało, a dźwięk jest słyszalny tylko przy schodzeniu z obrotów, więc wtedy kiedy rolka pracuje. Oczywiście słychać jeszcze turbinę ale to po drugiej stronie silnika :)

• #10 16 Lip 2013 22:25
    Karaczan
    Poziom 39  

Skoro alternator cichy to sprawdź raczej rolkę napinacza jeśli takowy występuje, lub rolki pośrednie. Nie znam tych silników.
    Zresztą co za problem jak nie masz paska pokręcić wszystkimi rolkami i odnaleźć tą podejrzaną?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME