Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPC i pasywny rozgałęźnik HDMI -

Piotrucha73 16 Lip 2013 10:23 3228 5
  • #1 16 Lip 2013 10:23
    Piotrucha73
    Poziom 2  

Witam.
    Jestem abonentem UPC i mam dwa odbiorniki w tym samym pomieszczeniu. Tylko jeden z nich będzie włączony na raz (a dokładniej – przełączony na odbiór sygnału z portu hdmi, bo zwykle służą jako monitory komputerowe). Stoją niedaleko siebie i do tej pory odbywało się to przez przepinanie kabla między nimi.

Chciałbym się upewnić, że takie proste ustrojstwo jak "rozdzielacz/rozgałęźnik HDMI" (pasywny), jakich wiele na allegro w cenie od 16 zł, wystarczy do rozdzielenia sygnału HDMI z dekodera UPC?

Np. tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2583746.html przeczytałem o możliwych komplikacjach ze względu na specyfikę protokółu HDCP – zapytam więc wprost: czy taki prosty rozgałęźnik będzie działał?

1 5
  • #2 16 Lip 2013 11:01
    egon42
    Poziom 37  

Piotrucha73 napisał:
    Np. tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2583746.html przeczytałem o możliwych komplikacjach ze względu na specyfikę protokółu HDCP – zapytam więc wprost: czy taki prosty rozgałęźnik będzie działał?
    I jakie wnioski wyciągnąłeś? Moim zdanie działać nie będą bo jest cała masa kabli różnej maści do kupienia na alledrrogo które nigdy nie działały i działać nie będą.

0
  • #3 16 Lip 2013 11:19
    Piotrucha73
    Poziom 2  

egon42 napisał:
    I jakie wnioski wyciągnąłeś? Moim zdanie działać nie będą bo jest cała masa kabli różnej maści do kupienia na alledrrogo które nigdy nie działały i działać nie będą.

Ja też się obawiam, że to nie zadziała, skoro takie tanie i proste ;) ale z drugiej strony - podobno "zgodne z HDCP".

A pytam tutaj, żeby się upewnić, bo w temacie jaki zalinkowałem jeden ze speców pisze "Do tego jest rozdzielacz HDMI" nie precyzując, czy chodzi o aktywny, a inny, że "Prosty spliter może się nie sprawdzić z uwagi na HDCP".
    Brakuje mi potwierdzenia wprost - od teoretyków lub praktyków, którzy to już przerabiali z UPC - zadziała ten prosty czy nie.

Nie znam się na różnicach między tymi aktywnymi rozdzielaczami za setki złotych a prostym pasywnym za kilkanaście. Jedna z oczywistych różnic, to wzmacniacz sygnału, ale bez tego się obejdę. Parę dB tłumienia na tym prostym też przeżyję.

Zarówno przy jednych, jak i drugich jest mowa o zgodności z HDCP - poniżej opis tego pasywnego:
    "Umożliwia podłączenie 2 odbiorników poprzez kable HDMI do jednego źródła sygnału HDMI.

2 wyjścia HDMI i jedno wejście (HDMI Type A 19pin)
    Złocone wtyk i gniazda HDMI
    Zgodność ze standardem HDCP
    Obsługiwana rozdzielczość 1080p do 1920x1200 px
    Długość kabla: 16 cm

Jest to rozdzielacz pasywny - w danym czasie aktywny może być tylko jeden odbiornik. Rozgałęźnik tego typu nie nadaje się do symultanicznego wyświetlania sygnału na dwóch odbiornikach równocześnie - do tego typu zastosowań polecamy aktywny rozdzielacz HDMI dostępny poniżej."

Gdyby wierzyć opisowi j/w - powinien działać.
    Czy ktoś miał okazję sprawdzać, czy działa to z kablówkami?

0
  • #4 16 Lip 2013 11:26
    egon42
    Poziom 37  

W każdym rozdzielaczu czy też kablu na alledrogo pisze że działa jest zgodny w wszystkimi normami a co ma pisać że nie działa ? nie spotkałem się z taką akcją chyba że w uszkodzonych.

0
  • #5 16 Lip 2013 12:23
    Piotrucha73
    Poziom 2  

Odpowiedź z jednego ze sklepów, na pytanie odnośnie zgłoszeń problemów przez klientów kupujących ten rozdzielacz:
    "Było kilka sygnałów że rozdzielacz nie działa, jednak dotyczyło to
    przede wszystkim prób uzyskania obrazu równocześnie na obu odbiornikach.
    Dlatego informujemy w opisie, że produkt nie nadaje się do takich
    zastosowań. Protokół HDCP nie powinien stanowić przeszkody, gdyż
    urządzenie jest zupełnie pasywne - przy obciążeniu tylko jednego wyjścia
    działa jak zwykły kabel czy przelotka."

0
  • #6 16 Lip 2013 13:16
    egon42
    Poziom 37  

Piotrucha73 napisał:
    urządzenie jest zupełnie pasywne - przy obciążeniu tylko jednego wyjścia
    działa jak zwykły kabel czy przelotka."
    Znaczy się że w danym momencie może być podłączony do rozdzielacza tylko 1 tv czyli podłączając 2 tv trzeba ten 1 odłączyć i włączyć ten 2 jak będziesz tak mieszał w wejściach to raz 2 uwalisz oba tv i tuner też bo wejścia HDMI są bardzo czułe na uszkodzenia.

0