Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop dwulampowy+ sterownik Made By Devolt

devolt 07 Gru 2005 21:51 13520 57
    mateuszkn3
    Poziom 1  
    witam! czy ktoś może wie czy palnik liniowy jest lepszy do zastosowania w stroboskopie od tzw. :podkówki"?
    devolt
    Poziom 21  
    Chyba nie ma różnicy , chodzi tu raczej o moc palnika. Jezeli moc jest taka sama to pozostaje kwestia montazu, a to zalezy od obudowy i pomysłu konstruktora. Mam takie wrazenie, ale to tylko spekulacje ze rurka ma odrobine lepsze chłodzenie bo powietrze moze obiegać dowoli całą rurke.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    blade13 napisał:
    Witam ponownie, chce zlozyc ten stroboskop na schemacie:

Plytke bede trawil chyba sam i wszystko pogrubie jakims drucikiem ok. 1mm, plytke sie jeszcze zaprojektuje w Eaglu... Ale mam pytanie: Czy na AVT dostane cos podobnego do BR100 albo KR100?? Bo takie czesci sa potrzebne ale nie moge tego znalezc :( Mam jeszcze pytanie, bo najlepiej chyba jakby rezystory byly 5W a sa tylko takie:

http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=11498
    http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=11332

I czy na AVT dostane transformator impulsowy? A moze jest taki w zasilaczach od komputera albo w innych czesciach??

Czy wystarcza?? Chce zeby stroboskop sie nie grzal i mogl chodzic ladnych pare godzin!

Powiem tak :)
    1)W tego jabla (STROBOSKOP) wiecęj wydasz na wymiane części niż jest wart.
    2) dowiesz sie dlaczego jak przeczytasz o nim na elektrodzie.
    3) są o niebo leprze stroboskopy niż ten jabel i nie będziesz musiał wymieniać częśći

Pozdrawiam
    mlody1222
    Poziom 10  
    witam z racji tego ze nie znam sie ne tym prosze o pomoc. nie pytajcie czemu taki dziwny pomysl i ze inny bylby lepszy i tanszy poprostu taki chcialbym miec. otoz czy ktos pomoze mi w zrobieniu stroboskopu ktory ma dwie lampy blyskowe sterowane muzyka (jedna mruga "na basy" a druga "na soprany) moze ktos narysowac mi schemat i napisac jakich elementow użyc? z gory dziekuje za pomoc jakby ktos bylby chetny mi pomoc to prosze na maila przeslac k700(malpa)wp.pl bog wam w dzieciach wynagrodzi wszelka pomoc hehehe pozdrawiam
    devolt
    Poziom 21  
    To bedizesz musiał wykonac dwa układy sterowania dźwiękiem. Moze lepiej zastanów sie na takim jak ja mam. Czyli dwie lampy sterowane basem migające na zmiane. Sterowanie sopranem nie ma sensu, bo w zasadzie lampa bedzie "cały czas sie świeciła" tzn często migała. Nie bedzie w tym zadnego efektu. Takie sterowanie jak jest u mnie jest naprawde całkiem fajne. Sprawdza sie bardzo dobrze na wszelkich imprezkach.
    Przemyśl to z tym sopranem.
    killer_89
    Poziom 11  
    Można by Iluminofonie jabla podłączyć pod ten stroboskop
    mlody1222
    Poziom 10  
    jak mowilem nnie znam sie na tym ale chialbym cos zrobic takiego mialy byc poprostu dwie lampy ktorych blyskanie ma byc wyzwalane jakims sygnalem myslalem zeby jakis filtr zastosowac np jeden przepuszczajacy sygnal o czest do 100Hz a drugi od 14kHz ale jak widze to chyba byl glupi pomysl moj..... devolt a czy moglbys przeslac mi schemat i wykaz elementow i jakis opis jak to dziala?? i potem gdzie podpinamy ten strob zeby go sterowac basem.... z gory dzieki za pomoc i zrozumncie moje pewnie niektore glupie pytania... ale chce to jakos zrozumiec (a sylwester tuz tuz i by sie przydalo cos takiego) pozdrawiam bardziej zaawansowanych;-)
    mlody1222
    Poziom 10  
    serdeczne dzieki dla devolt za fachowa pomoc!!!!
    skoti123
    Poziom 22  
    Cześć, chciałbym zrobić taki stroboskop i sterownik, ktoś to robił ? działa ?
    potrzebowałbym wzór płytki żeby ją wytrawić, ma ktoś ? i jeszcze parę pytań ale najpierw niech ktoś odpisze :]
    devolt
    Poziom 21  
    Skoro go tu wstawiłem tzn ze chyba go wykonałem i działa :). Jezeli jesteś początkujący to szczeze Ci go odradzam. Jest tam pare błędów które łatwo usunąc, ale trzeba chociaż trochę wiedzieć o co w tym chodzi i jak to działa. Robiłem z głowy i potem dorabiałem dokumentacje :) Większość masz w pierwszym poście , schematy, krótki opis i chyba płytki tez. Ja narazie mam sesje wiec za wiele ci nie pomogę.
    Generalnie strobo działa bardzo fajnie :)
    Ale generuje troche zakłóceń, przydało by sie dać jakiś filterek na zasilaniu.
    Pozdr Devolt
    devolt
    Poziom 21  
    no bardzo fajnie :) Można regulować czułość i ilość mrugnięć na bit jak sie dobrze ustawi to fajnie potrafi sie załączyć no na szybki refren, zależy oczywiście od piosenki.
    Jimix
    Poziom 2  
    Kiedyś mój kolega złożył stroboskop na dwóch palnikach, tyle tylko że jeden palnik błyskał mocno a drugi dawał tylko lekki błysk. Podobno - bo osobiście tego nie widziałem dawało to ciekawy efekt gdy na jedno uzerzenie był pierwszy mocny błysk a zaraz po nim lekki dający poświatę. Zastanawiałem się kiedyś jak by wyglądał efekt przy założeniu filtrów na każdy palnik w innym kolorze. Devolt próbowałeś coś z kolorami ?
    aligatorrrr
    Poziom 10  
    witam... zlozylem sterownik i wszystko ladnie cyka ale mam problem z czescia wysoko napieciowa. bo niby zlozylem tak jak na schemacie ale po wlaczeniu strobola spalil sie rezystor 500 omow ten za dioda- zaraz po wlaczeniu. lampa w ogole nie blysla. czyzbym zle podlaczyl transformator zaplonowy?? moze mi ktos powiedziec jak te trzy nozki tego transformatora podlaczyc?? ktora do masy ktora do palnika? czy moze zle rezystory mam? albo blad byl na schemaczie? jakby ktos mogl pomoc to byloby fajnie. peperoni93(malpa)wp.pl wrazie jakby ktos mial dobry schemat... pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    A jakiej mocy dałeś ten rezystor500? Zwykły?
    oj
    Poziom 42  
    Zwarcie masz za diodą; kondensator 20uF do sprawdzenia, rezystor nie będzie dymił jak nie błyska stroboskop - najpierw sprawdź poprawność montażu.

Rezystor co najmniej z 10W
    Popak
    Moderator na urlopie...
    aligatorrrr napisał:
    no zwykly. ;-/

Tak jak oj napisał Daj rezystor 500Ω/10Wat bo ten zwykły nie wytrzymuje i nie wytrzyma takiego obciążenia. :D

Pozdrawiam
    aligatorrrr
    Poziom 10  
    dzieki poprawie... a jak to jest z tym transformatorem ??
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Nie wiem jaki masz ten transformatorek ale naj lepiej weź omomierz i zmierz wyprowadzenia.

Pozdrawiam
    oj
    Poziom 42  
    Poszukaj m.in w moich postach napisałem jak zindetyfikować wyprowadzenia.
    devolt
    Poziom 21  
    Robiłem go juz bardzo dawno i nie pamiętam jakie wartości powinny być, ale z tego co pamietam to między nóżkami 1-3 mały opór poniżej 5-10 omów, a nóżka 2-4 duży jakies 200 ohm.Podaje numery dla wersji z czterema nogami. Ale lepiej niech ktoś sprawdzi. Dodaje w załączniku schemat wyprowadzeń dla 3 i 4 nóżkowych trafek. W wersji 4 nóżkowej wyprowadzenie do lampy ma numer 4, a w wersji 3- nóżkowej numer 3.
    Tu jest link do schematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1126273#1126273
    aligatorrrr
    Poziom 10  
    czesc devolt napisales :Układ zapłonowy to nic szczególnego C1 = 20uF/300V na lampe ,a rezystor ograniczający 2x1k/15W równolegle=500R/30W na lampe. ktory to ten rezystor ograniczajacy 2x1k/15W? bo go nie widze na schemacie...czy jeszczee jakies rezystory czy kondensatory sa duzej mocy (chodzi mi o to czy zwykle czy wiekszej mocy trzeba dac bo cos mi nie wychodzi ta czesc zaplonowa, sterownik cyka ladnie ale lampa nie blyska) a jak w koncu podlaczyles wyjscie sterownika lampa1 i mase do optotriaka bo cos pisales ze impulsy ujemne czy dodatnie,, i jeszcze pytanie bo za przelacznikiem s3 w sterowniku sa rezystory 200 omow co ida do lampy i potem jeszcze na schemacie czesci wysokonapieciowej przed optotriakiem masz kolejny rezystor 200omow czyli w skrocie do jednej nozki optotriaka masz podlaczany 200 omow a do drugiej 2 razy szeregowo 200 omow? to jest dobrze? prosze o odpowiedz pozdrawiam
    devolt
    Poziom 21  
    Więc tak. Rezystory przy S3 nie są potrzebne. Tzn dajesz albo przy s3 albo przy optotriakach w strobie.
    Sterowane są minusem więc anody optotriaka (plusy) podłączasz razem i do sterownika - do zasilania +5V, a wyjścia Lampa1 i Lampa2 odpowiednio do jednego i drugiego optotriaka-katody. Dlatego potrzebny jest kabel minimum 3 żyły- dowolny. Ja polecam telefoniczny bo ma 4 żyły i jest tani.
    Co do rezystora w części wysokonapięciowej to ten co jest oznaczony jako 500R i jest podłączony do kondensatora 20uF z jednej i diody 1n4004 z drugiej - to właśnie ten rezystor 2x 1k/15W. Można oczywiście użyć jednego 500R/30W ale jest droższy niż dwa. Kondensator musi być suchy- tzn nie elektrolityczny. Ja użyłem jakiegoś starego ruskiego- widać na zdjeciach. Możesz kupić kilka mniejszych na napięcie min. 400V np. 2,2 uF ale wtedy musisz ich kupić 10 sztuk na jedną lampę. Więc warto poszukać na jakiejś giełdzie takiego jak mój.
    Idealnie nadawałby się tez kondek do silników. Widziałem w elektrycznym takie po 20uf/400V
    Acha tylke te dwa elementy są dużej mocy:
    rezystor ten o którym pisałem i kondensator 20uF - wysokie napięcie.
    Reszta to zwykłe elementy małej mocy.
    aligatorrrr
    Poziom 10  
    ..................................................
    aligatorrrr
    Poziom 10  
    niby ze schematem sie zgadza ale nie blyska sterownik dziala ook, nie wiem moze pomylilem sie z transformatorem zaplowym z tymi nozkami ale tak jak devolt pisal zrobilem ze 3 nozka do lampy. nie wiem sam juz moze moc3041 zle mam. kurde podlaczylem wg wskazan devolta anoda do +5V katoda do wyjscia lampa 1 . moze te rezystory przed anoda i katoda pojebalem zle (sa po 200 omow) moze mi to ktos wytlumaczyj jak durniowi bo sie juz pogubilem pozdrawiam i dzieki za pomoc
    devolt
    Poziom 21  
    Hej no to po długich latach pracy przyszedł czas na nowe palniki.
    Dodam iż pierwsze IFK 120 chodziły do dzisiaj :) co prawda połowa palnika już jest czarna ale błyska jeszcze całkiem nieźle. Co dowodzi, że te popularne( bo tanie) palniki nie są wcale takie złe.

Zakupiłem 2 sztuki tzw "świnskich ogonków" . Niestety musiałem troszke zmodyfikować "pseudo oprawkę" ale jakoś sie udało.
    Oto efekt modyfikacji.

Czy strobo błyska mocniej, sie okaze niebawem na imprezie. Napewno zyskał na niezawodności i wydłużyła się praca ciągła z maksymalną częstotliwością błyskania.