Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - VBA - Sumowanie wybranych danych drugiego skoroszytu

syroB89 16 Jul 2013 11:24 3582 8
 • #1
  syroB89
  Level 9  
  Witam!

  Zachęcony wczorajszymi sukcesami w rozwiązywaniu problemów z VBA chciałbym prosić was o dalszą pomoc. :)

  Mam następującą sytuację:

  Mam jeden skoroszyt o nazwie "Powierzchnie". W skoroszycie tym są różnego rodzaju budynki w kolejnych arkuszach. Na potrzeby pisania makra nazwałem arkusze "Biurowiec", "Centrum handlowe" oraz "Magazyn". Do każdego z tych arkuszy chciałbym, żeby pobierały się podczas otwierania pliku dane ze skoroszytu "Statystyka", z arkusza "Warszawa".

  W arkuszu tym w kolejnych wierszach są części poszczególnych budynków (np. Biurowiec cz. A, Biurowiec cz. B), a w kolumnach informacje o nich, np. "Powierzchnia", "Powierzchnia planowana", "Powierzchnia dostępna".

  Zadanie polega na tym, żeby do skoroszytu "Powierzchnie" pobierały się dane do odpowiednich arkuszy w odpowiednie komórki dotyczące sumarycznych powierzchni. Tj. żeby zbierały się i sumowały powierzchnie ze skoroszytu "Statystyka" dotyczące wszystkich części budynku i wklejały do skoroszytu "Powierzchnie".

  Tym razem za pomoc oferuję siano bo konia z rzędem opchnąłem wczoraj. ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dorzucam przykładowe pliki do zadania. :)
 • Helpful post
  #2
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Potrzebne będą dwie zagnieżdżone pętle. W przykładzie poniżej, makro porównuje nazwę arkusza z fragmentem ciągu w komórkach kolumny 'A'. Urozmaiciłeś nieco różną wielkością liter, dlatego LCase.

  Do modułu wklej
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
  Do Thisworkbook
  Code: vbscript
  Log in, to see the code

  Przeanalizuj, dostosuj do własnych potrzeb.

  P.S. Sianem się nie wykręcisz ;)
 • #3
  syroB89
  Level 9  
  Doskonale, odwaliłeś całą robotę za mnie... :)

  Spróbuję teraz to zrozumieć i dostosować do dużej bazy danych. Mam tylko jedną wątpliwość: wydaje mi się, że makro powinno dodawać sumę wartości ze skoroszytu "Statystyka" do pustej komórki a nie do już istniejącej i zapełnionej danymi bo przy odświeżaniu będą nam się sumować powierzchnie nowe z tymi co były do tej pory w arkuszach.

  No i jeszcze automatyczne wywołanie makra mi nie działa, ale trochę sam w tym pogrzebię bo na prawdę wszystko mi napisałeś. Jestem bardzo wdzięczny. :)

  Dodano po 27 [minuty]:

  Jakimś cudem nie skopiowałem wiersza

  ark.Range("B2:B4").ClearContents

  albo go dodałeś. :)

  Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

  Mam jeszcze ciekawe pytanie:

  czy Twoje makro może zostać użyte w Powerpoincie? Ten program też ma obsługę VBA jak widzę. Mam w nim tabelki do każdego budynku i ta suma powierzchni też by mi się przydała tam. Jak z tym jest? :)
 • #4
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  syroB89 wrote:
  czy Twoje makro może zostać użyte w Powerpoincie? Ten program też ma obsługę VBA jak widzę. Mam w nim tabelki do każdego budynku i ta suma powierzchni też by mi się przydała tam. Jak z tym jest?
  Wszystko jest do zrobienia. Zależy jakich kontrolek używasz w slajdach. I najważniejsze: PowerPoint, o ile mi wiadomo, nie ma obsługi zdarzeń. Trzeba będzie coś wymyślić...

  Na początek zaptaszkuj w referencjach dostęp do obiektów Excela. Nie mam zainstalowanego PowerPointa (używam PPViewer), ale nazwa zapewne będzie taka sama jak w Excelu: "Microsoft Excel xx.x Object Library"

  Dalsze działanie to zadeklarowanie obiektu, otwarcie pliku, etc

  Przećwicz na początek takie coś (nie testowane w PP)
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
  Włącz oczywiście obsługę makr w PP ;)

  Update: Hmm. Piszą, że można: Link
  Jednak AutoRun w PP2007^ to grubsza kombinacja Link
 • #5
  syroB89
  Level 9  
  Adamas na razie zostawiam temat Powerpointa bo muszę dopracować to co zacząłem. Za wcześnie zacząłem pytać. :)

  Mam pytania jeszcze do poprzedniego makra:
  1. Jak zrobić, żeby z pierwszego z rodzajów budynków (tj. np. "Biurowiec cz. A") pobierało mi dane z kolejnej kolumny? Próbowałem to dopisać, ale zasysa mi wszystkie dane dot. np. Biurowca a mi zależy tylko na jednorazowej informacji. Np. w kolejnej kolumnie po powierzchni mam właściciela, który jest identyczny dla wszystkich części budynku, ale może się zmienić w pewnym momencie w bazie i chciałbym, żeby makro też to sprawdzało.
  Próbuję sam coś wymyślić, może mi się uda. :)

  2. Załóżmy, że każdy z budynków - np. Biurowiec cz. A, Biurowiec cz. B, Biurowiec cz. C ma w drugiej kolumnie określone czy jest "planowany", czy "istniejący". Moje pytanie brzmi, czy da się zdefiniować, żeby "Powierzchnia dostępna" zbierała się za pomocą naszego makra tylko z budynków "istniejących"?
  Tego sobie za bardzo nie wyobrażam jak zrobić, może coś podpowiecie? Szczególnie liczę na mistrza Adamasa. ;)
 • Helpful post
  #6
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Dopisz kolejną instrukcję warunkową...
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
  Jeśli tylko dostępna, to
  Code: vbscript
  Log in, to see the code
 • #7
  syroB89
  Level 9  
  Działa. :)

  To było proste, ale ja na razie nie mogę zrozumieć jak działa ta linijka zbierająca:

  Code: vbscript
  Log in, to see the code


  Przed następnymi pytaniami doczytam dokładnie jak ona działa. Tymczasem dziękuję Ci bardzo. :)
 • #8
  syroB89
  Level 9  
  Wróciłem wczoraj do tematu PowerPointa, ale jest on znacznie bardziej wymagający bo opiera się na obiektach, na razie nie odnotowałem sukcesu, wiec może ktoś z was będzie mógł mi pomóc.

  W załączniku jest prezentacja do której ma się pobierać po wywołaniu makra informacja o powierzchni (tak jak poprzednio, tylko zamiast do excella dane idą do komórek tabelki) oraz dodatkowo informacja o właścicielu (ma się pobierać tylko z jednego z wierszy dot. danego typu budynku - tj. tylko z jednej części biurowca lub centrum handlowego).

  Pliki w załączeniu. Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc. :)
 • #9
  syroB89
  Level 9  
  Warto odnotować, że identyfikacja slajdów powinna być po tytułowym polu tekstowym. Przynajmniej ja tak próbuję zrobić. :)