Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 C - Licznik częstotliwości na wyświetlaczach 7 segmentowych

DaKKi 16 Lip 2013 12:23 1560 9
  • #1 16 Lip 2013 12:23
    DaKKi
    Poziom 16  

Witam,
    Próbuje napisać program do licznika częstotliwości na 9 wyświetlaczach 7 segmentowych (z czego 2 wyświetlać miały by tylko jednostkę Hz) - coś na wzór tego projektu:
    http://mdiy.pl/miernik-czestotliwosci-na-avr-od-1hz-do-10mhz/
    Z tym, że w języku C i na procesor ATMega8. Wystarczy mi zakres do około 1MHz.
    Kwarc 16MHz, fusebity C9/FF.

Procedura obsługująca wyświetlacze jakoś już działa (choć nie wiem czy jest to optymalne rozwiązanie) - w przerwaniu od Timera2 multipleksują się wyświetlacze, następnie "wstrzelam" się poprzez instrukcje switch w pętli while(1) w chwilę kiedy wysterowany jest dany wyświetlacz i zapalam jego odpowiednie segmenty.

Z Timera0 chciałem zrobić postawę czasu (odmierzał by dokładnie 1 sek.), i zliczać ilość przychodzących w tym czasie impulsów na nóżkę T1 (pin PD5 procesora) - następnie wynik idzie do zmiennej x i jest wyświetlany na wyświetlaczach.

Niestety program nie działa jak powinien i nie mogę już dojść co jest nie tak - wyświetla liczby od 0 do 30 gdy T1 wisi w powietrzu, gdy zewrę do masy wyświetla 0.
    Proszę o pomoc w poprawieniu kodu.

Pozdrawiam !

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 9
  • #2 16 Lip 2013 12:32
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Mamma, mia, co to jest?
    Program w każdym calu błędny, zarówno pod względem logicznym, funkcjonalnym jak i programistycznym.
    Zacznij od porządnego multipleksowania, zwiększ rozdzielczość pomiaru tej jednej sekundy, dalej pobieranie TCNT1 następuje hmm, w losowym momencie - masz zupełnie brak synchronizacji z odmierzaniem 1s...

0
  • #3 16 Lip 2013 13:43
    DaKKi
    Poziom 16  

Multipleksowanie jakoś działa, nie mam pomysłu jak można by to było zrobić lepiej.
    Gdzie umieścić pobieranie TCNT1 też nie za bardzo mam pomysłu...będę kombinował.

0
  • #4 16 Lip 2013 14:06
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zacznij od uruchomienia samego wyświetlania. Przerwanie timera zgłaszane z częstotliwością np. 300 x liczba_cyfr Hz, a w procedurze obsługi tego przerwania jakieś 8..10 linii kodu realizujących wyświetlanie cyfr na wyświetlaczu, przechowywanych w posatci tablicy. Kiedy to Ci zadziała, bierz się za resztę. Cały program, który to robi, zapewne zmieści się w 30..40 liniach.

0
  • #5 16 Lip 2013 14:10
    atom1477
    Poziom 43  

Jakoś działa ale mogło by działać lepiej.
    Stablicuj każdą cyfrę i wybieraj ją indexem tablicy, a nie tak jak teraz casem.

0
  • #6 26 Lip 2013 03:12
    DaKKi
    Poziom 16  

Zmieniłem nieco program (wprawdzie niewiele), ale licznik zaczął działać :)
    Działa świetnie, ale jest jeden mankament - liczy do częstotliwości 33kHz - powyżej tej magicznej granicy dzieją się cuda - wyświetlacze gasną, zapalają się, nie wiadomo dlaczego...

Ma ktoś jakiś pomysł?

Przymknijcie oko na procedurę wyświetlania(multipleksowania) wyświetlaczy, próbowałem to zrobić inaczej, ale po prostu nie wiem jak.
    Poza tym sam podprogram do wyświetlania działa bez zastrzeżeń - wyświetla bez problemu liczby > 33000.

Nie jest to też wina sygnału wejściowego - sprawdzałem na oscyloskopie w granicach tych 33kHz nic szczególnego się nie dzieje.

0
  • #7 26 Lip 2013 09:42
    BlueDraco

Zacznij od nowa od wyświetlanai w przerwaiu timera - w tym programie wszystko jest źle.

Całe wyświetlanie - to jakieś 5 linii kodu - mniej-więcej takiego:

0
  • #8 26 Lip 2013 09:43
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Nie lubię się powtarzać, ale:

piotrva napisał:
    Zacznij od porządnego multipleksowania,

Dlatego wyświetlacze szaleją
    Ponadto - po co zatrzymujesz T0 podczas obsługi przerwania? BŁĄD
    Jeśli już nie używasz trybu CTC to ładuj TCNT0=131 jako PIERWSZĄ instrukcję w przerwaniu - BŁĄD
    Z rzeczy estetycznych - używaj nowych nazw przerwań i ISR zamiast SIGNAL

Ale tak czy siak zacznij od poprawnej obsługi wyświetlaczy - dopóki tym się nie zajmiesz będę w temacie oczekiwał na poprawę tej kwestii.

0
  • #9 27 Lip 2013 04:00
    DaKKi
    Poziom 16  

Poprawiłem program.
    Multipleksowanie próbowałem zrobić na tablicy, ale jakoś mi to nie działało, poza tym tablica okazała się zbędna (zauważcie że mam niewygodnie podłączone segmenty wyświetlaczy jak i katody do 2 portów mikroprocka).
    Aktualnie zakres pomiaru poprawił się do około 60kHz, po tej wartości licznik jakby zataczał koło i liczył od nowa (np. dla 70 000 pojawia się około 10 000), dodatkowo zaniża pomiar o około 10% (w porównaniu z multimetrem), co tu by można jeszcze poprawić ?
    Próbowałem skonfigurować timer1 w trybie CTC (aby zliczał do wartosci 9 000 000), ale nic to nie dało.

Pozdro !

0
  • #10 27 Lip 2013 08:44
    BlueDraco

Powtarzam: w tym programie sporo rzeczy jest źle. Pokazałem Ci powyżej wyświetlanie w 5 liniach kodu. Przy podłączeniu segmentów do dwśch portów wystarczy zamiast tablicy bajtów zadeklarować np. tablicę struktur dwubajtowych. Wartości cyfr do wyświetlania też powinny byś w tablicy - wtedy Twój kod skraca się np. 10-krotnie.
    Timer musi pracowaś w trybie CTCi zgłaszać przerwania ze stałą częstotliwością np. 2400 Hz. W tym przerwaniu odliczasz np. do 240 i odczytujesz stan licznika impulsów w okresie 1/10 sekundy. Nie możesz zatrymywać i restartować timera, bo zajmuje to jakiś czas i rozjeżdża Ci się w ten sposób baza czasu i pomiar częstotliwości.

Timer nie może zliczać do 9000000 bo ma tylko 16-bitów.

0