Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie

slawomir-l 16 Lip 2013 12:38 1449 12
  • #1 16 Lip 2013 12:38
    slawomir-l
    Poziom 8  

witam
    wile razy mogłem posilić się wiedza skumulowan± na tym forum
    a teraz mam nietypowe pytanie jak połaczyć piec co ( na wszystko) który zasila grzejniki w układzie otwartym ( zbiornik wyrównawczy podłaczony do ostatniego grzejnika)
    z podgrzewaczem dwupłaszczowym by mozna było w lecie zagrzac w nim wode bez konieczno¶ci ogrzewania kaloryferów ( podgrzewacz chce umiescic tuz koło pieca w piwnicy / piec zaopatrzony jest w pompke do obiegu wody w kaloryferach
    ziornik jaki by był optymalny to 100 l
    za wszystki podpowiedzi i sugestie z góry dziekuje
    pogladowy rysunek całej instalacji u mnie : jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie

0 12
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #2 16 Lip 2013 14:00
    D214d3k
    Poziom 38  

Ja tam specjalist± od CO nie jestem ale parę rurek już pokleiłem i działa. Zrób rozwidlenie zasilania i powrotu w kotłowni podł±cz do podgrzewacza z tym, że na zasilaniu 2 zawory jeden od zasilania grzejników drugi od zasilania małego obiegu. Latem otwierasz tylko ten od małego obiegu zim± oba. Trzeba będzie mały obwód zabezpieczyć i ustalić przepływy dla otwartych obu obwodów więc pewno w ruch pójd± kryzy. W małym obiegu woda będzie się nagrzewała dużo szybciej trzeba to uwzględnić i albo sypać opał z umieram albo przeprogramować automatykę pieca żeby nie robił się wrz±tek. Mały obieg z dużym prawdopodobieństwem będzie działał bez pompki - to by była spora oszczędno¶ć.

0
  • Fibaro
  • #3 18 Lip 2013 08:46
    slawomir-l
    Poziom 8  

tak tylko jakk zamkne wyjscie na kaloryfery to nie bedzie dopływu do zb. wyrównawczego który tak jak pisałem jest podłaczony do ostatniego kaloryfera
    i teraz moze dopiac jeszcze jeden wyrównawczy i zrobic 2 układy otwarte
    tylko czy jak otworze kaloryfery to czy wyrównawczym na dole nie wyleci cała woda? albo moze zrobic układ zamkniety wogóle wyrzucic ten wyrównawczy za kaloryferem a koło pieca postawic przeponowy taki z 12 l ??
    moze tak to rozwiazac?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Lip 2013 09:04
    saskia
    Poziom 38  

Domyslam sie ze masz tzw. gorne zasilanie grzejnikow skoro na ostatnim jest zbiornik, a rury ida od kotla w gore, az do zbiornika.

W takiej sytuacji wystarczy zawory umiescic na rurach powrotnych, a piony pozostana otwarte, z dostepem do zbiornika. Obiegu w grzejnikach nie bedzie jesli powrot od nich zamkniesz, w lecie podczas ogrzewania CWU,moze byc jedynie poczatek pionow cieply.
    Boiler podlacz na takim poziomie w kotlowni, aby jego obieg mogl odpowietrzac sie przez pion glowny do zbiornika wyrownawczego.
    Oczywiscie, tak jak pisal kol. powyzej, musisz ograniczyc intensywnosc palenia w kotle, aby nie gotowac wody.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Lip 2013 14:09
    W0jtek92
    Poziom 35  

Witam, można też zamykać grzejniki na zaworach które s± na ich zasileniu, ale to do¶ć kłopotliwe, lepiej zastosować metode któr± poleca saskia.

0
  • Fibaro
  • #6 18 Lip 2013 21:25
    slawomir-l
    Poziom 8  

to mam rozumiec ze rura która idzie przez całe mieszkanie bedzie ciepła tylko kaloryfery beda zimne czy jak beda zawory pozamykane to ciepło nie bedzie płyneło w strone wyrównawczego? bo generalnie to słabo przy temp zew. kolo 30 st. dogrzewac sobie mieszkanie bez potrzeby :)
    chyba ze saune otworze :)

0
  • Pomocny post
    #7 18 Lip 2013 21:27
    D214d3k
    Poziom 38  

Ciepła będzie tyle ile przeniesie się po rurze z nieruchom± ciecz±.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Lip 2013 02:16
    saskia
    Poziom 38  

Dokladnie, to tak jak bys nagrzewal palnikiem pret metalowy na jednym koncu, a trzymal go reka metr od miejsca nagrzewania.
    Nie poczujesz nawet ze jest cieplejszy. :-)
    Rury z woda podobnie, przy kotle beda gorace i przy boilerze, a dalej to pewnie metr, lub dwa i beda zimne. :-) No chyba ze zagotujesz kociolek i goraca para pojdzie do zbiornika. :-)

0
  • #9 19 Lip 2013 09:48
    slawomir-l
    Poziom 8  

no to dziekuje za rady i propozycje rozwiazania zawsze to jak sie człowiek dopyta to w koszty sie niepotrzebne nie ładuje

0
  • #10 06 Lut 2015 13:06
    slawomir-l
    Poziom 8  

jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie

powiesiłem jeszcze jeden grzejnik w łazience i chce spi±ć to pod wymiennik dwupłaszczowy.
    Znalazłem gdzie¶ chyba wła¶nie też na tym forum że rozwi±zano to tak:
    1. piec
    pompka na zasilaniu C.O. zawór jednostronny z wkładem mosiężnym obok pompki-wpiety równolegle w poziomie ( brak możliwo¶ci zamontowania "ping-ponga" bo działa ponoć tylko w pionie, sterownik prosty do pompy żebym nie musiał schodzić w nocy zamykać i otwierać zaworów na obieg grawitacyjny a wyłaczac pompki, z czujnikiem temperatury
    2. wymiennik dwupłaszczowy i grzejnik w łazience

zawór jednostronny na zasilaniu wymiennika ( żeby jak wyga¶nie w piecu to ciepła woda z cwu nie grzała c.o.)
    zawór termostatyczny z termopar± zeby nie przegrzewało wymiennika i nie poparzyc sie z kranu ustawiony na 55 st.
    i zasilanie wpiete za pompka pod piec, powrót tez w piec

wsystko by działało na 1 pompce bez wielkich kosztów i bezpiecznie

prosze o sugestie i poprawki je¶li sie myle lub jest o¶ nie własciwe pomy¶lane

0
  • #11 06 Lut 2015 21:32
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Ogólnie jest Ľle. Za daleko naczynie od kotła. Powinno być jak najbliżej, możliwie pionowo nad kotłem, bez możliwo¶ci jakimkolwiek zaworem.

0
  • #12 08 Lut 2015 07:01
    mitsurugi
    Poziom 24  

Możesz podesłać jakie¶ fotki swojej kotłowni?

0
  • #13 09 Lut 2015 10:12
    slawomir-l
    Poziom 8  

jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie jak to rozwiazac- pro¶ba o sprawdzenie

wyrównawczy najblizej pieca to chyba sie nie da bo kondygnacja nad piecem to s±siedzi
    na 3 foto s± rury od grzejnika z azienki tak ja pisalem na pocz±tku

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo