Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Celma nasadka przystawka do ostrzenia wierteł

16 Lip 2013 21:35 7023 11
  • Poziom 10  
    Witam

Zwracam się z zapytaniem o nasadkę ostrzałkę produkcji CELMA typ PRZf 10 do ostrzenia wierteł. Czy ktoś z was użytkuje ten sprzęt, jak się sprawuje ?
    Proszę o opinię.
    Czy ten typ nasadki może pracować tylko z wiertarką CELMY PRCr 10/6 IIB, jak podaje producent czy może współpracować z innymi wiertarkami, dysponuje: wiertarką ELPROM ŁOWECZ _BUŁGARIA 420 W / 800 obr /min
    wiertarką CELMA typ PRCz 13/8 A dwubiegowa chyba 650/900 ( starta tabliczka znamionowa.

A może gdzieś można nową jeszcze kupić, Celma nie ma jej w ofercie

Celma nasadka przystawka do ostrzenia wierteł

pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Ponieważ widzę, że nie masz na razie żadnego odzewu, odpowiem to co pamiętam. Przystawki do wiertarek Celmy starego typu (czy nowego też - nie wiem), napędzane były z zabieraka umieszczonego przed stożkiem wrzeciona. Czyli spłaszczenia, które wchodząc w takiego samego rodzaju "wpust" w przystawce przenosiło napęd. Widziałem taką przystawkę, ale niestety w Krakowie na niedzielnym "pchlim targu" przy Hali Targowej, jakiś czas temu. A czy z tą bułgarską będzie pracowała, to po prostu trzeba sprawdzić. Ja mam bułgarską z takim właśnie spłaszczeniem, na które mocowana jest nasadka udarowa. Ale moja jest innego typu, niż Twoja.
  • Poziom 10  
    Witam

kupiłem taką Celmę nasadka przystawka do ostrzenia wiertełna allegro za niewielkie pieniążki- (45PLN) stan fabryczny dobrze sie sprawuje polecam
  • Poziom 20  
    Mam tą ostrzałkę Celmy (to była taka część zestawu EMA Combi), hooya to robi a nie ostrzenie wierteł. Bzyczy tylko jak majtasz wiertłem w tym otworze, a wiertło dalej tępe. Zresztą tuleja tej ostrzałki nie pasuje do wiertarek o innej średnicy szyjki niż 43 mm.
    Lezy to i się kurzy, zrobiłem z rurki przystawkę do zwykłej szlifierki.
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Ta ostrzałka może pracować z każdą wiertarką, której uchwyt wsunie się do środka. Problemem są obroty. Powinny być co najmniej 2500 obr/min. Przy mniejszych tarcza się wysypie i będzie po ostrzeniu.
  • Poziom 20  
    staszek z orawy napisał:
    warunek kalibracja.

Co tam jest do kalibrowania?
    adamzaza napisał:
    Ta ostrzałka może pracować z każdą wiertarką, której uchwyt wsunie się do środka..

Nie każdą. Z Makita 6413 nie idzie, z maktec MT 606 też nie, jak i Maktec 811. Są za krótkie od uchwytu do oporu na obudowie, zresztą dwie pierwsze mają za cienką szyjkę, a w zasadzie je nie mają, bo co to jest ten centymetr odsadzenia?
  • Moderator Samochody
    nawracająca zgaga napisał:
    Mam tą ostrzałkę Celmy (to była taka część zestawu EMA Combi), hooya to robi a nie ostrzenie wierteł. Bzyczy tylko jak majtasz wiertłem w tym otworze, a wiertło dalej tępe. Zresztą tuleja tej ostrzałki nie pasuje do wiertarek o innej średnicy szyjki niż 43 mm.
    Lezy to i się kurzy, zrobiłem z rurki przystawkę do zwykłej szlifierki.

Instrukcji przeczytać się nie chciało.....
    To archaiczne urządzenie, zerżnięte żywcem z zestawów hobby AEG - średnicę szyjki 43mm miała większość wiertarek z tamtych czasów - Celma PRCb 10/6, Smalcada, AEG, Bosch czy Elprom Łowecz - dawały się też do nich mieszać te zestawy. To raz. Dwa - ta ostrzałka zawiera specjalistyczny kamień, w sensie że wyprofilowany. Dopóki jest nie zużyty, trzyma kształt, to powiedzmy że z grubsza wiertło do zastosowań amatorskich naostrzy. Chyba nawet w zestawie z tą nasadką był dodawany jeden w zapasie?
  • Poziom 20  
    robokop napisał:

Czytało się. Zresztą po co do tego instrukcja?
    robokop napisał:

To archaiczne urządzenie, zerżnięte żywcem z zestawów hobby AEG

Słodowy w "Majsterkuję narzędziami EMA-Combi" (ISBN 83-204-0611-0) pisze że to licencja Bosch.
    robokop napisał:
    średnicę szyjki 43mm miała większość wiertarek z tamtych czasów

Ówczesne B&D z pewexów nie. Jak i ruskie wiertarki bądź czeskie Narex;bardzo popularne w związku z tzw. "turystyką handlową"
    A kto w latach 80 miał Boscha czy AEG? :lol:
  • Moderator Samochody
    nawracająca zgaga napisał:
    robokop napisał:

Czytało się. Zresztą po co do tego instrukcja?

A żeby wiedzieć jak tego używać. Nie pamiętam w tej chwili, ale sensem było to, że przy właczonej wiertarce trzeba było kilkakrotnie wetkać/docisnąć wiertło we właściwym rozmiarowo otworze. Była szansa wtedy że kamień przeleci po pierwotnych krawędziach czułka wiertła i przypadkowo prawidłowo je poprawi.
    Cytat:
    robokop napisał:

To archaiczne urządzenie, zerżnięte żywcem z zestawów hobby AEG

Słodowy w "Majsterkuję narzędziami EMA-Combi" (ISBN 83-204-0611-0) pisze że to licencja Bosch.
    Możliwe. Aczkolwiek miąłem całą walizkę "AEG" - dużo lepsze niż Celma.
    Cytat:
    robokop napisał:
    średnicę szyjki 43mm miała większość wiertarek z tamtych czasów

Ówczesne B&D z pewexów nie. Jak i ruskie wiertarki bądź czeskie Narex;bardzo popularne w związku z tzw. "turystyką handlową"
    A kto w latach 80 miał Boscha czy AEG? :lol:

Taką szyjkę miały wszystkie przewidziane do pracy ze statywem/stojakiem. Średnica 43mm i lekko wydłużona do prawidłowego zamocowania. A kto miał? Każdy kto na "saksy" jeździł. Zresztą skądś je ludzie brali, skoro były obecne.
  • Poziom 20  
    robokop napisał:
    Nie pamiętam w tej chwili, ale sensem było to, że przy właczonej wiertarce trzeba było kilkakrotnie wetkać/docisnąć wiertło we właściwym rozmiarowo otworze.

Ona cośtam szlifowała jak wiertło wsadziłeś w pół milimetra większy otwór niż przeznaczony dla danego wymiaru i wiertło trochę wziąłeś na ukos, to tak, trochę poodostrzyła, tak że jak miałeś całkiem tępe i w kątowniku 45 nie wierciło otworu a go przecierało to po ostrzeniu tą ostrzałką wywierciło może 3 sekundy wczesniej. Ale i tak nigdy jak ostrzone na zwykłej szlifierce.
    Kamień tam jest na jakiejś sprężynie działającej w osi tej ostrzałki.
    Ale nie ukrywam, ta ostrzałka to lans był, ładnie się prezentowała na półce. Jak chcesz to Ci ją dam.
  • Poziom 12  
    Powtarzam - z każdą. Przecież wystarczy w uchwyt zamocować odpowiedni trzpień i gotowe