Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Górnictwo i geologia czy Mechanika i budowa maszyn

16 Lip 2013 22:19 9480 34
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam dylemat jakie studia wybrać. Mam do wyboru Górnictwo i Geologie na AGH lub Mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Śląskiej.

Chciałbym poznać wasze opinie na temat tych dwóch kierunków oraz jak ktoś wie za i przeciw jak to potem jest z praca po tych kierunkach.

Z góry dziękuję za pomoc. ;)
  • Poziom 28  
    Witam!
    Zamyslony733 napisał:
    Mam dylemat jakie studia wybrac. Mam do wyboru Górnictwo i Geologie na AGH lub Mechanike i budowe maszyn na Politechnice Śląskiej.

A jakie są Twoje zainteresowania, co lubisz robić, czym się zajmowałeś/zajmujesz, jaką szkołę skończyłeś/kończysz? Obydwa preferowane przez Ciebie kierunki studiów na AGH są specyficzne, trudne, wymagające ale również ciekawe.
  • Poziom 30  
    Zamyslony733 napisał:
    Górnictwo i Geologię na AGH

Moim zdaniem będzie to o niebo lepszy kierunek, parę kopalni w Polsce jest, do tego jakieś odkrywkowe itp., no i gaz łupkowy teraz. Robota (i to dobrze płatna) powinna być bez problemu. Jeśli dodatkowo nie straszne Ci wyjazdy za chlebem to za granicą będziesz mógł mieć naprawdę SOLIDNE zarobki.
    Pamiętaj że jest to mniej popularny kierunek, więc i mniej specjalistów.
  • Poziom 28  
    Witam!
    pawel-jwe napisał:
    do tego jakieś odkrywkowe itp

Jakieś?? A KWB Bełchatów? Tej kopalni nie można nazwać "jakąś", ponieważ jest to największa kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego w Polsce i jedna z największych tego typu w Europie. Nawet Niemcy wypowiadają się o niej z wielkim szacunkiem, biorąc pod uwagę warunki wydobycia i stosowane technologie.
    pawel-jwe napisał:
    Pamiętaj że jest to mniej popularny kierunek, więc i mniej specjalistów.

Pewnie, pewnie, ale największe szanse na pracę są w dużych kopalniach, które najczęściej nie potrzebują już specjalistów, oglądając się często na redukcję wszelkich etatów w ramach cięcia tzw. kosztów wydobycia.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o Te dwa kierunki, to są bardzo solidne i chyba dość łatwo po nich znaleźć pracę. Kwestia tego, co Cię bardziej interesuje? Czy to jak działają maszyny i ogólnie szeroko pojęta mechanika (samochody, wielkie maszyny przemysłowe, czołgi), czy interesują Cię nauki o ziemi, geologia, geografia? Po górnictwie duże prawdopodobieństwo, że wyjedziesz, a po mechanice możesz pracować praktycznie wszędzie (także na kopalni). Mechanika i Budowa Maszyn jest bardziej interdyscyplinarna (w większości gałęzi przemysłu znajdziesz pracę).
  • Poziom 10  
    a jak jest z zarobkami i tu i tu da rade dojsc do 4 000zl miesiecznie? Bo na kopalni to sa jeszcze 14 i barburka

Dodano po 2 [minuty]:

buczo11 napisał:
    Witam!
    Zamyslony733 napisał:
    Mam dylemat jakie studia wybrac. Mam do wyboru Górnictwo i Geologie na AGH lub Mechanike i budowe maszyn na Politechnice Śląskiej.

A jakie są Twoje zainteresowania, co lubisz robić, czym się zajmowałeś/zajmujesz, jaką szkołę skończyłeś/kończysz? Obydwa preferowane przez Ciebie kierunki studiów na AGH są specyficzne, trudne, wymagające ale również ciekawe.

a co do szkoly to skonczyłem technikum mechatroniczne , ale raczej tytuł technika to nie uzyskałem bo wyniki w sierpniu
  • Poziom 28  
    Witam!

Zamyslony733 napisał:
    a co do szkoly to skonczyłem technikum mechatroniczne

Myślę, że mechatronika niewiele ma wspólnego z górnictwem i geologią, dlatego szkoda byłoby zmarnować wiadomości ze szkoły średniej.
    Poza tym dużo prawdy jest w tym co napisał kostly:
    kostly napisał:
    Mechanika i Budowa Maszyn jest bardziej interdyscyplinarna (w większości gałęzi przemysłu znajdziesz pracę

Cytat:
    a jak jest z zarobkami i tu i tu da rade dojsc do 4 000zl miesiecznie?

Ale chyba brutto i na pewno nie na samym początku.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Ale chyba brutto i na pewno nie na samym początku.

no w górnictwie zarobisz nawet ponad 4 000zl netto na ręke + barburka i 14. Dlatego nie wiem co lepiej wybrać. Do górnictwa mogłbym wziąść specjalizacje Inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie lub Eksploatacja złóż surowców mineralnych lub Przeróbka kopalin, obróbka kamienia, ochrona środowiska
  • Poziom 28  
    Zamyslony733 napisał:
    Dlatego nie wiem co lepiej wybrać. Do górnictwa mógłbym wziąć specjalizacje Inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie lub Eksploatacja złóż surowców mineralnych lub Przeróbka kopalin, obróbka kamienia, ochrona środowiska

Najbardziej praktyczną specjalizacją w górnictwie z mojej perspektywy, dającą najszersze możliwości zatrudnienia, jest inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie.

Zamyslony733 napisał:
    No w górnictwie zarobisz nawet ponad 4 000zl netto na rękę + barbórka i 14

"Barbórka" najczęściej przysługuje dopiero po całym przepracowanym roku. To samo dotyczy "14" i ewentualnego "podziału zysków". Dodatkowo musisz zdać (chcąc myśleć o wyższych zarobkach) egzaminy na osobę dozoru ruchu w zakładach górniczych.
  • Poziom 10  
    a po tych studiach to zostaje mi tylko praca na dole jesli chce dość dużo zarabiac?

Dodano po 4 [minuty]:

aaa i bardzo możliwe ze prace na kopalni mógłbym rozpocząć juz w tym roku zaraz po rozpoczeciu studiów ( znajomości ) dlatego mam dylemat co wybrać. Jesli na Górnictwo i Geologie to planuje zrobić tez mgr.
  • Poziom 28  
    Zamyslony733 napisał:
    a po tych studiach to zostaje mi tylko praca na dole jesli chce dość dużo zarabiać?

Niekoniecznie, np. sztygarzy zmianowi pracują również w biurach, choć często wyjeżdżają w tzw. teren. Poza tym dużo zależy od tego jakie otrzymasz stanowisko na początku, ale bez doświadczenia, nie licz, że w górnictwie zostaniesz od razu dopuszczony do pracy przy maszynach i urządzeniach, jak to mówisz "na dole".
    Zamyslony733 napisał:
    Jeśli na Górnictwo i Geologie to planuje zrobić tez mgr.

I bardzo dobrze, w niczym Ci to nie przeszkodzi, a jedynie pomoże.
    Zamyslony733 napisał:
    aaa i bardzo możliwe ze prace na kopalni mógłbym rozpocząć już w tym roku zaraz po rozpoczęciu studiów ( znajomości )

To przemawia za górnictwem i geologią, jeśli choć trochę Cie ono interesuje.
    A tak z ciekawości, w której kopalni?
  • Poziom 10  
    Sobieski w Jaworznie

Dodano po 2 [minuty]:

A wiesz może coś więcej na temat Mechaniki i budowy maszyn? Jakieś konkrety czy w trakcie studiów znajdę prace tak jak np. w kopalni na Górnictwie i Geologii.

Dodano po 4 [godziny] 35 [minuty]:

I powiedz mi jeszcze czy po Mechanice i budowie maszyn też mogę pracować na kopalni?
  • Poziom 16  
    A ja Ci powiem ze zanim skonczysz studia to sytuacja może się diametralnie zmienic, wiec co tu mówic o zarobkach czy dostępności pracy.
  • Poziom 10  
    digger123 napisał:
    A ja Ci powiem ze zanim skonczysz studia to sytuacja może się diametralnie zmienic, wiec co tu mówic o zarobkach czy dostępności pracy.

a myślicie ze górnictwo upadnie ?
  • Poziom 28  
    Zamyslony733 napisał:
    czy w trakcie studiow znajde prace tak jak np. w kopalni na Gornictwie i Geologii

W trakcie studiów znalezienie pracy w zawodzie?? Przecież jeszcze nie masz zawodu. Chyba, że posiłkujesz się mechatroniką, którą skończyłeś oraz dyplomem mechatronika.
    Zamyslony733 napisał:
    i powiedz mi jeszcze czy po Mechanice i budowie maszyn też moge pracować na kopalni?

Jak najbardziej!
    Zamyslony733 napisał:
    a myślicie ze górnictwo upadnie ?

Nie wydaje mi się.
    Poza tym, jak wynika z charakterystyki Zakładu Górniczego "Sobieski" wydobycie jest zapewnione na kilkadziesiąt najbliższych lat i na taki okres jest stworzony plan ruchu zakładu górniczego i wydane koncesje na wydobycie. Dlatego nie sądzę, żeby w ciągu kilku lat miało się coś aż tak diametralnie zmienić.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Nie wydaje mi się.
    Poza tym, jak wynika z charakterystyki Zakładu Górniczego "Sobieski" wydobycie jest zapewnione na kilkadziesiąt najbliższych lat i na taki okres jest stworzony plan ruchu zakładu górniczego i wydane koncesje na wydobycie. Dlatego nie sądzę, żeby w ciągu kilku lat miało się coś aż tak diametralnie zmienić.

A tak z ciekawości pracujesz albo pracowałeś w kopalni?

Dodano po 16 [minuty]:

I jeszcze jedno czy po Mechanice i budowie maszyn pracować na kopalni mogę to już mówiłeś ale na dole tez? Czy na dól to już potrzebuje wykształcenia typowo górniczego, żeby np awansować na sztygara itd?
  • Poziom 10  
    na dole nie musisz mieć wykształcenia typowo górniczego, żeby być sztygarem. W ofertach pracy często podaje się wykształcenie mechaniczne, zresztą nawet technik starczy żeby być sztygarem, ale wykształcenie na równi stawia sie oczywiscie ze stazem pracy.

Wiem, ze na kopalni sztygarami są nawet leśnicy, a mając wykształcenie mechaniczne, albo okołomechaniczne( w szczególności górnicze) na pewno będzie łatwiej

Wniosek taki: Byłeś na mechatronice, może warto kontynuować naukę w tym kierunku? Mechanika i Budowa Maszyn to kierunek uniwersalny, wszędzie po tym możesz znaleźć pracę, po górnictwie natomiast praca jest nie tylko na dole, ale jest to już praca bardziej wyspecjalizowana, w jednej gałęzi przemysłu. Kieruj się zainteresowaniami, po mechanice i budowie maszyn bez problemu znajdziesz pracę w kopalni.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Kieruj się zainteresowaniami, po mechanice i budowie maszyn bez problemu znajdziesz pracę w kopalni.

po Mechanice i budowie maszyn w kopalni prace znajde w zarobkach porownywalnych do typowych górników po np. Górnictwie i Geoligii czy znacznie mniej ?
  • Poziom 10  
    Na dole nie ma znaczenia jaki kierunek, liczy się tylko tytuł inżyniera. Tak przynajmniej mówi mi ojciec górnik.
  • Poziom 10  
    A praca w kopalni na dole jest dość ciężka?
  • Poziom 28  
    Zamyslony733 napisał:
    a prace w kopalni na dole jest dość ciężka?

Są różne opinie na ten temat. Na pewno jest odpowiedzialna i ciekawa. Słyszałem opinie ludzi pracujących we wkopie/wyrobisku, że każdy dzień przepracowany w kopalni jest inny. Oczywiście z uwagi na warunki środowiskowe i charakter pracy, przygotuj się, że trochę węgla w zębach pogryziesz, nawet jeśli zjeżdżasz na krótko do wyrobiska lub wkopu.
    Na pewno kopalnie głębinowe posiadają więcej zagrożeń niż odkrywkowe i na to też należy zwrócić uwagę i restrykcyjnie przestrzegać przepisów.
    kostly napisał:
    na dole nie ma znaczenia jaki kierunek, liczy się tylko tytuł inżyniera. Tak przynajmniej mówi mi ojciec górnik

Nie sądzę, aby operatorem maszyn podstawowych była osoba z tytułem inżyniera, ale po ochronie środowiska. W tym przypadku, wykształcenie kierunkowe ma znaczenie.
    Zamyslony733 napisał:
    po Mechanice i budowie maszyn w kopalni prace znajdę w zarobkach porównywalnych do typowych górników po np. Górnictwie i Geologii czy znacznie mniej ?

Znacznie mniej na pewno nie, może być różnie, tu dochodzi jeszcze aspekt pracy w systemie i profitów z tym związanych.
  • Poziom 10  
    Czyli ostatecznie który profil bylby bardziej ciekawy i zarobkowy? MiBM czy GiG?

Dodano po 16 [minuty]:

I czy jak będę miał mgr inż. albo z GiGu albo z MiBM, to mogę bez problemu próbować na sztygara nawet nie mając znajomości?
  • Poziom 28  
    Zamyslony733 napisał:
    Czyli ostatecznie który profil byłby bardziej ciekawy i zarobkowy? MiBM czy GiG?

Dodano po 16 [minuty]:

I czy jak będę miał mgr inż. albo z GiGu albo z MiBM to mogę bez problemu próbować na sztygara nawet nie mając znajomości?

Piszesz, że masz szanse już teraz pracować w "Sobieskim". Spróbuj popytać i zorientować się, który z kierunków będzie "milej i chętniej" widziany w tym zakładzie. Obiektywnie patrząc obydwa są solidne i ciekawe biorąc pod uwagę pracę w górnictwie.
    Realnie patrząc, to trzeba wykorzystać wszelkie znajomości w dzisiejszym świecie, przynajmniej aby otrzymać pracę w górnictwie, która uznawana jest za intratną. Od razu na pewno nie zostaniesz sztygarem, ponieważ nie posiadasz jeszcze odpowiednich uprawnień w górnictwie. Ale jeśli uda Ci się podjąć pracę w kopalni, to wszystko stoi otworem.
  • Poziom 10  
    A powiedz mi jak jest z emeryturą. Czy jak pracuje na górze jako np. sztygar albo ktoś inny, to tez jest 25 lat pracy?
  • Poziom 28  
    Witam!
    Zamyslony733 napisał:
    Czy jak pracuje na górze jako np. sztygar albo ktoś inny to tez jest 25 lat pracy?

Jeśli zaliczą Ci tzw. pracę górniczą. Ale lepiej pracować dłużej i potem dodatkowo starać się o zaliczenie pracy górniczej, wówczas emerytura wyższa. Dobrze też starać się w trakcie pracy o takie stanowisko, które ma większy tzw. przelicznik czasu pracy. Jeden z najwyższych przeliczników mają operatorzy maszyn podstawowych-ok. 1.8 (jeden dzień pracy=1.8 dnia zwykłego).
  • Poziom 10  
    Jeśli myślicie, że kopalnie na Śląsku z niecierpliwością czekają na rzesze 'studenciaków' to muszę Was uświadomić, że jesteście w błędzie. Kopalnie najbardziej poszukują ludzi po technikum lub zawodówce.
    Na samym AGH są 4 kierunki Górnictwo i Geologia na różnych wydziałach, a przecież jest jeszcze cała masa studentów na innych uczelniach.

A te 4 tysiące na rękę to jako świeżak długo nie zobaczysz.

A z drugiej strony o mechanice i budowie maszyn na PŚ też dużo dobrego nie można powiedzieć. Na jaki wydział się tam dostałeś? Mechaniczno-technologiczny? Mówią na niego MIT, to skrót od "muzyki i tańca" - zgadnij czemu :wink:
  • Poziom 2  
    Mam skończone studia w takim układzie jak w temacie. Jeśli chodzi o prace na kopalni to pracodawcy preferują kierunek po linii górniczej czyli górnictwo i geologię. Co do mechaniki i budowy maszyn to owszem też można podjąć prace w jakimś zakładzie górniczym choć oddziałów ruchów mechanicznych jest troche mniej w stosunku do górniczych. Więc teoretycznie praca pewniejsza po GIG na kopalni

Reasumując. Jak chcesz się ukierunkować tylko i wyłącznie na pracę w górnictwie to wybieraj górnictwo i geologię w zakresie eksploatacji złóż. Mechaniką i budową maszyn nie zawracaj sobie głowy
    Po mechanice jest jakaś alternatywa poza górnictwem, choć nie jest tak kolorowa jak powszechnie mowa iż po tym kierunku praca pewna.

Harahido napisał:
    Jeśli myślicie, że kopalnie na Śląsku z niecierpliwością czekają na rzesze 'studenciaków' to muszę Was uświadomić, że jesteście w błędzie.

Zgadzam się w 100%. Do tego układy, układziki jak w każdej kopalni...
    Praca pewna w firmach górniczych z tzw. outsourcingu. Ale w niektórych to zarobki takiego młodego inż. górnika/mechanika to naprawde tragedia
  • Poziom 10  
    A co sądzisz o specjalizacji Inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie?
  • Poziom 2  
    Zamyslony733 napisał:
    A co sądzisz o specjalizacji Inżynieria mechaniczna i elektryczna w górnictwie?

Po tym to praca w pionie energomaszynowym na kopalni.
    Dość ciekawa specjalizacja. Umożliwia ci ona podjęcie pracy na kopalni w ruchu mechanicznym lub elektrycznym. Też ciekawa opcja.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Po tym to praca w pionie energomaszynowym na kopalni.
    Dość ciekawa specjalizacja. Umożliwia ci ona podjęcie pracy na kopalni w ruchu mechanicznym lub elektrycznym. Też ciekawa opcja.

i po tej specjalizacji tez tylko 25 lat i emerytura?