Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Poszukuję] - Pomysł na wykonanie aparatu słuchowego (wzmacniacza mikrofonu)

Myrek1 17 Lip 2013 04:43 1530 4
 • #1 17 Lip 2013 04:43
  Myrek1
  Poziom 23  

  Witam,
  Poszukuję schematu urządzenia, które wzmacnia dźwięk z mikrofonu i podaje na słuchawki. Urządzenie ma być przeznaczone dla starszej osoby, która przez upływ czasu mniej słyszy i trzeba do niej krzyczeć. Tak miała by słuchawki na uszach i domownicy mówili by w pobliżu mikrofonu.
  Jest kilka pomysłów na forum, ale nic konkretnego, dobrego i sprawdzonego. Jest też kit, np: http://sklep.jabel.com.pl/produkt/135/12/Zest...ktronika_domowa/J-211_Maly_podsluchiwacz.html ale nie ma o nim dobrych opinii.

  Czy macie jakiś sprawdzony pomysł albo schemat na takie urządzenie?

  Dzięki.

  0 4
 • #2 17 Lip 2013 06:18
  bobeer
  Poziom 28  

  Rozumiem, że poziom dźwięku dostarczany przez komercyjne aparaty słuchowe jest niewystarczająca, stąd pomysł konkretnego mocnego wzmacniacza i słuchawek (zamkniętych?) ?
  Nie jestem ekspertem z "laryngologii", ale chyba należałoby znać wyniki badań i poziom głuchoty (może jakiś profil wykres odczuwalnego natężenia dźwięku od częstotliwości), i dopiero w tedy zastanowić się co będzie odpowiednie dla pacjenta (oby nie królika...;) ) ?

  Cytat:
  Jest kilka pomysłów na forum, ale nic konkretnego, dobrego i sprawdzonego

  Wydaje mi się, że słabo szukałeś. Projektów wzmacniaczy słuchawkowych i mikrofonowych jest naprawdę sporo. Może trzeba je tylko połączyć razem?

  Mój pomysł jest taki:
  (wersja tania / uproszczona)
  Mikrofon zwykły elektret, do tego wzmacniacz słuchawkowy np APA2308 plus ewentualnie dodatkowy wzmacniacz na tranzystorze, albo WO. Przy okazji mała korekcja charakterystyki (pewnie podbicie wysokich tonów by się przydało) Zakładam, że automatyka wzmocnienia nie będzie potrzebna.

  (nie zdziw się jak temat wyląduje w koszu ze względu na swoją potencjalną szkodliwość społeczną :) )

  0
 • #4 21 Lip 2013 22:52
  eurotips
  Poziom 35  

  Myrek1 napisał:
  ...

  Czy macie jakiś sprawdzony pomysł albo schemat na takie urządzenie?

  Dzięki.


  Tak mam pomysł.
  Wizyta u audiologa, badanie słuchu i aparat z wkładką, NFZ refunduje koszty i niczego nie wymyślaj, wkładki bez odcisku nie zrobisz i będzie tylko piszczeć.

  0
 • #5 22 Lip 2013 17:58
  Myrek1
  Poziom 23  

  Dzięki za rady.
  @eurotips, wiem o tym o czym piszesz. Nie pisałem o wkładce, tylko o słuchawkach. Ta osoba ma 90 lat, nie może sama się poruszać. Wiem, że powinno przeprowadzić się badanie i dopasować aparat, ale takie coś miało już miejsce, ta osoba posiada aparat i go nie używa, twierdzi że sprawia jej duży dyskomfort. Chodziło o czasowe wzmocnienie tego co do niej czasem jest mówione. Uprzedzałem, że to powinno się załatwić w inny sposób (badanie), ale jak usłyszałem "to za dużo kombinowania".
  Tak czy inaczej zrobiłem układ takie jak w tym kicie powyżej i jest testowany. Wydaje się ok, a osoba która go używa jest szczęśliwa, że w końcu nie trzeba do niej krzyczeć.
  Nie pochwalam takiego obrotu sprawy, ale w tej okoliczności tak to wygląda.

  Temat zamykam, bo jak sądzę zostanie i tak zamknięty.
  Dzięki.

  1