Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuję schematu do zasilacza

Poznawaczym 17 Lip 2013 15:48 2865 20
  • #1 17 Lip 2013 15:48
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Jestem początkujący w te klocki i szukam mało trudnego schematu do zasilacza stabilizowanego. w prawdzie znalazłem już taki schemat ale nie jestem pewien jego poprawności , jest on troszkę zmodyfikowany prze zemnie. Na poprzednim schemacie był jeden tranzystor 2n3055 a ja dodałem drugi w celu poprawienia wydajności prądowej.Nie mam pewności czy zrobiłem to poprawnie czy cały układ wytrzyma napięcie stałe 35 V DC. Proszę o korektę błędu.poszukuję schematu do zasilacza

0 20
  • #3 17 Lip 2013 15:58
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Posiadam takie elementy:
    2 potencjometry: 4,5 kohm
    2 tranzystory mocy 2n3055 npn
    Kondensatory:
    =16Volt 1000uf
    =25volt 100uf
    Transformator MTO 3A 30V
    jeszcze kilka elementów trzeba dokupić
    Wiem że z tych elementów można zbudować zasilacz.
    Nawet z samego transformatora i z diody prostowniczych można zbudować prostownik bez stabilizatora.

0
  • #4 17 Lip 2013 16:00
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

To nie potrzebujesz zasilacza stabilizowanego a przetwornicy podwyższającej napięcie, skoro ma być wyższe niż wejściowe. Najpierw dowiedz się dokładnie jakie ono ma być, a potem zacznij myśleć o budowie zasilacza.

0
  • #5 17 Lip 2013 16:06
    pipałosia
    Poziom 25  

Zdaję mi się że przy takim łączeniu tranzystorów powinny być rezystory przy emiterach.

0
  • #6 17 Lip 2013 16:08
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Jestem pewien że chcę zrobić zasilacz który będzie w stanie ładował akumulator.Znaleziony prze zemnie schemat na internecie to zasilacz ja dodałem tylko jeden tranzystor więcej .Nie wiem tylko czy jest poprawny , proszę o wyrozumiałość.

0
  • #8 17 Lip 2013 16:26
    Poznawaczym
    Poziom 9  

w takim wypadku ten schemat będzie wyglądał inaczej skoro rezystor na emiterach. wprowadzam korektę muszę mieć 100% pewność.

Dodano po 2 [minuty]:

akumulator np. samochodowy , ciągnikowy , do ładowania motocykla

Ten jest prawidłowy według podpowiedzi:
    https://obrazki.elektroda.pl/8167761800_1374071117.jpg

0
  • #10 17 Lip 2013 16:54
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Narysowany zasilacz naddaje się do budowy czy dalej są błędy na schemacie.Czy napięcie wejściowe musi być mniejsze niż 34vdc. Stabilizator lm317 wytrzyma 35V DC nie będzie sie grzał lub czy się spali?. Mogę pokazać z jakiego wcześniejszego schematu korzystałem na internecie.

Dodano po 4 [minuty]:

Musze wykorzystać 2 tranzystory dużej mocy 2n3055, a takiego prostego schematu nie znalazłem więc postanowiłem troszkę zmodyfikować.
    Przeglądałem te forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2475990.html

Dodano po 14 [minuty]:

Jak wpiszę "prostownik do ładowania akumulatorów" wyświetli mi się bez możliwości stabilizowania prądu, a ja właściwie czegoś takiego nie szukam.Szukam prostego schematu z możliwością stabilizacji.Jestem początkujący i znalazłem wiele trudnych i nie zrozumiałych schematów dla mnie.Jeżeli zmodyfikowany schemat prze zemnie jest dobry to bym był zadwolony.
    https://obrazki.elektroda.pl/8167761800_1374071117.jpg

0
  • #11 17 Lip 2013 20:15
    Piotr4P
    Poziom 13  

Te 200 ohm zabezpiecza bazę tranzystorów przed nadmiernym prądem, poprzedni schemat był dobry, z tym że drugi tranzystor też 200 ohm

0
  • #12 17 Lip 2013 21:06
    Poznawaczym
    Poziom 9  

W taki wypadku jeżeli poprzedni schemat się zgadza nie ma na nim błędów to postaram się go zbutować , ale dodam jeszcze jeden potecjometr ponieważ muszę go do czegoś wykorzystać oraz do dokładniejszej stabilizacji prądem.Muszę też wiedziec jakie to podłączenie tranzystorów szeregowe czy równoległe? Wyczytałem że połączenia równoległe stosuje się do budowy zasilaczy i wzmacniaczy.A przy złym podpięciu tranzystorów szeregowo mozna je spalic.Poniżej poprawiony schemat.Jeżeli ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do układu to proszę pisać.Bo nie chće spalić tych dwóch polskich tranzystorków ,chce je wykorzystać w dobrym celu.
    https://obrazki.elektroda.pl/3845154800_1374087962.jpg

0
  • #13 18 Lip 2013 00:54
    kybernetes
    Poziom 39  

Poznawaczym napisał:
    Jestem pewien że chcę zrobić zasilacz który będzie w stanie ładował akumulator.
    akumulator np. samochodowy , ciągnikowy

Z tych elementów na pewno żadnego zasilacza do ładowania takiego akumulatora nie zbudujesz!

Zapoznaj się z teorią ładowania akumulatora ołowiowego, poszukaj przykładowych schematów w internecie, zastanów się jakie mają parametry i ew. skonsultuj swoje przemyślenia w tym wątku a pomożemy w doborze właściwego do twoich potrzeb, możliwości i umiejętności.

Ale najpierw popraw błędy w swoich postach bo zaraz wszystko w koszu wyląduje i niczego się nie dowiesz.

0
  • #14 18 Lip 2013 10:15
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Zapoznałem się z teoria ładowania akumulatora, wiem że źle wykonany prostownik zasilacz może spalić akumulator.
    Jeżeli ktoś by mógł to proszę o poprawienie mojego schematu, proszę o nie dodawaniu więcej tranzystorów niż te które są.Bo znalazłem podobny schemat a autor który o nim pisał, wypowiadał się, że służy mu już kilka lat i bez problemów działa.

Dokładnie ten blog,ta stronka :
    http://www.scritube.com/limba/poloneza/Regulowany-zasilacz-stabilizow151135158.php

0
  • #15 18 Lip 2013 11:07
    yokoon
    Poziom 28  

Poznawaczym napisał:
    Jestem początkujący w te klocki i szukam mało trudnego schematu do zasilacza stabilizowanego. w prawdzie znalazłem już taki schemat ale nie jestem pewien jego poprawności , jest on troszkę zmodyfikowany prze zemnie. Na poprzednim schemacie był jeden tranzystor 2n3055 a ja dodałem drugi w celu poprawienia wydajności prądowej.Nie mam pewności czy zrobiłem to poprawnie czy cały układ wytrzyma napięcie stałe 35 V DC. Proszę o korektę błędu.poszukuję schematu do zasilacza

Rezystor 220 omów do wyjścia LM.... musisz jeszcze podłączyć.

0
  • #16 18 Lip 2013 11:35
    kaka0204
    Poziom 28  

yokoon napisał:
    Poznawaczym napisał:

Rezystor 220 omów do wyjścia LM.... musisz jeszcze podłączyć.

poszukuję schematu do zasilacza

0
  • #17 18 Lip 2013 15:19
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Czynie tak jak mi koledzy piszą, szkoda mi tych tranzystorków 2n3055 , bo można z nich wiele zrobić ( chyba ich już nie produkują): przetwornice , zasilacz , głośnik plazmowy itp. Ja zdecydowałem że zrobię prosty zasilacz.Jaką mam gwarancję że wasze podpowiedzi są dobre?Na razie schemat wygląda tak:

https://obrazki.elektroda.pl/2980150200_1374151912.jpg

za wszystkie podpowiedzi dziękuję i czekam na następne.Nie wiem czy stabilizator lm317 wytrzyma 3A ,czy nie lepiej wykorzystać inny stabilizator lub zwyczajny tranzystor w miejsce lm317. Domyślam się że tranzystory zabiorą na siebie część prądu a przez bramki będzie będzie się sterowało prądem, płynącym przez kolektor - emiter

Dodano po 13 [minuty]:

Czy na pewno schemat jest skończony?

0
  • #18 18 Lip 2013 15:28
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Schemat nadal jest bez sensu.
    Podejrzewam prowokację.

0
  • #19 18 Lip 2013 15:55
    kaka0204
    Poziom 28  

Poznawaczym napisał:
    Jaką mam gwarancję że wasze podpowiedzi są dobre?

Żadną. Wszyscy Ci wciskają kit. A tak na poważnie, wszystkie odpowiedzi są dobre, lecz aby coś z tego wyszło stosuj się do nich a nie wymyślaj własnych w dodatku błędnych.
    Dodałem schemat, na którym jak byk jest narysowane co masz zrobić, aby układ był ok.

0
  • #20 18 Lip 2013 16:57
    Poznawaczym
    Poziom 9  

Ludzie na tym forum powinni się znać a nie wciskać kit .Ja się za bardo nie znam więc się pytam i oczekuję mądrych podpowiedzi.To opłaca się zbudować ten schemat czy jest totalnie bez sensu i powinienem poszukać innego?

Dodano po 1 [minuty]:

wzmacniacz tranzystorowy mnie nie interesuję chcę zbudować zasilacz.

0
  • #21 18 Lip 2013 17:12
    gulson
    Administrator Systemowy

Raport:
    Ten temat nie ma sensu. Autor ma nikłe pojęcie o elektronice jak widać, a uparcie dąży do zbudowania czegoś, co nie odpowiada jego potrzebom.

0