Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik świecznikowy z dwiema fazami ?

pctelekom 17 Lip 2013 22:17 1428 3
  • #1 17 Lip 2013 22:17
    pctelekom
    Poziom 8  

Jak w tytule, czy występują takie włączniki ?

A pytam z powodu następującego problemu:
    - do puszki włącznika doprowadzony mam niefortunnie kabel ze starego oświetlenia sufitowego, ale przewód N (tzn. załącza się oświetlenie biegunem N a nie fazą, najpewniej zamieniono coś w puszcze), z kolei ekipa remontowa doprowadziła mi drugi kabel wprost z rozdzielnicy (bezpieczników) do drugiego oświetlenia LED, i tu jest faza. Jak obie pary kabli podłączę do włącznika świecznikowego to niezależnie który włącznik użyję, zapalają mi się LEDY (nie próbowałem jeszcze podłączać żarówki do tego pierwszego ale wydaje mi się że wtedy będzie zwarcie (czy tak ?), stąd wykoncypowałem, że aby nie było konieczności wiercenia dziury pod drugą puszkę i drugi włącznik, można by użyć włącznika świecznikowego z podwójnym rozłączaniem (czyli zarówno L jak i N, jeśli tak można by to określić, tzn. bez wspólnej fazy).

Ewentualnie co zrobić z tym fantem, niestety nie mam dostępu do puszki oświetlenia aby to posprawdzać i prawidłowo podłączyć...

P/S tzn. chyba jest tak jak opisałem, a wnioskuje po tym, że włączony bezpiecznik oświetlenia 1 nie powoduje występowania fazy (spr. próbnikiem) na tej parze kabli przy włączniku, natomiast włączony bezpiecznik na oświetleniu 2 (LED) daje fazę na brązowej żyle... a może jeszcze coś innego jest źle skrosowane ?

0 3
  • #2 17 Lip 2013 22:20
    TWK
    Specjalista elektryk

pctelekom napisał:
    Ewentualnie co zrobić z tym fantem, niestety nie mam dostępu do puszki oświetlenia aby to posprawdzać i prawidłowo podłączyć...
    Zdobyć dostęp i połączyć poprawnie. Przerywanie tylko przewodu N nie jest dopuszczalne. Co więcej, powinien to zrobić ktoś, kto się na tym zna - z opisu usterki wynika, że masz problem ze zdiagnozowaniem tego obwodu.

0
  • #3 17 Lip 2013 22:31
    Francelektryk
    Poziom 17  

TWK napisał:
    Przerywanie tylko przewodu N nie jest dopuszczalne

Kiedyś to było "normą".
    Naprawdę? [retrofood]

pctelekom napisał:
    włącznika świecznikowego z podwójnym rozłączaniem

Jest takie rozwiązanie ale to jest obecnie niedopuszczalne i niebezpieczne dla życia użytkowników. To co bys chciał zrobić to wygląda tak jak byś poszedł na imprezę w eleganckim garniturze ale byś się nie ogolił i nie odświeżył i buty ubłocone

0
  • #4 17 Lip 2013 22:44
    retrofood
    Moderator

pctelekom napisał:
    z kolei ekipa remontowa doprowadziła mi drugi kabel wprost z rozdzielnicy (bezpieczników) do drugiego oświetlenia LED, i tu jest faza.
    ....

Zlecić wykonanie osobom, które wiedzą co robią.
    Skoro chciałeś, żeby zrobiła to ekipa remontowa - masz co chciałeś.

Temat zamykam, każda podpowiedź to wróżenie z fusów dziecku na lodzie.

0