Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chevrolet Impala - Jaki przerywacz dobrać?

vidmo91 17 Jul 2013 22:33 1740 0
    vidmo91
    Level 11  
    Samochód sprowadziłem z USA. Instalację bez większych kłopotów sam przerobiłem, ale oryginalny przerywacz montowany w przycisku świateł awaryjnych wykrywa spaloną żarówkę i kierunkowskazy migają za szybko. Diagnosta przymyka na to oko, ale dla własnego komfortu i spokoju ducha chciałbym coś z tym zrobić.

Przebadałem przewody które wpięte są do przycisku:
    1. sygnał z przełącznika w pozycji stałej uziemienie, w pozycji lewo nie połączony, w pozycji prawo uziemienie
    2. sygnał z przełącznika w pozycji stałej nie połączony, w pozycji lewo uziemienie, w pozycji prawo uziemienie
    3. i 4. wyjścia na odpowiednie żarówki i kontrolki na zegarach
    5. uziemienie
    6. stałe zasilanie
    7. zasilanie przechodzące przez stacyjkę
    Przycisk świateł awaryjnych mogę przerobić na "hebelek"

Ponieważ jestem dość zielony w temacie elektryki samochodowej bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego przerywacza, który nie będzie wykrywał spalonej żarówki, tj. będzie migał z normalną prędkością niezależnie od podłączonych żarówek.

Już się ogarnąłem. :D
    Przewód nr 2 oraz plus zza stacyjki podpinam do przerywacza standardowego. następnie sygnał puszczam przez przekaźnik. Styki NC i NO na odpowiednie światła, cewka podpięta do przewodu nr 1, oraz do plusa zza stacyjki.

Obwód dla awaryjnych będzie osobny:
    Przerywacz podpięty do stałego plusa, uziemienie podawane przez "hebelek". Następnie sygnał ten kontroluje przekaźnik dwu-stykowy który zwiera oba kierunki osobno.
    Po głębszym przemyśleniu zostawię awaryjne w spokoju, a zmodyfikuję tylko kierunkowskazy.

Jako ciekawostkę dodam, że przerywacze nie wykrywające spalonych żarówek często sprzedawane są jako dedykowane do led, w sklepach internetowych kosztują około 10-15zł.

Załączam dość poglądowy schemat (w razie jakichś pomyłek proszę o pomoc w poprawieniu):
    Chevrolet Impala - Jaki przerywacz dobrać?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się