Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chevrolet Impala - Jaki przerywacz dobrać?

vidmo91 17 Jul 2013 22:33 1239 0
  • #1 17 Jul 2013 22:33
    vidmo91
    Level 9  

Samochód sprowadziłem z USA. Instalację bez większych kłopotów sam przerobiłem, ale oryginalny przerywacz montowany w przycisku świateł awaryjnych wykrywa spaloną żarówkę i kierunkowskazy migają za szybko. Diagnosta przymyka na to oko, ale dla własnego komfortu i spokoju ducha chciałbym coś z tym zrobić.

Przebadałem przewody które wpięte są do przycisku:
    1. sygnał z przełącznika w pozycji stałej uziemienie, w pozycji lewo nie połączony, w pozycji prawo uziemienie
    2. sygnał z przełącznika w pozycji stałej nie połączony, w pozycji lewo uziemienie, w pozycji prawo uziemienie
    3. i 4. wyjścia na odpowiednie żarówki i kontrolki na zegarach
    5. uziemienie
    6. stałe zasilanie
    7. zasilanie przechodzące przez stacyjkę
    Przycisk świateł awaryjnych mogę przerobić na "hebelek"

Ponieważ jestem dość zielony w temacie elektryki samochodowej bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego przerywacza, który nie będzie wykrywał spalonej żarówki, tj. będzie migał z normalną prędkością niezależnie od podłączonych żarówek.

Już się ogarnąłem. :D
    Przewód nr 2 oraz plus zza stacyjki podpinam do przerywacza standardowego. następnie sygnał puszczam przez przekaźnik. Styki NC i NO na odpowiednie światła, cewka podpięta do przewodu nr 1, oraz do plusa zza stacyjki.

Obwód dla awaryjnych będzie osobny:
    Przerywacz podpięty do stałego plusa, uziemienie podawane przez "hebelek". Następnie sygnał ten kontroluje przekaźnik dwu-stykowy który zwiera oba kierunki osobno.
    Po głębszym przemyśleniu zostawię awaryjne w spokoju, a zmodyfikuję tylko kierunkowskazy.

Jako ciekawostkę dodam, że przerywacze nie wykrywające spalonych żarówek często sprzedawane są jako dedykowane do led, w sklepach internetowych kosztują około 10-15zł.

Załączam dość poglądowy schemat (w razie jakichś pomyłek proszę o pomoc w poprawieniu):
    Chevrolet Impala - Jaki przerywacz dobrać?

0 0