Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o pojemność kondensatora, jak odczytać jego oznaczenie?

mysiak 18 Jul 2013 15:18 5721 11
    mysiak
    Level 16  
    Witam.

Na wstępie proszę kolegów o wyrozumiałość. Moje pytanie jest zapewne banalne ale potrzebuje mieć 100 % pewność. A ponieważ nie pracuję na co dzień z takimi urządzeniami to nie mam doświadczenia.

Do rzeczy:

Dostałem od znajomego odsłuch, który brumił nie miłosiernie.
    Pomiar wyjścia głośnikowego pokazał jednoznacznie, że na wyjściu jest 20 V / AC - Tak napięcie zmienne nie stałe ;)

Szybko okazało się, że winowajcą zaistniałej sytuacji jest pęknięta / urwana "nóżka" kondensatora widocznego na pierwszym zdjęciu. Po przyłożeniu nóżki do kondensatora 20 V / AC wyjścia głośnikowego znika.

Ponieważ nóżka pękła w takim miejscu, że nie sposób jej przylutować do kondensatora w grę wchodzi jedynie jego wymiana, no chyba, że ktoś z kolegów podzieli się jakimś dobrym sposobem ?

Moje pytanie dotyczy wartości tego kondensatora. Na kondensatorze jest napisane "3300 MF / 50 V". Rozumiem, że jego pojemność wynosi 3300 Mega Faradów.

Moja niepewność bierze się stąd, że jedyny polski sklep internetowy, który ma taki kondensator w ofercie nie odpowiada na pytanie czy mają go na stanie a pozostałe oferty to kondensatory o poj. 3300 uF.

Podsumowując chciałbym zapytać kolegów czy na pewno chodzi o Mega Farady oraz gdzie jeszcze mogę kupić taki kondensator. I jeszcze jedno: Czy jest jakieś oznaczenie odnośnie typu obudowy tego kondensatora ? Chodzi mi o to jak się nazywa kondensator który leży na PCB i ma nóżki po obu stronach a nie stoi na PCB i ma dwie nóżki na dole obok siebie.

Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość głupich pytań laika ;)

Pozdrawiam.

P.S. Poniżej zamieszczam zdjęcia kondensatora i całego wzmacniacza gdyby miało to w czymś kolegom pomóc ;)

Pytanie o pojemność kondensatora, jak odczytać jego oznaczenie? Pytanie o pojemność kondensatora, jak odczytać jego oznaczenie? Pytanie o pojemność kondensatora, jak odczytać jego oznaczenie? Pytanie o pojemność kondensatora, jak odczytać jego oznaczenie?
    jurand87sca
    Level 27  
    Witam. Ten kondensator ma pojemność 3300uF/50V. Ma polaryzacje więc trzeba się przyjrzeć gdzie stary miał + a gdzie - kondensatory w obudowach osiowych to przeszłość.. Ogólnie jak już wymieniać to ten bliżej transformatora też by się zdało zmienić..Bo pracują w parze
    User removed account
    User removed account  
    mysiak
    Level 16  
    Bardzo dziękuję kolegom za oświecenie.
    Jeżeli chodzi o mocowanie to trytki tam były ale nie wiedzieć czemu bardzo się obluzowały ale to mało istotne ;)

Teraz jeszcze dwa pytanka dla zabicia mojej ciekawości:

1. Skoro chodzi o mikro farady to dlaczego nie ma tam oznaczenia uF tylko MF?
    Wprowadziło mnie to w błąd i powiem szczerze, że kompletnie nie rozumiem. To trochę tak jak by oznaczyć 4 GB pendrive " 4 TB" co oznaczać będzie pojemność nie 4 Gigabajtów a 4 Terabajtów.

2. Czy jest jakiś specyfik do lutowania co by dało się przylutować nóżkę do powierzchni przewodzącej kondensatora? Oczywiście oba kondensatory wymienię ale ciekawość moja jest silna ;)
    User removed account
    Level 1  
    mysiak
    Level 16  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Problem uważam za rozwiązany jednak temat zamknę za kilka dni gdyby ktoś zechciał coś jeszcze dodać :)
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account  
    mysiak
    Level 16  
    Witam ponownie.

Kondensatory zamówione takie: http://www.tme.eu/pl/katalog/?gclid=CMTN...ams=118%3A25369%3B120%3A24925%2C25183%3B

zamontowane i wszystko i wszystko hula aż miło - niestety do wczoraj.

Znajomy - właściciel tego sprzętu zadzwonił i powiedział, że od czasu do czasu "głośnik wyłazi do góry ile tylko może i przy tym jest bruuuuum". Dzieje się to losowo i z różnymi długościami i zawsze ustępuje.

Brumienie jak wiadomo było już wcześniej tylko, że ciągłe i brało się to z napięcia zmiennego na wyjściu.

Tu muszę przyznać, że jestem bardzo zaskoczony ponieważ nowiutkie kondensatorki wlutowane z większą pojemnością i napięciem roboczym a mimo to jeszcze brumi chodź nie powinno :cry:

Czy koledzy mogli by podpowiedzieć co jest jeszcze nie tak? Czy możliwe jest, że te kondensatory są wadliwe i mogą powodować cykliczne pojawianie się napięcia na wyjściu głośnika?

Proszę o pomoc.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account