Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co zrobić gdy komputer się zacina?

Pawlo14 18 Jul 2013 16:27 20955 31
    Pawlo14
    Level 13  
    Witam wszystkich użytkowników forum.Mam następujący problem z komputerem. Otóż posiadam komputer stacjonarny i od pewnego czasu zaczął się zacinać,a dokładnie podczas,gdy korzystam z komputera po jakimś czasie następuje zacięcie nie działa myszka,klawiatur,a kontrolka dysku nie świeci i nie słychać pracy dysku.Chociaż dwa razy albo raz czy nie wiem wydawało mi się ale po zacięciu usłyszałem ruch głowicy dysku i tyle.Co gorsza po zrestartowaniu komputera,po załadowaniu się systemu pojawia się jasnoniebieski ekran i klepsydra na środku,ponownie nie działa to co wymieniłem powyżej.Próbowałem różnego typu metod jak:przekładanie pamięci ram z jednego gniazda do drugiego,a także reset biosu pamiętam że kiedyś to pomogło ale teraz nie działa.Przed wczoraj robiłem skanowanie pamięci programem Memtest,gdy korzystałem z systemu Windows ale wykazał raczej,że pamięć jest dobra.Dzisiaj zmieniłem pastę na karcie graficznej,ale dalej to samo.Kolega mi powiedział żebym zrobił sobie nowe konto na komputerze i miał rację działało ale na drugi dzień znowu to samo. Jakiś czas temu czyściłem komputer,ale też to nic nie dało więc nie wiem co już robić.A i dodam jeszcze,że takie zacięcia robią się raczej po dłuższych przerwach od komputera gdyż robię sobie takie przerwy ale tylko po jednej przerwie gdy się zacinał pomógł reset biosu i przełożenie ramu.
    Na koniec podam streszczone ale niezbyt dokładne parametry komputera, a więc:
    Procesor AMD Duron 1300mhz
    Pamięć Ram 256mb
    Dysk Twardy 40Gb
    Tak,więc proszę o jasne i zrozumiałe odpowiedzi.
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Napisz pełną specyfikację sprzętu + koniecznie markę i model zasilacza.

Kondensatory na płycie głównej i w zasilaczu sprawne?

System Win XP?

Daj zrzut z HWmonitor
    Daj zrzut z CPU-Z wszystkie zakładki i wszystkie zajęte sloty.
    Daj zrzut z CristalDIskInfo - ocenimy tą "40-tkę"
    Zrób test pamięci Memtestem z bootowalnego nośnika, nie spod windows'a - 2 przebiegi.

Po wykonaniu powyższych, zobaczymy co dalej.
    Pawlo14
    Level 13  
    Dobrze.Spróbuję
    krakarak
    Level 41  
    Patrząc na specyfikację komputera widać, że swoje lata świetności ma już za sobą. A więc przydałoby się wymienić w nim choćby zasilacz. Opisywane objawy wskazują na jego uszkodzenie ( niestabilne napięcia spowodowane wyschniętymi kondensatorami ).
    pawelciolek3
    Level 15  
    Cóż, podobny miałem taki komputer. Najlepiej kolego podaj jaką markę i model zasilacza posiadasz. Również sprawdź twardy dysk. Czasami miałem, że komputer stary włączyłem i cóż, dysk nie miał reakcji, gdy ruszyłem kabel od zasilania to ruszył dysk.
    Dj Haker
    Level 35  
    Sprawdź napięcie baterii CMOS.
    Pawlo14
    Level 13  
    Zasilacz RUBIKON MODEL:200X-1 200W
    krakarak
    Level 41  
    Podstaw inny, najlepiej nowy. Może być mocniejszy ( słabszego chyba nie kupisz :D ).
    Pawlo14
    Level 13  
    Napięcie baterii w porządku bo 4.8V ale coś za duże.Co do zasilacza to napięcia w biosie różnią się trochę od odpowiednich np.3.3V a obok pisze 2.768V
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Pawlo14 wrote:
    Napięcie baterii w porządku bo 4.8V ale coś za duże.Co do zasilacza to napięcia w biosie różnią się trochę od odpowiednich np.3.3V a obok pisze 2.768V
    - nie patrz na te wskazania. w drugim linku masz wyjaśnienie.

Poza tym, jak może być napięcie baterii w porządku, jak jest o 1,8V za duże? Nie jest w porządku, ale nie patrz na wskazania BIOS.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    to raz - zasilacz - do wymiany natychmiast 350W Fortron będzie ok.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    to dwa.

Nie zrobiłeś nawet pierwszego punktu, o który prosiłem.
    kasiunia7777
    Level 39  
    Przyczyny tego zachowania to np:
    - uszkodzony zasilacz
    - uszkodzony dysk twardy
    - wylane, wybrzuszone kondensatory na płycie głównej i w zasilaczu
    - mocno zainfekowany system

Tak więc musisz podstawić inny zasilacz.
    Musisz podać zrzut ekranowy z Crystal Disc Info.
    Musisz obejrzeć kondensatory.
    Przydałby się skan systemu skanerem Malwarebytes Anty Malware, ale najpierw zrób co wyżej, skan na koniec zostaw, strach na tym zasilaczu co masz obciążać procesor skanerem.
    Dj Haker
    Level 35  
    No i zmierz napięcie baterii miernikiem. Po tylu latach może być już kiepsko.
    Pawlo14
    Level 13  
    Screeny z CrystalDiskInfo i z HWMonitor wrzucę jutro i pytanie czy na botowalnym urządzeniu oprócz MemTest mogą być inne programy?
    kasiunia7777
    Level 39  
    Pobierz pakiet hiren's boot tam jest wiele narzędzi w tym te co potrzebujemy :)
    Pawlo14
    Level 13  
    Witam.Oto screeny z HWMonitor i CrystalDiskInfo.
    Co zrobić gdy komputer się zacina? Co zrobić gdy komputer się zacina?
    A tak poza tym zaglądałem do zasilacza i kondensatory są całe,lecz nie patrzyłem co jest po stronie lutowania.Na płycie głównej kondensatory też całe.
    Screeny są z dzisiejszej pracy komputera.
    kasiunia7777
    Level 39  
    Dysk i temperatury ok.
    Podstaw zasilacz na inny.
    Zobacz czy w trybie awaryjnym dzieje się to samo.
    Ogólnie komputer jest dość kiepski nawet do przeglądania internetu i możesz mieć różne przycięcia gdy chcesz obejrzeć film na youtube, wyskoczy jakaś reklama, czy jak robisz wiele rzeczy i dużo programów jest otwartych w tle. Praktycznie wszystko mieli na dysku w pamięci wirtualnej zamiast w pamięci ram, bo pamięci ram masz bardzo mało, dyski są znowu powolne.
    Pawlo14
    Level 13  
    W trybie awaryjnym,gdy włączyłem pewną grę też zacięło komputer.
    kasiunia7777
    Level 39  
    Jak włączysz gre to napewno bo tryb awaryjny działa na podstawowych sterownikach. Nie pisałeś wcześniej że to występuje w grach.
    Podstaw inny zasilacz.
    Jak podstawisz inny zasilacz wykonaj też skan Malwarebytes Anty Malware. System masz świeży czy dawno instalowany?
    Pawlo14
    Level 13  
    System tak około dwa lata temu był instalowany.Kiedyś chciałem sobie dołożyć pamięć ram 256mb ale nic nie dodało.I chyba się komputer zaciął,i go zresetowałem,albo sam się zresetował dokładnie to nie pamiętam.I po resecie pojawił się jasnoniebieski ekran raczej,i ta klepsydra na środku.Ale raczej już wcześniej po dłuższej przerwie od komputera takie problemy w grze następowały wchodzę w menu i zacięcie,ale po resecie tego ekranu nie było.Tylko chyba od tamtej pory.To jest dziwne.
    safbot1st
    Level 43  
    Pawlo14 wrote:
    Dysk i temperatury ok.

Kasiunia - CDI 01, 0A, 07, a zwłaszcza jeśli 05 będzie się powiekszać świadczą, że dysk jednak zaczyna się kończyć.
    -13v na lini -12v i inne świadczy o "klasie zasilacza", niskiej jego mocy.
    Pawlo, w kwestii sprzętu musisz zacząć od wymiany zasiłki - najlepij kup taką, która pociągnie nowy zestaw w przyszłości.
    Poza tym spróbuj zrobić to o co prosili koledzy:
    Podaj typ karty graficznej i płyty głównej lub:
    swiercm wrote:
    Daj zrzut z CPU-Z wszystkie zakładki i wszystkie zajęte sloty.

kasiunia7777 wrote:
    wykonaj też skan Malwarebytes Anty Malware.
    - aktualizacja bazy + pełny skan.
    Pawlo14
    Level 13  
    Karta graficzna to:GeFORCE FX5200 128MB.
    safbot1st
    Level 43  
    Pawlo14 wrote:
    W trybie awaryjnym,gdy włączyłem pewną grę też zacięło komputer.

Z taką kartą, jeżeli już grasz w jakieś gry - pewnij się, że wentylator na niej pracuje, a jeśli go nie ma - zamontuj koniecznie jakikolwiek - bez wentylatora na tym
    Pawlo14 wrote:
    GeFORCE FX5200 128MB.
    grać w nic nie polecam (zwłaszcza w lato ;))
    Pawlo14
    Level 13  
    Wentylator mam założony,i pasta wczoraj świeża nałożona.Pobrałem już Malwarebytes Anti-Malware,i za chwilę przeskanuję system tym programem.
    kasiunia7777
    Level 39  
    safbot1st wrote:
    grać w nic nie polecam (zwłaszcza w lato )

Czemu? miałam kiedyś z chłodzeniem aktywnym, żadnych problemów nie było.
    safbot1st wrote:
    Kasiunia - CDI 01, 0A, 07

To dysk Seagete, we wszystkich Seagate także w nowych sztukach przyniesionych ze sklepu te parametry nie są na wartości 0 tylko są kosmiczne liczby.
    05 i C5 wynosi 0 więc jest ok.

Dopóki nie podłączysz innego zasilacza, do niczego nie dojdziemy, zasilacz to podstawa.
    safbot1st
    Level 43  
    kasiunia7777 wrote:
    Czemu? miałam kiedyś z chłodzeniem aktywnym, żadnych problemów nie było.

Kasiunia, ja napisałem:
    safbot1st wrote:
    bez wentylatora na tym
    Pawlo14 napisał:
    GeFORCE FX5200 128MB.
    grać w nic nie polecam (zwłaszcza w lato :wink:)

Aktywka - inna bajka, jasne.
    kasiunia7777
    Level 39  
    A sorry nie zauważyłam, że ma pasywne chłodzenie :)
    safbot1st
    Level 43  
    kasiunia7777 wrote:
    A sorry nie zauważyłam, że ma pasywne chłodzenie :)

No w ostatnim poście się jednak przyznał, że aktywne :D
    Pawlo14
    Level 13  
    Witam.Komputer właśnie się skanuje programem Malwarebytes Anti-Malware i jak na razie skan wykazał 2 obiekty na czerwono.
    kasiunia7777
    Level 39  
    A co z zasilaczem?!!!! zacznij od tego.