Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten schemat jest napewno dobry "Zgrzewarka"

gretzky 14 Mar 2003 16:32 8904 7
  • #1 14 Mar 2003 16:32
    gretzky
    Poziom 21  

Znalazłem w internecie fajny projek zgrzewarki do blach o niewielkiej gubości http://www.modelarstwo.org.pl/technika/inne/zgrzewarka/index.html . Akurat składa się że mam do tego użadzenia odpowiednie trafo 250W i chciałbym cos takiego wykonać, lecz w schemacie blokowym http://www.modelarstwo.org.pl/technika/inne/zgrzewarka/sch2.gif zastanawia mnie pewna część schematu.W opisie jest napisane że układ jest zasilany z bateri 9V, na schemaci jest pokazane 12V ale do tego 12V jest też podłączone napięcie zasilające idące do triaka 220V.
    W załączniku jest pokazane miejsce które mi się nie podobai nad którym się zastanawiam.
    Proszę o pomoc w tej sprawie.

1 7
  • #2 14 Mar 2003 17:23
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ze względów bezpieczeństwa właściwym rozwiązaniem jest zasilanie układu z baterii 9V ponieważ masa układu jest galwanicznie połączona z siecią energetyczną. Minus baterii musi być połączony do masy układu aby zamknąć obwód sterowania bramki triaka.Podane napięcie +12V jest innym przykładowym rozwiązaniem. Należy zwrócić uwagę na jakość izolacji zastosowanego przełącznika W a cały układ dobrze odizolować od sieci.

1
  • #3 24 Mar 2003 19:44
    Mr_T_
    Poziom 15  

Witam @ll.
    Ja szukam zgrzewarki (tzn schematu) do drucikow, blach (max 2mm) i nie wiem czy ten schemat zamieszczony wyzej by se poradzil np wlasnie z drucikiem 2mm. Albo czy znacie moze jeszcze jakies inne schematy bo ja jakos nie moge znalzc w necie nic oprocz tego schemciku co juz jest podany wyzej. (interesuje mnie glownie zgrzewarka punktowa:))

a i jeszcze jedno
    czy ta zgrzewareczka by dzialala bez problemowo bez tego ukladu sterujacego np na zwyklym wlaczniku i nie wywalalo by mi korkow??
    ----------
    z gory dzieki za odpowiedzi:)

0
  • #4 24 Mar 2003 20:40
    ankuch

To jest bardziej zabawka niż zgrzewarka. Co można zrobić na transformatorze 250W ???
    Robiłem swego czasu zgrzewarkę do blach do 1 mm. Transformator użyty był ze spawarki (dużej) ok. 4 kW. Napięcie po stronie wtórnej wystarczy ok. 2V ale o niesamowitej wydajności prądowej. Należy zaznaczyć, że prąd zgrzewania w profesjonalnych zgrzewarkach wynosi 4000 - 8000A, w związku z tym na spawarce, gdzie na jeden Volt przypada max. jeden zwój należy nawinąć dwa zwoje ale nie drutem. Ja na wtórne uzwojenie zastosowałem szynę aluminiową o przekroju 40x10 mm czyli 400 mm kw.
    Przewody połączeniowe również powinny mieć duży przekrój. Ja zastosowałem linkę miedzianą o przekroju ok. 300 mm kw. Waga 3-metrowego kabla wynosiła ok. 10 kg :)
    Elektronika nie jest wogóle potrzebna, wystarczy stycznik sterowany zwykłym włącznikiem niestabilnym, a czas zgrzewania jest dobierany w/g własnego uznania, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że elektrody z czasem stają się tępe a to wymaga dłuższego czasu zgrzewania.
    Dlatego Panowie nie napalajcie się na opisane urządzenie i nie oczekujcie rewelacyjnych rezultatów. Być może jakieś cieniutkie druciki da się tym zgrzać ale o blachach zapomnijcie :)
    Naprawdę, wiele czasu poświęciłem na doświadczenia i aby zrobić przydatne urządzenie nie można skąpić na przekroje przewodów.

0
  • #5 24 Mar 2003 21:38
    Mr_T_
    Poziom 15  

no mnie interesuje drut o srednicy od 0.3 do 1.0(1.2)mm i taka sama blacha (chcociaz blache to nie wiem czy wogole bym ruszal zeby zgrzewac), rowniez jestem ciekaw ile taka zgrzewarka by kosztowala jesli bym mial ja kupic(zapewne duzo ale to tak tylko z ciekawosci).
    a o co jeszcze bym prosil to parametry tego transformatora do zgrzewania wlasnie takich drucikow bo ja nie mam zielonego pojecia jak to wyliczyc (a moze to tylko metada prob i bledow?? ale znowu to jest troszku kosztowna zabawa)
    ----------
    z gory dzieki za odpowiedzi:)

0
  • #6 25 Mar 2003 09:50
    ankuch

Nie zgrzewałem drutów, i nie mogę na ten temat nic powiedzieć. Jeśli chodzi o blachę to przy grubości np. 1 mm potrzebny jest bardzo duży prąd i napewno tego się nie osiągnie z transformatora 250W. Fabryczne zgrzewarki były produkowane przez pewną firmę z Trójmiasta (nie pamiętam nazwy) koszt takiego urządzenia to ok. 2000 zł.

0
  • #7 08 Kwi 2004 14:36
    Golden Flyer
    Poziom 12  

ankuch napisał:
    Fabryczne zgrzewarki były produkowane przez pewną firmę z Trójmiasta (nie pamiętam nazwy) koszt takiego urządzenia to ok. 2000 zł.

Tutaj jest link do stronki producenta: http://www.szlendak.gda.pl/

0
  • #8 08 Kwi 2004 19:17
    turek:
    Specjalista - spawarki

:arrow: gretzky zastosuj optotriac podobnie jak w półautomacie
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/searchtopic79803-.html
    będziesz miał pełną izolację galwaniczną obwodów sterowania od prądowych a nawiasem mówiąc 250W to chyba rzeczywiście tylko do modeli
    tutaj poniżej jest DTR od zgrzewarki RZP2 produkcji Szlendaka identyczną ma zakład FIGEL (ale droższa)
    Przepraszam że duże pliki ale to jest kompletna DTR
    dla chcących tylko schemat jest poniżej

1