Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie z 24V DC na 12V DC Przetwornica

AdamA. 19 Lip 2013 01:32 2466 8
  • #1 19 Lip 2013 01:32
    AdamA.
    Poziom 9  

Witam,

Mam klimatyzacje w kombajnie, chce ja podlaczyc przez przetwornice z 24V DC na 12V DC, przetornica to Volt Polska PE-40 o mocy 500W i maksymalnym poborze ciaglym jak pisza 40A.

Problem jest tego typu ze, ogolnie klima ciagnie w pelnym obciazeniu 18A (zalaczona sprezarka wiatraki na chlodnicy drugi bieg , nawiew w kabinie przy parowniku 2 bieg), przez ok 10 minut wszystko chodzi dobrze dopoki przetwornica sie nie rozgrzeje jak juz sie to stanie zaczyna sie rozlaczac i na wyjsciu z niej ginie prad.

Czy to mozliwe ze to taki szajs ktory nie potrafi uciagnac mniej niz polowy obciazenia?

Podlaczenie mam takie, zobaczcie czy dobrze bo caly dzien zmarudzilem z tym:

Z akumulatora minus do wtyku GND w przetwonicy, z akumulatora plus (24v) do wtyky 24v na przetornicy. Na wyjsciu mam podlaczone pod 12v skraplacz i sprezarke oraz do gnd mase na obudowe , pod drugie 12v mam podlaczony nawiew w kabinie ( mam pociagniete dwie nitki dlatego nawiew jest oddzielnie) i gnd na obudowe.

GND mam na ibudowe bo z akumulatora i tak idzie przewod do glownego wylacznika pradu na kobajn skad masa idzie na obudowe.

Przy sprezarce skraplaczu i parowniku mama tez idzie na obudowe.

Dziwi mnie ze po tak krotkim czasie przetownica zaczyna wariowac i wylacza mi sprezarke nawiewy i wiatraki na chlodnicy tzn poczatkowo zwalniaja potem juz wylacza sie wszystko.

Czy moze ja zle cos podlaczylem?

Dzieki za odpowiedz

Co moge ewentualnie zastosowac jesli okaze sie ze ta przetronica jest do bani? Jak zmniejszyc te napiecie zeby uciaglo te 18A?

0 8
  • #2 19 Lip 2013 06:40
    jacekko0
    Poziom 31  

Wygląda że musisz poszukać lepszej i sprawdzonej przetwornicy, przy zakupie zastrzeż sobie okres próbny, choć przy zakupie wysyłkowym masz czas na zwrot.

0
  • #3 19 Lip 2013 07:35
    AdamA.
    Poziom 9  

Jaka przetwornice w zamian tej proponujecie?

Czy mozna to jakos inaczej zmniejszyc? Nie wiem diody itp?

0
  • #4 19 Lip 2013 08:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

AdamA. napisał:

Czy to mozliwe ze to taki szajs ktory nie potrafi uciagnac mniej niz polowy obciazenia?

Możliwe, aczkolwiek inna możliwośc jest taka iż przetwornica jest uszkodzona, na przykład wewnętrzne wentylatory zatarte (jeśli są).
    W każdym przypadu możesz spróbować polepszyć chłodzenie umieszczając przetwornicę w tunelu w którym będziesz wymuszał wentylatorem przepływ powietrza.

0
  • #5 19 Lip 2013 16:13
    AdamA.
    Poziom 9  

DObra chlopaki male sprostowanie tematu 18A jest ale na wejsciu do przetornicy czyli 18 *25 = 450W

Takze nie dziwie juz sie ze przetwornica sie wylacza. Juz zamowilem nastepna 500w zeby je polaczyc tak jakby byla 1000W.

Dobrze rozumiem ze musze je polaczyc w szereg? Czyli na wejsciu zrobic mostki od plusa w jednej do plusa w drugiej i z minusem to samo? i to dopiero podlaczyc pod akumulatory?

Doradzcie czy dobrze rozumiem?

0
  • #6 19 Lip 2013 16:42
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

AdamA. napisał:
    Juz zamowilem nastepna 500w zeby je polaczyc tak jakby byla 1000W.

A masz w instrukcji opisane że takie połączenie jest możliwe (producent dopuszcza)?

AdamA. napisał:
    Dobrze rozumiem ze musze je polaczyc w szereg?

Żle rozumiesz - jak już to równolegle (jak pisałem - jeśli masz w instrukcji opisane że takie połączenie jest dopuszczalne).
    Najbezpieczniej rozłożyć obciążenie na dwie przetwornice (o ile masz taką możliwość).

0
  • #7 19 Lip 2013 17:09
    Alemucha
    Poziom 28  

AdamA. napisał:
    DObra chlopaki male sprostowanie tematu 18A jest ale na wejsciu do przetornicy czyli 18 *25 = 450W

Takze nie dziwie juz sie ze przetwornica sie wylacza. Juz zamowilem nastepna 500w zeby je polaczyc tak jakby byla 1000W.

Dobrze rozumiem ze musze je polaczyc w szereg? Czyli na wejsciu zrobic mostki od plusa w jednej do plusa w drugiej i z minusem to samo? i to dopiero podlaczyc pod akumulatory?

Doradzcie czy dobrze rozumiem?
    Źle. Powinieneś się dowiedzieć że jest coś takiego jak sprawność i czytanie instrukcji przed zakupem. Dobrze byłoby gdybyś kupił klimę na 24V i nie kombinował jak z klockami lego. Gdzie pisało że można takie łamańce robić -pokaż. Gdzie pisze że klima nie bierze przy starcie 2 razy więcej? Takie dodawanie "wat" to można robić w aptece. Popalisz to wszystko i będziesz zwalał na sprzedawców?

0
  • #8 19 Lip 2013 17:23
    AdamA.
    Poziom 9  

Do Alemucha,
    Ty ale nie podniecaj sie tak. Twoj post i tak wielkie G... wnosi do tematu jak masz mi tu zrzedzic to lepiej nic nie pisz i sie nie podniecaj. NIe chcesz pomoc to zamknij jadake i mnie nie objerzdzaj bo pisze w dziale poczatkujacy jak widzisz. A nie pitol mi tu o tym ze spale co kolwiek bo mam to wszystko od 3 lat tyle ze dziallo bez przetwornicy z jednego aku a takie madrale jak Ty tez kladli mi glodne kawalki ze panie panie to nie pojdzie - najlepiej wymien pan kombajn pewnie. nie wiesz dlaczego jest 12v a nie 24v to nie wyjezdzaj mi tu z lego.

A tak na marginesie to zobacz sobie do instrukcji od tej przetwornicy ze nic takiego tam nie pisza o czym mowisz to mi tu nie praw kazan. Na szczescie juz mi gosc z volt polska wszystko objasnil wiec temat do zamkniecia bo filozofi w twoim wydaniu nie mam najmniejszej ochoty czytac.

Do kolegi jdubowski:
    Tak producent dopuszcza taka mozliwosc, rozmawialem z serwisanetm objasnil co i jak.

0
  • #9 19 Lip 2013 17:57
    Alemucha
    Poziom 28  

Twoje dąsy -twoja kasa. Możesz nawet podskakiwać ale tak jak zniszczyła ci klima jeden z dwu akumulatorów tak załatwisz przetwornicę. Nawet nie wiesz dlaczego, mimo że już dostałeś konkretną informację za darmo. Temat przerabiałem parokrotnie i twoja sprawa czy chcesz posłuchać czy się podniecać.

0