Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Data przy komórce

jelczan123 19 Lip 2013 11:33 3000 8
  • #1 19 Lip 2013 11:33
    jelczan123
    Poziom 5  

Witam,

Uczę się od niedawna tworzenia czegoś w excelu i mam taki problem:
    Mam kolumnę "B" z numerami, a obok niej chcę mieć daty w kolumnie "C". Daty muszą wpisywać się automatycznie. Jeśli w kolumnie B jest pusto, w C też musi być pusto. Napisałem więc taką funkcję =JEŻELI(B2>0;DZIŚ();""). Problem jest tylko taki, że przy numerach musi zostać data taka, kiedy ten numer wpisano. A przy takiej funkcji jeśli otworzę plik jutro, to pozmienia mi wszystkie daty z wczoraj na aktualne. Można przestawiać jeszcze jakoś formuły obliczania na ręczne? Ale to dla całego arkusza przestawia, a tam inne rzeczy muszą się liczyć automatycznie.
    Czy jest jakas opcja żeby z tego wybrnać w excelu?

0 8
  • #3 19 Lip 2013 12:58
    jelczan123
    Poziom 5  

Szukałem, ale nie widziałem tego. W sumie tak zadziała, ale czy nie ma żadnego sposobu zeby zrobić to bez makra?

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Abo moze jak zrobić, żeby daną formułę liczyło tylko 1 raz? I jak raz policzy, to żeby już nie zmieniało?

0
  • Pomocny post
    #4 22 Lip 2013 15:19
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dzień dobry,
    Specyficzną cechą Excela, która na ogół jest uważana za zaletę jest to, że formuły w arkuszu są automatycznie przeliczane po każdej zmianie. Na poziomie arkusza można wyłączyć przeliczanie (tryb ręczny), ale w odniesieniu do całego arkusza, a nie poszczególnych komórek. Więcej można osiągnąć posługując się Visual Basiciem, ale Pan go nie lubi. Bez Visual Basica są dwie możliwości - albo wprowadzać datę bieżącą jako stałą przez CTRL+; (przytrzymując wciśnięty klawisz CTRL naciskamy średnik), wtedy nic jej już nie zmieni, albo posługując się formułą iteracyjną (w dość nietypowy sposób).
    W tym drugim sposobie przede wszystkim w opcjach Excela należy włączyć obliczenia iteracyjne. Opcja ta jest w kategorii Formuły, a w starszych wersjach Excela (do 2003) w kategorii Przeliczanie. (Po ponownym otwarciu skoroszytu warto sprawdzić czy opcja ta jest włączona, bo czasem samoistnie się wyłącza - domyślnie jest wyłączona).
    Zachowując Pana układ arkusza - liczby w kolumnie B, daty w C należy wpisać do komórki np. C13:
    =JEŻELI(B13>0;JEŻELI(CZY.LICZBA(C13);C13;DZIŚ());"")
    Po wprowadzeniu formuły po raz pierwszy trzeba sformatować komórkę jako datę, później przy kopiowaniu format będzie się kopiował wraz z formułą. Powinno to działać tak jak Pan oczekuje z tym, że komórki z formułą, która pokazuje już coś (jakąś datę) nie wolno otwierać do edycji, chyba że w celu zamiany formuły na wartość. Na wszelki wypadek zalecałbym okresową zamianę dat już zapisanych na stałe. Pojedynczą komórkę zamieniamy na stałą przez naciśnięcie F2, a potem F9. Grupę komórek należy skopiować, a potem wkleić wartości.
    Jeżeli data jest już wyliczona, ewentualna zmiana wartości w kolumnie B nie zmieni jej, natomiast po skasowaniu liczby z komórki w kol. B i ponownym wstawieniu obliczona zostanie znowu data bieżąca.

0
  • #5 22 Lip 2013 18:15
    jelczan123
    Poziom 5  

Wielkie dzięki za pomoc, dokładnie o takie rozwiązanie chodziło. Co do tego że nie lubię VBA, to nie prawda, lubię i już kilka rzeczy zrobiłem posługując się tym. Problem był jednak taki, że nie mam możliwości włączenia opcji w pracy, żeby makra działały automatycznie w arkuszu. Opcja jest zablokowana przez administratora. Jeśli są makra to wyskakuje pytanie czy mają zostać aktywowane. A u mnie w firmie są tacy informatycy, że jak widza excela to już mdleją , więc nie mogę polegać na nich, że poradzą sobie z włączeniem makr... wystarczy, że będą wpisywać na listę 9 cyfrowe numery i wybierać ich statusy z listy rozwijanej, a reszta niech się robi sama:)

0
  • #6 12 Gru 2013 19:34
    prei
    Poziom 13  

Witam.
    Odpowiedź w tym temacie rozwiązało by i moje potrzeby. Dobrze zrozumiałem, że włączenie obliczeń iteracyjnych rozwiązało by problem z zmianą daty po każdym otwarciu pliku? Pytam bo nie potrafię włączyć tej funkcji. Mógłbyś mnie poprowadzić "za rączkę" przez ten proces?

0
  • #7 13 Gru 2013 18:25
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Dobry wieczór,
    Nie wiem, której wersji Excela używasz.
    W wersji 2003: Narzędzia/Opcje/Przeliczanie/zaznaczyć pole Iteracja.
    W wersji 2007: Przycisk pakietu Office (w lewym górnym rogu ekranu)/Opcje programu Excel (na dole)/Formuły/Opcje obliczania/zaznaczyć pole Włącz obliczenia iteracyjne.
    W wersji 2010 podobnie tylko zaczynamy od pozycji menu Plik.
    Powodzenia.

0
  • #8 13 Gru 2013 20:47
    prei
    Poziom 13  

Witam
    Dziękuję za pomoc. Niestety włączenie tej funkcji nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Nadal po zmianie daty systemowej następuje automatyczna zmiana daty w arkuszu. Pozdrawiam.
    P.S.
    Office 2007

0
  • #9 14 Gru 2013 01:13
    Maciej Gonet
    Poziom 31  

Proszę sprawdzić, czy wszystko jest dobrze zrobione, ewentualnie przesłać próbkę. Ja sprawdziłem to jeszcze raz w Excelu 2007 i wydaje mi się, że to działa dobrze.
    Pozdrowienia.

0