Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Data przy komórce

19 Lip 2013 11:33 5109 8
 • Poziom 7  
  Witam,

  Uczę się od niedawna tworzenia czegoś w excelu i mam taki problem:
  Mam kolumnę "B" z numerami, a obok niej chcę mieć daty w kolumnie "C". Daty muszą wpisywać się automatycznie. Jeśli w kolumnie B jest pusto, w C też musi być pusto. Napisałem więc taką funkcję =JEŻELI(B2>0;DZIŚ();""). Problem jest tylko taki, że przy numerach musi zostać data taka, kiedy ten numer wpisano. A przy takiej funkcji jeśli otworzę plik jutro, to pozmienia mi wszystkie daty z wczoraj na aktualne. Można przestawiać jeszcze jakoś formuły obliczania na ręczne? Ale to dla całego arkusza przestawia, a tam inne rzeczy muszą się liczyć automatycznie.
  Czy jest jakas opcja żeby z tego wybrnać w excelu?
 • Poziom 7  
  Szukałem, ale nie widziałem tego. W sumie tak zadziała, ale czy nie ma żadnego sposobu zeby zrobić to bez makra?

  Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

  Abo moze jak zrobić, żeby daną formułę liczyło tylko 1 raz? I jak raz policzy, to żeby już nie zmieniało?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Dzień dobry,
  Specyficzną cechą Excela, która na ogół jest uważana za zaletę jest to, że formuły w arkuszu są automatycznie przeliczane po każdej zmianie. Na poziomie arkusza można wyłączyć przeliczanie (tryb ręczny), ale w odniesieniu do całego arkusza, a nie poszczególnych komórek. Więcej można osiągnąć posługując się Visual Basiciem, ale Pan go nie lubi. Bez Visual Basica są dwie możliwości - albo wprowadzać datę bieżącą jako stałą przez CTRL+; (przytrzymując wciśnięty klawisz CTRL naciskamy średnik), wtedy nic jej już nie zmieni, albo posługując się formułą iteracyjną (w dość nietypowy sposób).
  W tym drugim sposobie przede wszystkim w opcjach Excela należy włączyć obliczenia iteracyjne. Opcja ta jest w kategorii Formuły, a w starszych wersjach Excela (do 2003) w kategorii Przeliczanie. (Po ponownym otwarciu skoroszytu warto sprawdzić czy opcja ta jest włączona, bo czasem samoistnie się wyłącza - domyślnie jest wyłączona).
  Zachowując Pana układ arkusza - liczby w kolumnie B, daty w C należy wpisać do komórki np. C13:
  =JEŻELI(B13>0;JEŻELI(CZY.LICZBA(C13);C13;DZIŚ());"")
  Po wprowadzeniu formuły po raz pierwszy trzeba sformatować komórkę jako datę, później przy kopiowaniu format będzie się kopiował wraz z formułą. Powinno to działać tak jak Pan oczekuje z tym, że komórki z formułą, która pokazuje już coś (jakąś datę) nie wolno otwierać do edycji, chyba że w celu zamiany formuły na wartość. Na wszelki wypadek zalecałbym okresową zamianę dat już zapisanych na stałe. Pojedynczą komórkę zamieniamy na stałą przez naciśnięcie F2, a potem F9. Grupę komórek należy skopiować, a potem wkleić wartości.
  Jeżeli data jest już wyliczona, ewentualna zmiana wartości w kolumnie B nie zmieni jej, natomiast po skasowaniu liczby z komórki w kol. B i ponownym wstawieniu obliczona zostanie znowu data bieżąca.
 • Poziom 7  
  Wielkie dzięki za pomoc, dokładnie o takie rozwiązanie chodziło. Co do tego że nie lubię VBA, to nie prawda, lubię i już kilka rzeczy zrobiłem posługując się tym. Problem był jednak taki, że nie mam możliwości włączenia opcji w pracy, żeby makra działały automatycznie w arkuszu. Opcja jest zablokowana przez administratora. Jeśli są makra to wyskakuje pytanie czy mają zostać aktywowane. A u mnie w firmie są tacy informatycy, że jak widza excela to już mdleją , więc nie mogę polegać na nich, że poradzą sobie z włączeniem makr... wystarczy, że będą wpisywać na listę 9 cyfrowe numery i wybierać ich statusy z listy rozwijanej, a reszta niech się robi sama:)
 • Poziom 13  
  Witam.
  Odpowiedź w tym temacie rozwiązało by i moje potrzeby. Dobrze zrozumiałem, że włączenie obliczeń iteracyjnych rozwiązało by problem z zmianą daty po każdym otwarciu pliku? Pytam bo nie potrafię włączyć tej funkcji. Mógłbyś mnie poprowadzić "za rączkę" przez ten proces?
 • Poziom 34  
  Dobry wieczór,
  Nie wiem, której wersji Excela używasz.
  W wersji 2003: Narzędzia/Opcje/Przeliczanie/zaznaczyć pole Iteracja.
  W wersji 2007: Przycisk pakietu Office (w lewym górnym rogu ekranu)/Opcje programu Excel (na dole)/Formuły/Opcje obliczania/zaznaczyć pole Włącz obliczenia iteracyjne.
  W wersji 2010 podobnie tylko zaczynamy od pozycji menu Plik.
  Powodzenia.
 • Poziom 13  
  Witam
  Dziękuję za pomoc. Niestety włączenie tej funkcji nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Nadal po zmianie daty systemowej następuje automatyczna zmiana daty w arkuszu. Pozdrawiam.
  P.S.
  Office 2007
 • Poziom 34  
  Proszę sprawdzić, czy wszystko jest dobrze zrobione, ewentualnie przesłać próbkę. Ja sprawdziłem to jeszcze raz w Excelu 2007 i wydaje mi się, że to działa dobrze.
  Pozdrowienia.