Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

faac 741/740 - synchronizacja dwóch bram

bozus 19 Jul 2013 14:31 8949 7
 • #1
  bozus
  Level 2  
  Witam mam zamontowane dwa napędy FAAC do bram przesuwnych problem jest taki że bramy podczas otwierania nachodzą na siebie i może dojść do zderzenia. Mam 4 kanałowy pilot i zaprogramowane bramy są na 2 kanałach ale chcę uniknąć nie pożądanego zdarzenia bram i chcę zablokować 1 bramę jeśli druga się otwiera. Pomiędzy bramami mam przewód skrętkę. Dzwoniłem do serwisu FAAC powiedzieli mi że muszę się wpiąć w wyłączniki krańcowe które podadzą sygnał na druga bramę żeby ją zablokować podłączyłem w ten sposób ale nic się nie działo. Więc jak to podłączyć żeby wszystko było ok chciałem wykorzystać przekaźnik upk1 żeby wyłączało napięcie na drugiej bramie jeśli będzie załączać się 1 ale brama zaczęła wariować.
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Opisz dokładniej w czym rzecz - czy brama złozona z 2 przeciwbieżnych mających działać jako całość czy jakaś inna apejska kombinacja.... (napisałeś 2 bramy nachodzące na siebie ???? o co chodzi ?)
  Jeśli idzie o zsynchronizowanie 2 FAAC-ów na przeciwbieżność to poszukaj dobrze na tym podforum; w okolicach maja wszystko było rozpracowane....
  A może chodzi o 2 bramy które są blisko siebie i jak 2 na raz sie otworzą to zderzą się dupami ???
  WIĘCEJ DANYCH
 • #3
  bozus
  Level 2  
  właśnie chodzi o to że jeśli uruchomią się 2 bramy naraz to zderzą się dupami. bramy chodzą na dwóch oddzielnych siłownikach mają 2 oddzielne nadajniki radiowe nie są spięte razem. bramę będzie można otwierać z nadajników radiowych przekaźników fibaro. Są to bramy przesuwne.
 • #4
  machefi
  Home appliances specialist
  Najprościej podłączyć się przekaźnikiem w kostkę silnika w uzwojenia biorące udział w otwieraniu , a więc cewka przekaźnika na 230V w kostce J6 w wyjścia 13-14 , to samo w drugim napędzie . Styki nc przekaźnika podłączyć w 5-7 J1 (stop) drugiego napędu , to samo analogicznie w drugim napędzie , styki nc przekaźnika zamontowanego w drugim napędzie podłączyć w 5-7 w pierwszym napędzie .I tak , zadziałanie silnika na otwieranie w jednym napędzie załączy przekaźnik którego styki normalnie zwarte rozewrą obwód stop w drugim napędzie , to samo gdy włączymy na otwieranie drugi napęd , to zadziałany przekaźnik rozłączy stop w pierwszym napędzie . Nie dojdzie do sytuacji ,że obie bramy otwierają się jednocześnie , o co chodziło autorowi zagadnienia :D .
  bozus wrote:
  Pomiędzy bramami mam przewód skrętkę.
  W mojej propozycji to minimum cztery żyły .
 • #5
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Rozwiązanie niezłe ale nie do końca - jesli jedna z bram jest już otwarta (i silnik w niej nie działa) to przekaźnik się z powrotem zwiera - bez przeszkód można zacząć otwierać drugą bramę i puknąć nią w tę pierwszą (i na odwrót).
  741 niestety nie ma żadnego wyścia sygnalizującego TYLKO otwieranie i otwarcie bramy a milczącego przy zamykaniu i zamknięciu.
  Chyba są 2 wyjścia z sytuacji:
  - do układu kolegi machefi w każedej bramie na otwarciu dorzucić dodatkową krańcówkę NC szeregowo ze stykami przekaźnika
  albo (tylko drożej) ale elegancko i bez kombinowania z przekaźnikami, krańcówkami itp...
  - do każdej bramy dołożyć zestaw fotek ustawionych tak, aby jakikolwiek podłużny element konstrukcji bramy (np prowadnica, górna prowadnica itp) zasłaniał je w momencie otwierania i otwarcia, a podłączyć je do bramy przeciwległej jako fotki na otwieraniu czyli do FSW OP.
  Między bramami będzie potrzebne 6 kabelków czyli skrętka LAN z zapasem wystarczy

  faac 741/740 - synchronizacja dwóch bram

  PS. Rozwiązanie proponowane przez serwis podpięciem sie do oryginalnych krańcówek jest możliwe ale - zadziała tylko w przypadku pełnego otwarcia każdej z bram (czyli przy jednoczesnym odpaleniu obu bram i tak na siebie najadą), a poza tym trza brać miernik w łapę i rozkminić jakieś sensowne podłączenie coby plusy zasilania obu bram nie trafiły na siebie. Czyli:
  Jeśli wspólny krańcówek to masa to teoretycznie wystarczy połączyć masy (minusy) obu bram ze sobą, a styk krańcówki otwarcia jednej bramy podłączyć do STOP-u przeciwnej bramy (i vice versa) - pod dojechaniu do otwarcia krańcówka jednej bramy przestaje podawać minus na STOP drugiej i druga staje.
  Jeśli jednak wspólny krańcówek to +24V wtedy sprawa sie komplikuje i bez jakichś tranzystorków sie nie obejdzie.

  faac 741/740 - synchronizacja dwóch bram
 • #6
  bozus
  Level 2  
  a co sądzicie o tym: w napędzie mamy dwa wyjścia na lampkę 230V i i 24V lampka pali się cały czas dopóki nie dojdzie do całkowitego zamknięcia bramy wiec moim zadaniem wystarczy dać przekaźnik (https://obrazki.elektroda.pl/1814456300_1374403032.jpg) który zablokuje mi bramę podczas jak jedna się otwiera. Wyjście na lampkę podaje napięcie tylko z chwilą otwarcia bramy na przekaźniku można było by ustawić żeby rozwierało minus ze styku stop na drugiej bramie i nie powinna ruszyć
 • #7
  kotbury
  Gantry automation specialist
  I lampka 220 V i lampka 24V działa i przy otwieraniu i przy zamykaniu (tyle że na lampce 24V można dodać przedłużenie czasu świecenia do 4 minut - jako sterowanie lampą oświetlającą) - pomijając że przy zamykaniu jednej z bram nie ruszysz w ogóle drugiej - to nadal system wygląda tak że blokuje ruch drugiej bramy tylko PODCZAS RUCHU pierwszej - jeśli jedna z bram stoi na otwarciu a uruchomisz drugą to ona ruszy i wjedzie w pierwszą ( a nie - nie da się uruchomić dopóki nie zamkniesz pierwszej). Działanie podobne jak w pierwotnym rozwiązaniu machefiego - z przekaźnikiem od silnika - tylko chyba mniej praktyczne bo bez potrzeby blokuje drugą bramę podczas ZAMYKANIA pierwszej (a nie tylko otwierania).

  Sumując - rozpracowano chyba wszystkie proste warianty. Wybierzesz który ci odpowiada.
 • #8
  rtvserwisant
  Level 21  
  Witam.
  Ja bym zbudował układ przekaźnikowy na krańcówkach ale tych co są aktywne przy zamkniętej bramie, a mianowicie jeśli brama jest zamknięta to 2 może się otworzyć i odwrotnie. Co do układu to by cza wszystko pomierzyć w układzie jak to jest rzeczywiście.
  Pozdrawiam.