Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylatory 12V - O ile Volt można bezpiecznie podnieść napięcie?

19 Lip 2013 14:43 7443 22
  • Poziom 12  
    Witam,
    Chciałbym wycisnąć z wentylatorów ostatnie poty, wiem, że wiatraczki działają przy zmianie napięcia (potencjometr), ale chodzi mi o najwyższe możliwe napięcie dla wentylatora 12V i przybliżoną żywotność przy takim napięciu. Raz niechcący dałem 38V, wiatraczek nawet kilka razy się obrócił, ale na tym koniec:).
    Chodzi o stworzenie regulatora obrotów, ja bym powiedział tak od tych 8V do 15V w zależności jak długo wentylator podziała dajmy na to na 15V? W niektórych niestabilnych zasilaczach napięcie 12V sięga czasem 13-14V oczywiście chwilowo, ale jednak, sprzęt jakoś tragicznie tego nie odczuwa...

Aha i jeszcze jedno, czy wszystkie wentylatory są robione z tych samych podzespołów? Dajmy na to AC, ThermalTake, Pentagramy, wiadomo że wszystko jedzie z chin, ale czy skonstruowane są tych samych elementów jeśli chodzi o układ elektroniczny, bo jeśli tak to conajmniej 95% wentylatorów da się "podkręcić" skracając ich żywotność... Jeśli wiatrak ma żywotność np 30.000h, to jeśli skrócę ją do 10tys to wciąż pozostaje powyżej roku ciągłej pracy przy lepszych osiągach.

Dzięki.
  • Poziom 40  
    Takie pytanie powinieneś skierować do producenta wentylatorów a nie na Forum. Myślisz, że ktoś tutaj prowadził badania wentylatorów różnych producentów i dokonywał analizy zależności czasu pracy względem napięcia ? Podłącz jakieś wyższe napięcie i sam sprawdź.
  • Poziom 12  
    Tak też zrobiłem, mam jakiś stary używany jeszcze z zasilacza AT:), chwilowo działa na 15V ale już słychać jakby się zacierał, pewnie ze starości... A miałem nadzieję, że ktoś tutaj zna się na wentylatorach i po prostu może mi podsunąć jakieś pewne dane dotyczące większości wentylatorów na 12V. Temat chyba można zamknąć.
  • Poziom 42  
    A może lepiej kupić duży wentylator z redukcją na mniejszy?
  • Poziom 12  
    pawelr98 napisał:
    Ja mam inne doświadczenie z tym tematem powiązane.
    Kiedyś kiedy używałem jeszcze mojego poczciwego 870a-usb3 to zauważyłem że mostek potwornie się nagrzewa. Aby zbić temperatury kupiłem wentylator 40mm. Według danych producenta wentylator miał prędkość "fabryczną" na poziomie 3200rpm. Po podłączeniu wentylator z miejsca pracował z prędkością 4000rpm +- 200rpm . Z czasem obroty wzrastały coraz bardziej dochodząc do astronomicznych wartości. Na początku to było 4500rpm a potem to już tylko kręcił się na 5000rpm +- 200rpm . Po 3 miesiącach pracy wentylator się zatarł. Mam nadzieję że dostarczyłem pomocnych informacji. I dla sprecyzowania to wentylator miał łożysko ślizgowe.

Super, dziękuję za info, na pewno się przyda, szkoda że nie piszesz jakie było wahanie napięcia, ale wiem już że najlepiej użyć wentylatora kulkowego:).

Dodano po 1 [minuty]:

11111olo napisał:
    A może lepiej kupić duży wentylator z redukcją na mniejszy?

Co masz na myśli "redukcja na mniejszy"? Chodzi ci o złącze z molex na 3pin? Ja mam wentylator CM 20cm, chce go maksymalnie wykorzystać bo takie śmigło aż żal puszczać na 12V:)
  • Poziom 13  
    survivor napisał:

Co masz na myśli "redukcja na mniejszy"? Chodzi ci o złącze z molex na 3pin? Ja mam wentylator CM 20cm, chce go maksymalnie wykorzystać bo takie śmigło aż żal puszczać na 12V:)

Sądzę, że raczej chodziło o zmniejszenie jego mocy...
  • Poziom 42  
    Nie chodziło mi o moc tylko o wykorzystanie np. wentylatora 120mm w miejscu 80mm.
    Wiadomo że większego nie da się od tak zamocować i są do tego specjalne adaptery (lejki).

Jak piszesz o 200mm to tu już nie ma możliwości aby tak kombinować.

A z ciekawości - do czego potrzebujesz takiej suszarki?
  • Poziom 25  
    Ludzie, ludzie. Co wy gadacie... Zamiast zmieniać napięcie zasilające prościej zrobić PWM na NE555. Steruje się wypełnieniem i uzyskuje obroty takie jakie chce.

Dodano po 2 [minuty]:

Zazwyczaj dopuszczalne napięcie dla wentylatorów 12V to max 14V.
  • Poziom 42  
    Taa. Tu chodzi żeby wentylator kręcił się jak najszybciej więc chyba zostaje tylko turbina z jumbo jeta ;)
  • Poziom 2  
    Dla 12V to maksymalnie 18V.
  • Poziom 12  
    11111olo napisał:
    A z ciekawości - do czego potrzebujesz takiej suszarki?

Do podstawki chłodzącej pod laptopa:))

Dodano po 1 [minuty]:

Szaman7 napisał:
    Zazwyczaj dopuszczalne napięcie dla wentylatorów 12V to max 14V.

No tego w instrukcji zazwyczaj nie podają, dlatego ten temat, dzięki.

Dodano po 1 [minuty]:

kacper wojak napisał:
    Dla 12V to maksymalnie 18V.

Jesteś pewien? Bo jak tak to świetnie zrobiłbym regulator tak między 18V, a 10V.
  • Poziom 42  
    Moim skromnym zdaniem zrobisz odkurzacz a to chyba nie o to chodzi.

Na Twoim miejscu chciałbym aby była cisza (albo dużo do niej nie brakowało) i szedł bym w tym kierunku, stosując ciche i duże wentylatory.
  • Poziom 12  
    11111olo napisał:

Na Twoim miejscu chciałbym aby była cisza (albo dużo do niej nie brakowało) i szedł bym w tym kierunku, stosując ciche i duże wentylatory.

Jasna sprawa, że od czasu do czasu człowiek chce zapomnieć o szumach w około - dlatego też jest mi potrzebny ten regulator, czyli chcę wycisnąć 7me poty z wentylatora, ale nie tracąc przy tym możliwości prawie całkowitego wyciszenia. Zgaduję, że na 10V wentylator będzie praktycznie bezgłośny.

Dodano po 4 [minuty]:

survivor napisał:
    11111olo napisał:

Jasna sprawa, że od czasu do czasu człowiek chce zapomnieć o szumach w około - dlatego też jest mi potrzebny ten regulator, czyli chcę wycisnąć 7me poty z wentylatora, ale nie tracąc przy tym możliwości prawie całkowitego wyciszenia. Zgaduję, że na 10V wentylator będzie praktycznie bezgłośny.

A właśnie co do odkurzacza - z szyderczym uśmiechem zamontował bym tam wiatrak od Delta Fan (220V), niestety są asynchroniczne i nie da się nimi sterować nie zmieniając częstotliwości, a więc żadnym tanim sposobem:(:(
  • Poziom 42  
    Na stałe napięcie to proponuje najprostszy regulator na LM317.
    Co do wentylatora na 230V~ - próbowałeś na wypełnienie fazowe tak jak typowe ściemniacze żarówek (diak, triak i parę innych typowych części)?
  • Poziom 12  
    11111olo napisał:
    Na stałe napięcie to proponuje najprostszy regulator na LM317.
    Co do wentylatora na 230V~ - próbowałeś na wypełnienie fazowe tak jak typowe ściemniacze żarówek (diak, triak i parę innych typowych części)?

Nie niczego nie próbowałem, byłem na starcie zgaszony tym, że inaczej się nie da niż falownikiem... Pogrzebię w temacie:) Dziękuję.
  • Poziom 35  
    survivor napisał:
    sprzęt jakoś tragicznie tego nie odczuwa...

Tak samo jak nie odczuwasz wzrostu wydajności z chłodzeniu powyżej 12V. Skracasz jedynie żywotność. Niektóre wentylatory wytrzymają te 18V inne nie koniecznie.

Zrób jakiś regulator na NE555 i po sprawie.
  • Poziom 12  
    Jeśli idzie o ten ściemniacz czy układ na triaku, to czy taki wentylator można nim kontrolować? Takie w większości dostępne są na rynku. Czy ściemniacz pracuje tak samo jak regulator PWM, bo takie widzę są stosowane tutaj, aczkolwiek nie udało mi się dogrzebać do regulatora PWM na 230V. Wentylatory 12V - O ile Volt można bezpiecznie podnieść napięcie?
  • Poziom 42  
    Pulse Wave Modulation - a wypełnienie fazowe to to samo.
    Wszystkie elektronarzędzia (wiertarki itp.) mają w rękojeści przycisk za pomocą którego można regulować obroty, a to wszystko jest realizowane za pomocą wypełnienia fazy.
    Tam na pewno nie ma falowników itp.
  • Poziom 12  
    Wszystko co jestem w stanie znaleźć działa na 12-24V, no 45V w szczycie...:(
  • Poziom 21  
    Proste - bierzesz wentylator na 12v i robisz według schematu załącznika, wartości rezystorów najlepiej wylicz jeszcze raz (TAK, BY NIE PRZEKROCZYĆ 13V) za pomocą kalkulatora http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/ Prowizja za plik wyłączona, zresztą schemat do zalezienia wszędzie.

• Poziom 12  
    wycior01 napisał:
    Proste - bierzesz wentylator na 12v i robisz według schematu załącznika, wartości rezystorów najlepiej wylicz jeszcze raz (TAK, BY NIE PRZEKROCZYĆ 13V) za pomocą kalkulatora http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/ Prowizja za plik wyłączona, zresztą schemat do zalezienia wszędzie.

To jest na wiatrak 12V, a ja mówiłem o regulatorze PWM na 230V w przypadku tej turbiny asynchronicznej:)
  • Poziom 40  
    Zapoznaj się z ofertą koncernu Lockhead - produkuje bardzo wydajne turbiny.
  • Poziom 12  
    Znalazłem w końcu na czeskiej stronie schemacik do tego. Więc podzielę się, co prawda po czesku, ale symbole zrozumie każdy.
    Napięcie odbiornika 230V.
    Prąd maksymalny 10A.
    Nie da się tym regulować jednofazowe silniki asynchroniczne z kondensatorem startowym. hęęę?