Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania o akcelerometr ADXL203

hEx 19 Apr 2009 14:46 21747 36
Altium Designer Computer Controls
    downybear
    Level 11  
    1-3 jasne, akurat do mega8 mialem podpiety wyświetlacz graficzny ;).

4.No i przedewszystkim jak filtrujesz zasilanie do MMA7260 - dużo od tego zależy.

Bardzo dzięki za to - a coś szczególnego trzeba dawać - dławiki, tantale?

5.Zamiast dzielić i mnożyć można użyć operacji and (o ile szybciej)

shiftowałem lewo-prawo ;).

.... a do tego powinieneś zrobić coś w stylu
    (wynik+0x07)&0xF0 - normalne zaokrąglanie.

Tu też super sugestia - thx.

.... Generalnie bez porządnej płytki, filtrowania zasilania i dobrego ADC nie uzyskasz dobrych wyników.

To jasne - zaraz po niedzieli się biorę za tę część.
    Jaki ADC zewnętrzny sugerujesz - dotąd wystarczały mi wewnętrzne z AVR'ów.
    Dzięki :))
    pzdr
    Mariusz
  • Altium Designer Computer Controls
    MirekCz
    Level 35  
    12bitowy powinien spokojnie starczyć. Byleby miał zewnętrzne źródło referencyjne i oddzielnie masę analogową. Osobiście używałem MCP3204 - powinny się świetnie spisać w tej roli.
  • Altium Designer Computer Controls
    downybear
    Level 11  
    MirekCz wrote:
    12bitowy powinien spokojnie starczyć. Byleby miał zewnętrzne źródło referencyjne i oddzielnie masę analogową. Osobiście używałem MCP3204 - powinny się świetnie spisać w tej roli.

Na tyle to poprawiłem płytkę, że zakłócenia niespecjalnie mieszają. W każdym razie parę godzin temu doszedłem do tego, że zero g mojego egzemplarza przetwornika (MMA7260QT) nie pokrywa się z zerem katalogowym.
    Fakt - podany zakres dozwolony jest spory - 1.485 do 1,815 V i nominalny 1.65 V.

Czyżby każdą sztuke trzeba było kalibrować indywidualnie - ten błąd zera
    to aż +/-10 proc. :(.
    Czy ktos robił jakieś serie rzeczy z tego typu układami?

Mariusz
    godmode
    Level 14  
    Potrzebuję porady w sprawie MMA7260.
    Niestety wkradł mi się błąd na płytce, który zlokalizowałem dopiero po montażu :cry: - filtr RC, a dokładniej rezystor jest po drugiej stronie kondensatora (od strony uC, a nie tak jak powinno być czujnika) wiec wymontowałem kondensator a rezystor zwarłem = brak filtru RC.
    W spoczynku, przy zasilaniu 3,3V czujnik wskazuje 3V na każdej z trzech osi (0g powinno byc w połowie zasilania - Vdd/2).
    Sprawdziłem na czujniku zapasowym (podłączone tylko zasilanie na krótko, bez filtru RC na wyjściach) i tam też mam jakieś napięcie, istotne że w każdej osi napięcie jest takie samo, a powinno na jednej pokazywać trochę wyższe bo 1g ziemskie.

W nocie katalogowej jest napisane, że parametry są podane dla:
    "For a loaded output, the measurements are observed after an RC filter consisting of a 1.0 kΩ resistor and a 0.1 μF capacitor on VDD-GND.".

Czy po podłączeniu filtru RC, tak jak w nocie katalogowej, dostanę prawidłowe wyniki?
    Nie wiem czy oba moje czujniki są wadliwe. Potestowałbym trochę tą niedokońca poprawną płytkę - może jest więcej błędów :)
    MirekCz
    Level 35  
    U mnie z filtrami działa bez problemu tak jak podano w nocie katalogowej.
    Jak chcesz to sprzedaje złożony układ za 50zł na płytce z wyjściem na piny o rozstawie 2,54mm (podaj emaila to wyśle zdjęcia).

Wg. mnie z tymi 2 filtrami i trzecim rąbniętym mimo wszystko 2 osie powinny działać normalnie. Naprawa trzeciego filtra to żaden problem, bo wystarczy wylutować kondensator przed rezystorem i wlutować jakiś nawet nie smd za rezystorem.
    Twój opis raczej wskazuje na błąd na płytce, złe zlutowanie lub ew. padnięty akcelerometr (co zresztą może być spowodowane złą płytką, która gdzieś daje nie tak napięcie i od razu uwala układ)

PS.Jeszcze jedno. Podłączyłeś sleep mode? W dokumentacji nie widzę informacji, zeby sleep mode był podciągany "automatycznie", więc jak nie masz podłączonego stanu wysokiego do sleep mode to może wyjść coś dziwnego (chociaż raczej spodziewałbym się x/y/z out jako 0V)..
    godmode
    Level 14  
    Problem rozwiązany - sprawdziłem na oddzielnym czujniku i podłączenie sleep-mode na '1' załatwia sprawę.
    @MirekCz - dzięki za pomoc!

Układ, który miałem wlutowany w płytkę pokazywał na wszystkich wyjściach napięcie bliskie Vcc, także był to błąd płytki (mimo że żadnego zwarcia z Vcc nie wykryłem) albo wrzucenie bardzo dużego kondensatora (elektrolit 22uF - tylko taki mi został przed uruchomieniem) powoduje błędne działanie czujnika(?).
    MirekCz
    Level 35  
    Nie sprawdzałem bez filtrów, więc nie wiem co się wtedy dzieje, ale spodziewałbym się dobrego poziomu sygnału tylko sporo szumów wysokiej częstotliwości.

Trudno mi coś dalej doradzić. Możesz podesłać schemat/layout to może spostrzeżemy jakiś błąd, bo nic innego mi do głowy już nie przychodzi.