Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL MICRA - Alarm do domku letniskowego - pytanie o rodzaj czujki

karooluss 21 Lip 2013 13:55 12489 40
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    mmx01 napisał:
    Versa + manipulator (bez LCD)

Zawsze mnie martwi instalacja, w której ktoś daje sensowną centralę a nie da się tego sensownie obsługiwać. Dopłać te 100zł. i bierz to LCD.. będziesz wiedział co system ma Ci do powiedzenia a nie latał z instrukcją koło klawiatury.

Inna sprawa to ciekawa ta cena 280zł. za GPRS-T2... trochę mało to mi się wydaje. Do tego jeszcze antena. Wiadomo, że pewnie gdzieś na allegro albo mało szanującej się firmie takie coś dostaniesz, tylko szykuj się, że supportu w takiej firmie nie zaświadczysz (albo przynajmniej nie takiego, jakiego sobie będziesz wyobrażał).

Oszczędzając teraz 200zł. to może się to później mścić. Zasada jest taka, lepiej raz zapłacić więcej niż wiele razy płacić mniej.
    Nikt nie wspomniał, że Micra obsługuje maksymalnie typ EOL.. co akurat w takiej instalacji powinno mieć znaczenie.

Wszystkie proponowane rozwiązania moim zdaniem mają plusy i minusy (wiadomo ;)).
    + dla Micry jest taki, że możesz zdalnie kontrolować pracę takiego systemu (załączyć, wyłączyć, kasować alarm, blokować czujki, stan konta itp. - ogólnie, możliwość zdalnego zarządzania pracą systemu)

+ dla Versy, za to, że "pełnoprawnie" można nazwać to centralą a nie modułem, który udaje centralę. Możliwość ustawienia zależności jak ktoś już wspominał (linia dwukrotna itp.).

-- dla Ca-4.. po prostu w tych czasach nie przekonuje mnie stosowanie rozwiązań z początków ery powszechnej elektroniki.. + dodatkowo są tam bezpieczniki szklane a nie elektroniczne (czyli same się "nie naprawią"). Ale to nic.. przede wszystkim brak pamięci zdarzeń, a to jest bardzo ważne.
  • OptexOptex
    Darom
    Specjalista elektryk
    Witam
    karooluss napisał:
    Dzięki Max za odpowiedz! Wezme wszystko to pod uwage:) MCU musze wziac do pilotów, bo sa niezbędne. Chyba jednak wezmę ta verse. Jeszcze tylko kwestia tych czujek. Satel, Bosh, Paradox ... ?

Nareszcie jakaś konkretna i prawidłowa decyzja. Bo wcześniej czegoś nie kumałem. Stać gościa, aby mieć działkę nad morzem 600km od domu i żeby jeździć tu i tam, a nie może dołożyć dla własnej wygody kilku stówek i kupić porządny system oparty na Wersie.

pzdr
    -DAREK-
  • OptexOptex
    karooluss
    Poziom 12  
    Nawet nie patrzyłem za bardzo na ceny tych centrali, nie wiedziałem że to kwestia paru zł.
    Na tą chwilę sprawa kreuje się tak:

Versa 10,
    Gprs T1
    Versa MCU
    Jakie czujki ? Może być Satel Ivory ? Bosh ? - będę super wdzięczny za podpowiedź
    extremeee
    Poziom 25  
    Kolego wszystko co istotne zostało już wcześniej w tym temacie napisane.
    karooluss
    Poziom 12  
    No w zasadzie tak, bo temat wyklarował trochę koncepcję, ale nadal jestem w punkcie wyjścia- czyli istota mojego pierwszego posta - jaka czujka - ostatnia moja wątpliwość
    bhtom
    Poziom 37  
    Tak teraz myślę, jeśli planujesz więcej kontaktronów, weź Versę15 (100pln droższa od Versy5). Zrób wszystko tak jak należy, czyli każdy kontaktron na osobnej linii. Możesz pomyśleć o kontaktronach na okiennice. To naprawdę niewielki wydatek, a zawsze lepiej mieć wyzwolony alarm zanim intruz wejdzie do środka. Tak jak pisałem wcześniej weź PIR-y i ustaw ich linie jako dwukrotne jeśli boisz się o fałszywki. Przetestujesz i ewentualnie w przyszłym sezonie zmienisz na natychmiastowe. Do komórek możesz dać bezprzewodowe MMD-300 (jeśli można podciągnąć przewód oczywiście przewodowe - będzie taniej). Oprócz tego możesz dać bezprzewodową czujkę dymu i zalania. Ze względu na niską temperaturę zimą, możesz baterie w czujkach bezprzewodowych wymieniać co roku latem, profilaktycznie, żeby zimą nie dostać komunikatu o słabej baterii.

Pozdrawiam.
    karooluss
    Poziom 12  
    Myślałem o tych kontaktronach w okiennicach już na samym początku, coś nie mogłem tego wykombinować, ale teraz już wiem jak zrobić żeby było super skutecznie.

I ostatecznie doszedłem do wniosku że najlepiej będzie uskutecznić patent z 2 strefami.

1 "strefa" to strefa czuwania samych czujek PIR - gdy jesteśmy na urlopie a okiennice są ściągnięte

2 "strefa", która uaktywnia pir i kontaktrony

Do tego chciałbym, aby te 2 tryby były obsługiwane przez pilota.
    Centrala Versa da mi taką możliość?

Poczytałem jeszcze trochę nt produktów Ropam i trochę się tym zaciekawiłem, zwłaszcza funkcjonalnym zdalnym sterowaniem, co w przypadku odległości 600 km może być przydatne. Generalnie to cenowo wyszłoby podobnie:

Ropam plus ekspander 8 to daje chyba 16 wejść.
    Miał ktoś styczność z tą centralką?
    mmx01
    Poziom 18  
    To zależy który ropam MGSM 3.5? Generalnie mialem z tym troche problemów ale głównie przez karty SIM (play) i z d.... roaming.

Powinna być możliwość konfiguracji klawiszy pilota w taki sposób aby uzbrajać strefę. Tu by trzeba zerknąc do manuala MCU.
    bhtom
    Poziom 37  
    Witam,

karooluss napisał:
    I ostatecznie doszedłem do wniosku że najlepiej będzie uskutecznić patent z 2 strefami.

Nie musisz mieć 2 stref. Versa ma opcję czuwania nocnego i dziennego oraz całości strefy. Twoje założenie można zrealizować na 1 strefie.

karooluss napisał:
    Do tego chciałbym, aby te 2 tryby były obsługiwane przez pilota. Centrala Versa da mi taką możliwość?

Tak.

Pozdrawiam.
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    karooluss napisał:
    Poczytałem jeszcze trochę nt produktów Ropam i trochę się tym zaciekawiłem, zwłaszcza funkcjonalnym zdalnym sterowaniem, co w przypadku odległości 600 km może być przydatne. Generalnie to cenowo wyszłoby podobnie:

Ropam plus ekspander 8 to daje chyba 16 wejść.
    Miał ktoś styczność z tą centralką?

Tak, moduły Ropam to też fajna alternatywa dla tego co powyżej. Akurat autorowi zapewne chodziło o moduł NEO a nie o zwykłe powiadomienie Mgsm 3.5 (aktualnie nawet nie mgsm tylko "BasicGSM").

Moduł NEO to też centrala alarmowa, strefa zwykła + czuwanie nocą. 8 wejść na płycie + 8 ekspander + max. 2 klawiatury dotykowe a każda z nich po 2 kolejne wejścia.. czyli łącznie do 20 wejść w systemie. To co faktycznie jest super, to duża ilość wyjść (8) i każde może być sterowanie zdalnie, np. poprzez CLIP czy SMS.
    Myślę, że jako "serce systemu" w takim prostym obiekcie to NEO-PS (wersja z zasilaczem buforowym) może spokojnie konkurować z Versą. Co do pilotów to również jest możliwa obsługa (są dedykowane sterowniki radiowe).
    Dodatkowo moduły z serii NEO posiadają funkcje, jakie trudno spotkać w większości systemów (podsłuch, weryfikacja video-fgr4, ciekawe funkcje logiczne, wejścia analogowe, dokładny pomiar temperatury, zdalne programowanie całości - wymaga drugiego modułu).