Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SATEL MICRA - Alarm do domku letniskowego - pytanie o rodzaj czujki

karooluss 19 Jul 2013 16:45 13047 40
Buderus
 • #1
  karooluss
  Level 12  
  Witam. Planuję założyć sobie alarm do domku letniskowego. Domek ma 3 pomieszczenia, znajduje się nad Bałtykiem. Domek używany tylko w okresie letnim, tak więc alarm uzbrojony będzie przez cały rok.
  Domek drewniany, 3 pomieszczenia plus 2 dolegające komórki. Na drzwi wejściowe i wszystkie okna po sezonie przychodzą okiennice. Teren dość wietrzny.
  Czy do pomieszczeń wystarczą czujki PiR z optyką zwierciadlaną? (oczywiście kwestia fałszywych alarmów).
  Zawsze mogę użyć dualnych czujek, ale gdy alarm będzie już zamontowany, nie chciałbym narażać się na przenikanie mikrofali podczas czuwania systemu, dlatego zapytam, czy moduł MICRA posiada opcję zasilania czujek tylko w czasie uzbrojenia?
 • Buderus
 • #2
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Nie rozumiem o jakim "przenikaniu" mikrofal piszesz? Chyba nie myślisz, że moc mikrofal z czujnika dualnego ma jakiś wpływ na zdrowie człowieka?
  Moim zdaniem dobra czujka PIR wystarczy. Musisz tylko zwrócić uwagę na minimalną temperaturę pracy (domek nie ogrzewany zimą).

  Pozdrawiam.

  PS: Co zrobisz jak alarm zostanie wywołany poza sezonem, jak będziesz na drugim końcu Polski (w domu)? Przemyślałeś dokładnie opcję powiadamiania...?
 • #3
  mmx01
  Level 18  
  Kolego, dodatkowo micra ma tylko 1 stefę, więc nic Cię nie przeniknie w czasie czuwania, bo w czasie czuwania Cię tam być nie może :)

  A na poważnie, jeżeli zaś idzie o czujki dualne lub mikrofalowe to są one zasilane cały czas tak czy innaczej. Jedynie rozbrojona centrala nie reaguje na sygnały z czujki, to co mają emitować, emitują. Baterie czy kabel (radiowa/przewodowa) prąd ciągnie cały czas.
  Można wykonać rzeźbę że po uzbrojeniu na FT przekaźnik zasili czujki, ale tego się nie robi. Czujka potrzebuje czasu na stabilizację (wygrzewanie), niby można dać opóźnienie... ale tak się nie robi.

  MICRA bezprzewodowo nie ma żadnych czujek z MW, więc tylko kabel ale do wewnątrz gdzie nic nie ma resztę roku to bez sensu. Mucha nie odpali nawet PIRa.

  Oprócz PIRów pomyśl o kontaktronach chyba MMD-300 (302 z dodatkowym wejściem). PIRy do MICRY mają zworkę na zwierzęta, więc o ile nie zamierzasz przez resztę roku głodzić tam jakiegoś kota, pociągnie z/jak i bez odporności.


  Bardzo dobry punkt kolegi powyżej, co Ci po powiadomieniu 400km dalej?
 • #4
  karooluss
  Level 12  
  No powiem szczerze, że o to się obawiałem. Zwłaszcza że jedno z pomieszczeń to sypialnia połączona z livingiem - często się tam przebywa. Nie wiem na ile mikrofale generowane przez czujkę są szkodliwe dla zdrowia. ?
  Na wypadek fałszywki, sąsiadka dostanie pilota to się jej wytłumaczy jak wyłączyć/włączyć.
 • Buderus
 • #5
  mmx01
  Level 18  
  Ale chcesz założyć dualną czujkę wewnętrzna do obiektu gdzie nic nie będzie w stanie wywołać alarmu nawet dla PIRa? (muchy/pająki się nie liczą).

  Dodatkowo przewodową? Cały urok micry to układanka z klocków. Przy kombinowaniu to lepiej już versa.
 • #6
  robertjakim
  Level 14  
  osobiście bym zainwestował w czujki dualne (fałszywe alarmy) 5 pomieszczeń to nie jest jakaś wielka różnica w PLN a spokój bez fałszywek - bezcenny.
  Faktem jest że dobra PIR nie generuje alarmów (prawie) nawet jak się ją zamontuje tam gdzie nie powinna być zamontowana :)
  tak jak pisał przedmówca zima to problem w domkach letniskowych , chociaż popularne duale pracują do -30 , nad Bałtykiem nie ma takich temperatur , z doświadczenia wiem że -15 do - 20 nawet okresowo -23 (czy około) nie powodowały problemów.
 • #7
  mmx01
  Level 18  
  No w domku letniskowym, takim jak opisał autor to nawet tandetny PIR nie ma zbyt dużo roboty :) Brak grzejników (w zimie nie chodzą), okiennice (brak ostrego słońca), brak zwierząt czy wyciągu... moim zdaniem dual to strata kasy w tym wariancie. Teraz to już wszystko prawie jest industrial, dodatkowo wewnątrz sytuacja jest bardziej komfortowa niż dla zewnętrznych. Brak deszczu/sniegu/wiatru. Zmiany temp. nie są gwałtowne.
 • #8
  karooluss
  Level 12  
  Dualną dlatego, by wyeliminować do minimum możliwość fałszywego alarmu. Domek jest w całości z drewna, ramy okien i same okna również, na pewno znajdą się jakieś szparki, do tego jest jedna kratka wentylacyjna we wspomnianym livingu. Jeśli czujka PIR da sobie z tym radę, chętnie zrezygnuje z drogich czujek dualnych. Kontaktrony owszem też będą, generalnie w każdym oknie i drzwiach zewnętrznych. Dodaję plan domku i to jak bym to widział, proszę o opinie
  SATEL MICRA - Alarm do domku letniskowego - pytanie o rodzaj czujki

  Ps wiem, że umieszczenie czujek na przeciw okien jest trochę niezgodne ze , ale dla duala to chyba nie ma znacznia
 • #9
  mmx01
  Level 18  
  Kolego, do micry to są pudełka MMD-300 okna/drzwi. Choć tu się nie popisali i ja bym dał VD-1 (kontaktron + czujka uderzenia).

  PIR zobacz MPD-300. 0 kabli, ignoruje zwierzęta do 15kg. Nie wiem jak duży ten nawiew/dziura ale 15kg mucha chyba nie da rady?

  Nawet zewnętrzne nie wszystkie są dualne. Jeżeli uważasz ze liczba fałszywek będzie 0 rocznie, ciężka sprawa. Zawsze może zawieść elektronika i czy jest tam 2 czy 2x2 czujników to czujka się rozkraczy i najpewniej wyzowli tamper.

  Prawda jest taka, dualne czujki stosuje się w trudnych środowiskach gdzie jest dużo zmiennych. Twoje wygląda raczej statycznie. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, tylko po co brać micrę (bezprzewodową) by ją oprzewodować. Wówczas inna centrala np. Versa da więcej możliwości. Micra to taki produkt kompakt.

  Co do umieszczania na przeciw okien... micra nie ma stref, nie mozesz jej uzbroic i isc spac. Uzbrajasz jak opuszczasz posesje. Rozumiem jak opuszczasz zamykasz okiennice itd. Wówczas nie ma to znaczenia. Jezeli scenariusz jest inny wówczas oczywiście, nie może zerkać w okno. Czujki instaluje się prostopadle to toru "natarcia" intruza. Wówczas są najskuteczniejsze i dlatego zwykle są prostopadle do okien/wejść. Dual nie jest panaceum na wszystko, słońce pobudzi PIR a coś innego MW i alarm gotowy. Zasady trzeba przestrzegać również dla duali, masz tylko większy margines błedu.

  PS. wszystkie czujki wzdłuż okien/zerkające na drzwi. Chyba jakoś musi wejść do środka nim zacznie się przemieszczać, a w komórkach to nic do obrobienia nie ma?
 • #10
  dogu1
  Level 11  
  Ja to widzę tak.
  Jeśli w kuchni nie ma w tym miejscu kuchenki szafki itp. oczywiście.
  A w łazience jeśli masz prysznic lub wannę to niestety pozostaje Tobie tylko kontaktron na oknie. Nie stosuj czujek dualnych w drewnianym domku z cienkimi ścianami. będą miały zasię na zewnątrz i jeśli będzie coś większego przechodzić to mogą wyzwalać alarm. Miałem tak w blaszanej hali.
 • #11
  extremeee
  Level 25  
  mmx01 wrote:
  Dodatkowo przewodową? Cały urok micry to układanka z klocków. Przy kombinowaniu to lepiej już versa.


  Pierwszy raz widzę żeby ktoś polecał bezprzewodowe w przypadku możliwości ułożenia okablowania.

  Nie będę rozpisywał się za bardzo na temat wad systemu bezprzewodowego bo chyba dla każdego kto się tym zajmuje na poważnie są oczywiste.

  Dla autora wątku dopiszę tylko że jeśli domek jest stricte letniskowy to wolał bym w środku zimy nie dostać komunikatu "bateria słaba" i jechać tam tylko po to żeby ją wymienić. Szczególnie jeśli obiekt jest nieogrzewany - co ma kolosalny wpływ na trwałość baterii.

  Jeśli jest możliwość okablować to tak należy to zrobić bo z tym jest po prostu mniej problemów przy eksploatacji i nie jesteśmy uwiązani do bezprzewodowych czujek danego producenta.

  Do takich obiektów bardzo dobrze sprawdza się zwykły PIR BOSCH ISC-BPR2 lub chociażby BINGO.
 • #12
  mmx01
  Level 18  
  Kolego, i tu jest całe sedno sprawy. Po co brać micrę... jak pisałem wcześniej skoro kolega chce kable, Versa będzie lepsza. Lub jak piszesz uwiązanym, tym bardziej NIE MICRA.

  Micrę stosuje się tam gdzie okablowania się nie układa. I tak ma tylko 4 wejścia, bez ekspanderów!

  Micra = bezprzewodowy system z klocków na proste obiekty
  Versa = system alarmowy z okablowaniem

  Ale każdy czyta jak chce. Po co Micre brac jak czujki mają byc dowolnych producentów przewodowe. Ta centrala ma bardzo mało opcji. Jedyna własnie zaleta to klocki na garaż, bezprzewodowe.


  No i sorry, ale domek letniskowy to nie wymaga swiatłowodów a baterie litowe pociągną 2 lata z powiadomieniem kiedy zbliża się ich finał. To nie bank na miłość boską. Więc albo kable albo brak. Z kablami IMO micra nie ma sensu.

  PS. zaraz mi ktoś dopiszę integrę, pewnie niech da integrę 128WRL! a jak! działka ma być 100% bezpieczna.

  M
 • #13
  extremeee
  Level 25  
  Kol. mmx01 - nie zgodzę się dla małych obiektów takich jak domek letniskowy Micra + czujki przewodowe wyjdzie taniej niż VERSA + Klawiatura + Pow. GSM a do tego możesz tym łatwo sterować przez komórkę ;)
 • #14
  mmx01
  Level 18  
  Dobra, złapałeś mnie :) ale jak patrzysz na ten obiekt to nie masz wrażenia że trzeba więcej niż 4 kabelki? Bo ja tak... min. 6 / 3x PIR 3x kontaktron a MICRA wejścia ma 4...

  chociaż z przymrużeniem oka można napisać, czujki domyślnie wyłączone, załączane (+12V) przekaźnikiem czuwania po uzbrojeniu z FT a ten no, kontaktrony w elegancką pentelkę i mamy 4, 3 x PIR i 1 kontaktron (3 zespolone szeregowo) :) miodzio, w sumie nic nie wiadomo a wyje.
 • #15
  extremeee
  Level 25  
  Tak naprawdę to zależy co kolega w tym letniskowym domku ma ;)

  Na 3 czujkach PIR też to można opanować + łącząc równolegle dwa kontaktrony na drzwiach do "komórek" ewentualnie dodatkowo kontaktron na drzwi spięty z czujką w "livingu"(jakież ładne słowo takie amerykańskie :P)
 • #16
  mmx01
  Level 18  
  Chyba zanudziliśmy autora :) moje prywatne zdanie jest takie:

  jak micra, to bezprzewodowe czujki. po to wymyślono to jako kompakt, tanio i w pudełku.
  jak kabelki, to szkoda nie mieć chociaż 2 stref no i więcej niż 4 wejścia.

  a sterowniki do pilotów to są do wszystkiego. Nie wiem nawet czy ten nowy ROPAM 3.5 MGSM? nie ma więcej wejść i też sterowany z komórki. Generalnie dla kabli liczy się ilość wejść w centrali, micry nie rozbudujesz jak będziesz chciał nową czujkę (przewodową) czy szopę.
 • #17
  extremeee
  Level 25  
  Ropam to dość dobry zamiennik dla Micry.
  W tym standardzie bezpieczeństwa który uskutecznia Micra w przypadku rozbudowy pow. 4 wejść przewodowych zostaje tylko łączenie równoległe.
 • #18
  karooluss
  Level 12  
  A teraz uwaga, przedstawie jak by to mialo wszystko wygladac, przynajmniej tak doradzil mi doradca jednego z wiekszych sklepow z zabezpieczeniami.
  Modul Micra,
  4 czujki po kablu (4 czujka idzie po kablu na zewnatrz do przyczepy kempingowey)
  Bezprzewodowy kontaktron Satela, do niego wpieta reszta kontaktornow po kablu,
  5 wejscie TEMP
  Czujka dymu bezprzewodowa Satela

  Teoretycznie ma to co chce, czyli sterowanie z pilota i GSM no i funkcja alarmu oczywiscie;)
 • #19
  extremeee
  Level 25  
  Lecz nadal masz moduły bateryjne (w kontraktronie i bezprzewodowej czujce dymu które kiedyś Ci się mogą wyczerpać (i to zapewne w zimie jak Cię tam nie będzie ;).

  Jak chcesz robić taką hybrydę to zainstaluj sobie tak jak pisał Ci mmx01 verse 10 + powiadamianie. Chyba że to zastosowanie 4 pirów po kablu ma za zadnie zmniejszyć koszty i zrezygnować z bądź co bądź nie najlepszych czujek bezprzewodowych satela.
 • #20
  mmx01
  Level 18  
  Kolega ma pewnie koło 600km na działkę więc bateryjki (jeżeli już) też można ogarnąć. Wymiana na ślepo co rok da raczej oczekiwany świety spokój. Tylko do tej przyczepy to kabel ziemny żelowy najlepiej 3 parowy lub więcej z ekranem (zależnie od dystansu). Czujki wewnętrzne zwykle puszcza sie domofonowym (białym), dlatego zaznaczam.

  Te kontaktrony to rozumiem MMD-302 z wejściem pod rolety?


  Ja nie jestem zwolennikiem wdrażania czegoś co na starcie osiągnęło pełną pojemność, bo zwyke za pół roku ma się nowy pomysł.

  Z własnego dziennika, ja też zacząłem z micrą, ale później doszła szopa na narzędzia, nękał mnie brak stref np. w nocy będąc w domku chciałem by alarm nad szopą narzędziową czuwał itd. Dalej zachcianki o nagrzewaniu termy. Podtrzymuje to co napisałem wcześniej, spełnia swoje zadanie jako instalacja modułowa. Jak miał bym ciągnąć kable dał bym inną centralę, chociaż poza "Capacity planingiem" pomysł z hybrydą nie jest zły. Świadomy za i przeciw, musisz podjąć decyzję.


  Ja mam na działkę kilometrów 50, więc mniej było problemów organizacyjnych.


  M
 • #21
  karooluss
  Level 12  
  Tak okolo 600 km to troche kawalek, ale tak jak kolega wspomniał bateryjka powinna przeżyć, tym bardziej że w domku na pewno będzie cieplej niż na zewnątrz no i to zachodnie pomorze czyli najcieplejsze rejony zimą.

  To już nie wiem co robić, ale chyba zostane przy tej mikrze bo to wyjdzie po prostu taniej niż versa do której wszystko trzeba kupować osobno:

  z resztą tak wygląda cennik:
  SATEL MICRA - Alarm do domku letniskowego - pytanie o rodzaj czujki
 • #22
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  dogu1 wrote:
  Nie stosuj czujek dualnych w drewnianym domku z cienkimi ścianami. będą miały zasię na zewnątrz i jeśli będzie coś większego przechodzić to mogą wyzwalać alarm.


  Jakim cudem? Z tego co wiem, czujka dualna generuje alarm w przypadku wyzwolenia dwóch torów jednocześnie (w niewielkim odstępie czasu). Oczywiście toru PIR i MW. Co do przenikania MW przez drewnianą ścianę się zgodzę, ale PIR?

  Do Autora: Ja na Twoim miejscu wybrałbym Versę + moduł MCU + GPRS T1. Wyjdzie drożej, ale to wydatek jednorazowy. Będziesz miał porządny system z możliwością zastosowania czujek Micry. Uwierz, że "apetyt rośnie w miarę jedzenia" i z czasem będziesz chciał rozbudować system, a przy Micrze to raczej nierealne ;) Co do czujek, pomyśl nad Ivory - powinny znieść warunki drewnianego domku. Na PW wysyłam Ci namiary na sklep w którym ja się zaopatruję - może dostaniesz większy rabat przy takich zakupach :)

  Pozdrawiam.
 • #23
  karooluss
  Level 12  
  bhtom wrote:
  Ja na Twoim miejscu wybrałbym Versę + moduł MCU + GPRS T1

  Czy do Versy niezbędna do działania jest manipulator? Przyznam, że na samym początku zainteresowałęm się czujką Ivory, niemniej jednak doradza ze sklepu powiedział że dual będzie lepszy, no ale z drugiej strony czy są niezbędne?
  Jakie ewentualnie czujki można polecić ?
 • #24
  bhtom
  Level 38  
  Tak, Versa wymaga manipulatora. Moim zdaniem Ivory wystarczą, ale jak wszystko, wymagają przetestowania w określonych warunkach. Versa ma możliwość zaprogramowania typu linii jako "dwukrotna" - dopiero drugie naruszenie wywołuje alarm. Przetestujesz przez jeden sezon, jeśli w zdarzeniach nie będzie pojedynczych naruszeń PIR-ów, na drugi sezon zmienisz linie na natychmiastowe.

  Pozdrawiam.
 • #25
  Anonymous
  Level 1  
 • #26
  mmx01
  Level 18  
  Gdyby to był mój system to bym dał:

  Versa + manipulator (bez LCD) = taniej niż micra (230+130) vs jakieś 450 (110zl oszczędzamy)

  MCU bym nie dawał, jak ma być przewodowo to już wszystko

  Kontaktron przewodowy to jakieś 9zł vs. 100zł za ten od micry. (oszczędzamy 91zl)

  GPRS T2 jakieś 280zł (wcześniej oszczędziliśmy 201zl) a wiec za dopłatą 80zł masz system z prawdziwego zdarzenia. Śmieszna kwota przy inwestycji na lata.
  Oczywiście tu potrzeba też obudowy ale można mieć z transformatorem i akumulatorem za rozsądne pieniądze. Micra ma obudowę ale bez transformatora i akumulatora, i tak musisz dokupić. No i kable itp itd nie liczę bo to w obu opcjach.


  T2 mozna sterować poprzez SMS/ np. uzbrajanie, rozbrajanie, stan itd. Może być też ROPAM.


  Ceny brutto, więc jak na firmę -23%.


  Chcesz mieć takie analizy i opcje, zapytaj jakiegoś instalatora. Da Ci też może dobre ceny, każdy ma inne w zależności od dystrybutora i wolumenu sprzedaży. Np. RK315 potrafi kosztować w detalu 700 brutto, jak szukasz 550 brutto, a instalastor ma za 450 brutto (więksi to i może mniej).

  To proste ale trzeba być ogarniętym by wybierać. Ja już chyba więcej nie mam do dodania w temacie.


  M
 • #27
  karooluss
  Level 12  
  Dzięki Max za odpowiedz! Wezme wszystko to pod uwage:) MCU musze wziac do pilotów, bo sa niezbędne. Chyba jednak wezmę ta verse. Jeszcze tylko kwestia tych czujek. Satel, Bosh, Paradox ... ?
 • #28
  mmx01
  Level 18  
  Myślę że z takiego połączenia będziesz zadowolony.

  T1/T2 do powiadomienia (dla Ciebie) do wyboru cena podobna, T1 chyba nie ma sterowanych wyjść, T2 tak. To nie jest jednak konieczne, możesz wziąć ochronę i oni założą swój nadajnik. Najpewniej radiówkę, ale to nie będzie już Twoje zmartwienie.

  W takim razie Versa MCU będzie konieczna do pilotów. Jedynie trzeba sprawdzić firmware versy, starsze nie widziały nic za kontrolerem.

  Czujki z wymienionych najgorsze są satela, chociaż sam nie ma z nimi kłopotów w prostych środowiskach (brak zwierząt itd). Paradox moim zdaniem najlepsze z tych 3.

  M
 • #30
  karooluss
  Level 12  
  Myślę więc, że Versa 5 plus ten GPRS T1 wystarczy. Wychodzi, że wystarczyłaby:
  -4 wejscia na czujki
  -1 na kontaktrony

  Skoro już tak drążymy temat, to prosiłbym o wskazanie konkretnego modelu czujek jakie zdałyby egzamin.