Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX 22/120/8sc - Subwoofer

ar2rek.w 07 Mar 2005 12:27 8407 18
  • Subwofer ktory zbudowalem byl na zamowienie tzn. zrobilem to dla dobrego kumpla za nie wielkie pieniadze. zalozenie bylo dosyc proste, zbudowac cos co zagra z duza iloscia basu przy stosunkowo niskich kosztach. Wybor glosnika byl w sumie trudny, z poczatku mial byc to ktorys z TVMow 226 lub stx. Ostatecznie wybor padl na nowa serie stxow, ze wzgledu na pochwaly cena/jakosc.

Obudowa:
    Plyta wiorowa 18mm, tylna sciana podwojna(przednia tez miala byc,ale za pozno sie zorjetowalem), usztywnienia boczne i poprzeczne. Pojemnosc netto 29litrow. obudowa poczatkowo byla 31,5litra ale okazalo sie ze jest za duza takze wykleilem jeszcze sciany kawalkami pyty wiorowej. konstrukcja dosyć sztywna i bardzo ciężka jak na ta wielkosc(mysle ze ok. 20kg będzie). Mase zwiekszylo pomniejszenie objetosci i transformator sieciowy.

Wzmacniacz.
    Standardowo TDA7294 + filtr aktywny. napiecie +-37V, transformator 120VA (troche przy malo, ale mialem po starej unitrze ws503), kondensatory Samsung po 3x4700uF na strone.
    Na mostku siedza kondensatory 100nF/250V które zdecydowanie zmnejszyly przydzwiek 50Hz. Początkowo kupiłem wersje 4ohm glośnika, jednak wzmacniacz przy wiekszych amplitudach się przesterowywał co powodowało „latanie” membrany i udezanie cewki o dolne nabiegunniki. Pan z stxa był na tyle mily, ze bez zadnych problemow zamienil glosnik na wersje 8ohm. Po wymianie problem zniknał. Po takich doswiadczeniach zdecydowanie polecam do układu tda7294 stosowanie glosnikow o wiekszej impedancji, zmiejsza to oczywiście wydajnosc pradową wzmacniacza.

Wrażenia odsłuchowe.
    Basów duzo, niskie, kontrola srednia. Jak dla mnie dźwięk niskiej klasy, meczący. Taki subwofer polecam na imprezy domowe, zajmuje malo miejsca a mostek tda7294 lub najlepiej stk4048 zrobi w domu naprawde niezla burze. Sluchalem już troche subwoferow wiec potrafie w miare obiektywnie porównac. Wychodze z zalożenia ze lepiej nie robic takich tanich przedsiewziec, lepiej kupic kolumny wolostojace, albo zbierac dalej pieniadze na cos dobrego. Slyszalem również gdn20/80/2, wybralbym jednak tego stxa.

Koszty:
    Głośnik – 35zł
    Obudowa – 19zl
    Okleina – 15zl
    Wzmacniacz (całość, w tym radiator, trafo, itp.) – ok. 120zl
    Dokładnych wydatków nie pamiętam, ale całość wyniosła ok. 260zl.

Fajne!
  • #2 07 Mar 2005 12:47
    ar2rek.w
    Poziom 18  

spoko, zdjecia byly w duzej rozdzielczosci, nie wiedzialem ze trzeba je zmieszyc.
    Ehh rąk do wykonania estetycznego to ja nie mam, ale całe szczescie tylko przy duzym swietle i z bliska widac te niedokladnosci.
    Dalej zdjecia:

• #3 08 Mar 2005 18:51
    IronReiker
    Poziom 23  

ciekawie i tanio!! ale nie polecasz tego. zamiast tego głośnika co byś zaproponował??

• #4 08 Mar 2005 19:54
    zajaranyy
    Poziom 11  

no można by się czepić troche tej okleiny ale w koncu jak byś robił dla siebie to byś się postarał i jueszcze jedno co do głośnika GDN20/80/2 i subwoofera na min którego posiadam nie zamienił bym na żadną 20 (w tej cenie) i na pewno nie na taniego sta'a gdybyś usłyszał jedno i drugie to byś wiedział o czym mówie

niech żyje GDN20/80/2

• #5 08 Mar 2005 20:23
    ALTON
    Poziom 38  

Za cene GDN20/80/2 to ja zbuduje cały subwoofer na stx,wykończe obudowe i kupię część elektroniki...

• #6 08 Mar 2005 23:08
    ar2rek.w
    Poziom 18  

slyszalem gdna, na pewno tyle basu nie wytwarza co ten stx. zreszta do sluchania muzyki zaden sie nie nadaje. stx niska jakosc, tonsil nie odtwarza niskich rejestrow.

• #7 09 Mar 2005 18:30
    linx
    Poziom 21  

No ja jestem na ukończeniu suba na STXie gdn-27-150-4SS. Konsturkcja spox, tylko zastanawia mnie po co ten terminal z tyłu:?: Czyżby możliwość zasilania zewnętrznego :?:
    Pozdro

• #8 09 Mar 2005 23:07
    ar2rek.w
    Poziom 18  

linx- terminal jest wlasnie po to:)

• #9 25 Kwi 2005 12:06
    zajaranyy
    Poziom 11  

no prawda że tonsilek 20/80/2 jest nieco droższy niż stx ale moim zdaniem lepszy, specjalnie poszedłem do kolegi który ma tego stx tylko że na tda mostku, żeczywiście ma to kopa ale dźwięk jest inny. Może przyzwyczajenie może upodobania ja wybieram gdn. Rozumiem że możecie się z tym nie zgadzać i to dobrze bo każdy ma inny gust. Bardzo często (choć nie zawsze) głośnik gra tak jak kosztuje.

• #10 30 Kwi 2005 21:44
    IronReiker
    Poziom 23  

wg mnie takie scalaczki nie nadają sie do subów, dlaczego tak myśle!! jak gra cicho to jest dobrze al jak odkręcamy to zaczynają mieszać zabezbpieczenia układu i basik staje sie jakiś taki zaszumiony. porównująz z jablem na tym samym trafie więcej głśnego basy wydusisz z jabla 35 (chyba że bubel trafi) do spokojnego słychania można zostać przy bloku tak iaj tda, z doświadcznia przychylam sie do lm3886 można z niego więcej wydusić

• #11 17 Cze 2005 03:53
    Dyzio84
    Poziom 2  

ludziska czemu nie podajecie wymiarów swoich sprzetów :( bo jest kilka fajnych modeli do skopiowania

• #12 17 Cze 2005 07:59
    Michal_WWL
    Poziom 20  

Ładna konstrukcja i przemyślnie wykonana. Przychylam się do proźby o podanie wymiarów (z tunelem włącznie).

• #13 17 Cze 2005 16:24
    ar2rek.w
    Poziom 18  

wymiarow szczerze mowiac nie pamietam juz(uzytkuje go kolega), ale co za problem przeliczyc sobie obudowe i dobrac wymiary do wlasnych upodoban. Moja sugestia: nie obsadzajcie tego glosnika w wiekszej obudowie niz 28litrow. Uklad TDA7294, jest do kitu, dzwiek jest zamulony i meczacy. Zdecydowanie polecam STK4048 albo chociazby LM3886 w mostku.
    Co do oklejania, nie specjalnie go spiepszylem, poprostu brak mi zdolnosci estetycznych, a ta czarna okleina jest do d.upy. W wakacje planuje go odnowa okleic, przerobic troche filtr i moze przykombinuje cos ze strojeniem, obecnie jest chyba ok. 40Hz. Długosci nie bede podawal bo zmienia sie ona w zaleznosci od strednicy tunelu, ja zastosowalem 75mm z nawet ladnym profilem przy wylocie.

• #14 07 Lip 2005 20:15
    luke666
    Poziom 33  

To, że dźwięk jest "zamulony" może być spowodowane właśnie zastosowaniem 1 TDA7294. Pewnie zestaw wypadł by lepiej, gdybyś zasilał go mostkiem, chociażby TDA 7294.
    Sorry za odkopanie topicu ;)

• #15 17 Gru 2005 20:53
    ar2rek.w
    Poziom 18  

Witam ponownie. Po dluzszym czasie nieobecnosci, chcialbym pokazac zmodyfikowana gruntownie elektronike w tym subwooferze. Zmiany polegaly na calkowitej wymianie wzmacniacza, transformatora oraz filtra.
    Tak wiec, TDA7294 zostalo zastapione przez STK4050V. W zasilaniu pojawil sie transformator toroidalny 250VA z napieciami po stronie wtórnej 2x42V (w stanie jalowym) oraz kondensatory 15000uF/63V. Mostek prostowniczy stanowi 8 diod ultraszybkich HFA16PB120(8 diod poniewaz mostki prostownicze sa odzielne dla obu uzwojen transformatora). Filtr w sumie zostal ten sam, jedyne zmiany w nim to pomniejszenie (polutowalem go od nowa), kondensatory wymienilem na MKT oraz rezystory na metalizowane 1%, jako wzmacniacza operacyjego uzylem NE5532. Aby uniknac nie przyjemnych stukow oraz przydzwiekow podczas włączania i wyłączania zmontowalem w kilka chwil uklad opozniajacy dolaczenie glosnika. Całość umocowałem na płycie pertinaksowej. W tej konfiguracji wzmacniacz wydobywa z siebie moc znamionowa glosnika, powiedzialbym nawet ze ja przewyzsza.

Efekt koncowy okazal sie wymierny. Bass ulegl calkowitej poprawie, co prawda nadal zamula (winny jest zapewne glosnik i malej mocy transformator-100% stabilonsc pradowa zapewnilby trafko w granicach 400-500VA), ale przestal dudniec i meczyc jak poprzednio. Utwory z szybka stopa perkusyjna sa dosc ekspresyjne, zas w niskich czestotliwosciach daje sie we znaki wysoka czestotliwosc graniczna(w koncu to glosnik 20cm). Glosnik zaczyna miec problemy z przetwazaniem czestotliwosci mniejszych niz 40Hz, co prawda cos tam sie z niego wydobywa ale pracuje na granicy wytrzymalosci mocowej pokazujac swoj dlugi skok liniowy:). Podczas sluchania Madonny (chociazby Frozen czy Power Of Goodbye), przy wiekszych wysterowaniach, membrana z cewka praktycznie wyskakiwała z kosza, nie mogac przetwozyc tak niskiego pasma. Nie wydaje mi sie aby winny byl STK poniewaz sluchalem tego wzmacniacza na innych glosnikach i wiem jak radzi sobie w muzyce. Całe szczescie na co dzień nie ja jestem uzytkownikiem tego sprzetu, a kolega, ktory nie ma zbyt wygorowanych wymagań sluchowych.
    Generalnie mysle ze porownujac koszt calkowitej robocizny do efektu koncowego, ten subwoofer moglby rywalizowac ze sprzetem sklepowym do ok 1kzl, choc sklepowe maja wazna zalete(ktore nie wplywaja na jakosc dzwieku) - duzo lepiej sie prezentuja:)).

Mała reklama: jesli ktos byłby zainteresowany gotowym zmontowanym wzmacniaczem na TDA7294 (został mi) z duzym radiatorem - prosze pisac na maila lub priva, moge podesla zdjecia jak wyglada.
    Rownie dobrze moge komus zmontowac takie STK4050V jak prezentuje sie na zdjeciach, info rowniez na priva.

Zdjecia z prac - (wyglad zewnetrzny nie zmienil sie, takze nie wstawialem nowych zdjec, jedynie dioda sygnalizujaca obecnosc napiecia na panelu sterujacym zmienila sie na matową czerwoną):

• #17 18 Gru 2005 10:47
    Nevon
    Poziom 21  

teraz zasilanie suba jest co najmniej konkretne :)
    nie dziwie się że bas mułowy... za wielka buda, jak mam robić suba na tym głośniku biorę 24litry netto i jest bardzo ładnie.
    nie schodzi to co prawda tak bardzo nisko ale kontrola i impuls na pewno o niebo lepsze, nie wspominając o wytrzymałości mocowej.
    Do testów zasilam je wzmakiem na mosfet'ach 100W i nawet na pełnej mocy jest wszystko w porządku, bas nie dudni nie męczy,
    ale przyznam dalje to nie ideał.
    Tonslil jak na mnie gra niewiele lepiej może ciut głośniej ale za taką kase można kupić sporo lepszego stx'a (np gdn-32-300-4-sc :D )

• #18 18 Gru 2005 13:39
    ar2rek.w
    Poziom 18  

Szczerze mowiac z taka obietoscia(24l) jeszcze nie probowalem, ale 28litrow nie wydaje mi sie przesadzone. Zobacze jaki bedzie efekt.

• #19 22 Sty 2007 13:22
    marcel51
    Poziom 10  

Wydaje mi się że zagrałby miększym basem gdybyś obudowe wytłumił od środka cienką gąbką.zniknełoby wtedy dudnienie nieprzyjemne dla ucha.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME