Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podnoszenie napięcia transformatora+mostka prostowniczego bez dowijania zwojów

19 Lip 2013 19:28 2196 9
  • Poziom 15  
    Witam, temat możliwe że był, ale nie znalazłem. Mam zrobiony "zasilacz", jest zbudowany z transformatora, mostka prostowniczego, kondensatora. Transformator 12V 250W, po wyprostowaniu 11V bez kondensatora, 17,5V z kondensatorem 4700uF 25V. Chciałbym podwyższyć napięcie do 19V bez dowijania zwojów (będzie to zasilać laptop).
  • Poziom 20  
    Tylko nieizolowana przetwornica podwyższająca typu Boost Converter i na odpowiednią wartość prądu wyjściowego.
  • Poziom 15  
    Rozumiem, dzięki.
  • Poziom 21  
    A czemu nie dowijać? Jest to proste i łatwe dla amatora, można użyć kabla sieciowego nie plecionego wyjąć go z izolacji gumowej i w sklepie elektrycznym kupić emalie (izolacyjną) pomalować drut i dokręcić i dowinąć te 2V to mało ok. 0,5m do 1m drutu powinno wystarczyć a dowijasz byle jak nie musi być to równo byle by nie zdrapać emalii i żeby było okręcone dalej to niskie napięcie 2V to nie dużo a wręcz bardzo mało przetwornica do tego to strata kasy, to powiem jak dowinąć:
    bierzesz do ręki drut ok. 1m najlepiej wmiare prosty i dokręcasz do końca jednego drutu z uzwojenia wtórnego i dowijasz tak jak był nawinięty jak poprzedni nie ucinając drutu po dowinięciu kilku zwojów mierzysz woltomierzem napięcie i powoli dowijasz kolejne zwoje i mierzysz napięcie gdy napięcie jest dobre to ucinasz dopiero ten drut i wykorzystujesz trafo.
  • Poziom 15  
    Rozumiem, dziękuje bardzo, jednak zdecyduję się na dowinięcie, gdyż ta przetwornica nie jest dla mnie zrozumiała. Temat zamykam.
  • Poziom 20  
    Pioneerek napisał:
    Rozumiem , dziękuje bardzo , jednak zdecyduje się na dowinięcie gdyż ta przetwornica nie jest dla mnie zrozumiała.Temat zamykam.
    Ale w swym tytulowym poście napisałeś:
    Pioneerek napisał:
    Chciał bym podwyższyć napięcie do 19v bez dowijania zwojów (będzie to zasilać laptop).
    a to oznacza (zasilanie laptopa) użycie liniowego stabilizatora i generowanie znacznych strat mocy zamienianej na ciepło.
    Natomiast stosując zaproponowaną przeze mnie przetwornicę podwyższającą masz znacznie większą wartość sprawności całego zestawu w odniesieniu do tego coś tu wybrał - dowijanie uzwojenia wtórnego transformatora (a to zwiększa wartość mocy przenoszonej przez transformator, czy to "wytrzyma" uzwojenie pierwotne?) oraz konieczny tu stabilizator liniowy.
    Pytanie; a jaką nominalną wartość prądu potrzebuje ten laptop?
  • Specjalista AGD
    Pioneerek napisał:
    budowany z transformatora,mostka prostowniczego,kondensatora

Jak laptop na tym będzie działał to będzie cud...

1. Laptop potrzebuje ok 3A, a przy takim poborze prądu napięcie wyjściowe spadnie na tyle że laptop nawet nie błyśnie.

2. Obawiam sie że zwykły stabilizator (o którym autor nawet nie wspomina) na jakimś LM bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, jest nie tylko niebezpieczeństwem dla laptopa i jak wcześniej napisał MamAtE wiąże się z dużymi stratami mocy, a to znów z konieczością zastosowania bardzo dużego radiatora. Kondensator 4700µF, to za mało. Podsumowując, pomysł nie przejdzie :)
  • Poziom 21  
    No to jeśli to ma zasilać laptop to proponuje kupić zasilacz impulsowy do laptopa na allegro najlepiej z toshiby sam kupuje czasem takie zasilacze o różnych napięciach i mocy za psie pieniądze po 30zł za jeden i stosuje do wzmacniaczy te zasilacze impulsowe mają zalete że dużo mocy a bardzo różne napięcia można kupić chodzi mi tu o te toshiby.
  • Poziom 27  
    Pioneerek napisał:
    Transformator 12v 250w...

Dla jasności określ czy to transformator o mocy 250w (powinno być wtedy W lub VA) czy też może na napięcie przemienne 250V, bo jedno i drugie to zupełnie co innego.
    Bo jeśli 250W to stosowanie takiego transformatora do zasilania laptopa mija się z celem.