Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór sprzętu do restauracji

AW987 19 Lip 2013 22:29 1260 1
  • #1 19 Lip 2013 22:29
    AW987
    Poziom 2  

Witajcie.

Pomagam właśnie znajomemu nagłośnić restauracje. W lokalu znajdują się dwie sale większa 100 m2 oraz mniejsza 60 m2. Na obydwu salach istnieje dość wiekowy bo około 20 letni system nagłośnienia 100V. W chwili obecnej wymieniany jest sufit (podwieszany na wysokości 3,5m) w większej sali i tu właśnie rodzi się moje pytanie.
    A mianowicie:
    1) jakie głośniki 100V zastosować? Starałem się znaleźć informacje na temat głośników firmy JBL (control 24c oraz corntol 26c/ct), ponieważ dostałem rygor wyboru produktów tej firmy. Z moich wyliczeń i obserwacji tego co było zamontowane dotychczas na sali wnioskuje, że 6 sztuk powinno pokryć całą powierzchnię.
    2) Czym napędzić te głośniki (wzmacniacz), obecny wzmacniacz pozostanie zasilając drugą sale?

Dołączam poglądowy wizerunek sali wraz z wymiarami. Kolorami oznaczono miejsca: biały - miejsca na stoły i krzesła, czerwony - parkiet do tańca i pomarańczowy - miejsca bez muzyki ( 2 małe pomieszczenia gospodarcze oraz podest z dodatkowymi stolikami).

Przez większy okres czasu będzie grała muzyka do kotleta, lecz wyprawiane są również imprezy okolicznościowe typu urodziny, wesela i stypy z muzyką puszczaną z komputera bez żadnych kapel.

Budżet przewidziany to 2500 euro, ponieważ mieszkam w Niemczech a dokładnie w Berlinie, a restauracja ciągle jest w użytku nie mam możliwości kupna sprzętu w Polsce i prosiłbym o sugestie dotyczące nie tylko sprzętu lecz także i sklepów do których mógłbym się udać w celu kupna całości.

Pozdrawiam Adrian

0 1
  • #2 03 Wrz 2013 12:00
    .unknown.
    Poziom 13  

hm, może średnio Ci pomogę, ale JBL do najtańszych nie należy...

mogę podpowiedzieć, z doświadczenia, że w obiektach o tych rozmiarach - dokładnie teżw knajpkach, restauracyjkach - bardzo dobrze sprawdzają się głośniki Apart Mask 4 - często je widuję, sam stosowałem też do sal balowych, knajp;
    to nie głośniki sufitowe zaznaczam;
    jednak na taki budżet i zastosowanie myślę, że warto; zaoszczędzisz ;)
    nie są drogie, a naprawdę przyzwoite, może i lepiej będą brzmieć niż te JBL; masz wersje standardowe i na 100V;
    Miałem podobny projekt jeśli chodzi o wymiary, także dwie sale z opcją łaczenia ich (rozsuwana ściana);
    po 4 głosniki Mask 4 na salę to aż za dużo było (spory zapas 'głosności' przy czystym dźwięku), więc i tobie zapewne na tą powierzchnię starczyłoby do 4 rogów dać po głośniku;
    u mnie się sprawdziło bdb, podczas potańcówek na takiej sali;

Wzmacniacz piszesz dość stary... trudno rzec jakie ma możliwości;
    mogę podpowiedzieć, że mając dwie sale rozwiązano to tak, że masz mikser jakiś prosty np Reloop'a, w nim wejścia i np 1 źródło dźwięku to komputer, inne źródło to jakiś najtańszy marketowy segment CD/DVD/MP3 z radiem a 3 wejście od mikrofonów (odbiornika mikrofonów bezprzewodowych).
    Mikser pozwala na płynne przejścia między źródłami (np nałożenie głosu na muzykę podczas zabawy), łatwe przełączanie się;
    wyjście z miksera poszło na splitter, który pracował jako rozdzielenie / zwielokrotnienie sygnału na osobne końcówki mocy (po każdej na parę głośników, czyli dwie końcówki na salę nr 1 , a 2 końcówki na salę nr 2).

Dzięki temu paroma kliknięciami można było dołączać drugą salę lub ją wyłaczyć,
    niezależnie ustawić głośność w jednej i drugiej sali w tym np para głośników z tyłu sali ciszej, jak kto potrzebuje, regulacje pozwalają, mikser, segment i wejście na pc - to wszystko co do szczęścia potrzebne do zabaw, a w dodatku przy splitterze zastosowano przełącznik, gdzie można było część wyjść splittera (np te, które zasilają salę nr 2) przełączyć na inny tor dźwięku, w efekcie sala nr 2 albo była normalnie dołączona do sali nr 1 (ogólnego źródła dźwięku) albo przełączana na inne źródło dźwięku (mogło tam grać co innego).

To wszystko w stosunkowo niewielkim budżecie stosując np Reloop, Alesis, Apart... a jakość powiedziałbym lepsza niż wiele droższych systemów.

Polecam przemyślec, pod takie zapotrzebowanie naprawdę się sprawdziło. Mam nadzieję, że coś pomogłem.

0