Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firma Alps Electric zaprezentowała system bezprzewodowego przesyłu energii

jacu007 19 Lip 2013 23:34 5190 10
 • Firma Alps Electric zaprezentowała system bezprzewodowego przesyłu energii Na wystawie Techno-Frontier 2013, odbywającej się w dniach 17-19 lipca 2013 r. w Tokio w Japonii, firma Alps Electric Co Ltd zaprezentowała prototypowy system bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej oparciu o metodę rezonansu magnetycznego.

  Prezentowany przez firmę Alps Electric system, składa się z urządzenia rozsyłowego wyposażonego w dużą cewkę oraz dwóch odbiorniki wielkości pięści, odbierające energię z nadajnika, którą wykorzystują potem do świecenia diodami. Możliwe jest przesyłanie energii jednocześnie do dwóch niezależnych odbiorników. Za pomocą systemu zasilano również ramę niewielkiego robota przemysłowego. W tym przypadku udało się przesłać energię o mocy 5W na odległość 80mm.

  „Metoda rezonansu magnetycznego ma ogromny potencjał, jeżeli chodzi o aplikacje do bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej, ponieważ w naturalny sposób separuje urządzenie zasilające od odbiornika. W przyszłości z pewnością będziemy rozwijać tego rodzaju urządzenia”, powiedział przedstawiciel firmy Alps Electric.

  Źródło:
  http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20130719/293170/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 69, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  submariner
  Poziom 32  
  Szału nie robi te 5W , znam firmę i to polską, która przenosi na podobne odległości moce ok 70-80W, na 50mm nawet 120W przy sprawności ok 70%.
 • #3
  alex512
  Poziom 14  
  Pamiętam jak Adam Słodowy prezentował taki system w jednym ze swoich programów gdzieś na przełomie lat 70/80. Od tej pory w nic się nie zmieniło w tej materii.
 • #4
  logos2000
  Poziom 21  
  submariner napisał:
  Szału nie robi te 5W , znam firmę i to polską, która przenosi na podobne odległości moce ok 70-80W, na 50mm nawet 120W przy sprawności ok 70%.


  Wytłumacz proszę znaczenie sprawności 70%. Co w takim razie dzieje się z tymi 30%?

  Bo np. w silniku sprawność wynosi 30% a reszta idzie na ciepło (identycznie jest zresztą jeżeli chodzi o mięśnie człowieka).
 • #5
  szymon122
  Poziom 38  
  Czy to nie poprzez dawno znaną indukcję magnetyczną? Ameryki nie odkryli ;)
 • #6
  merien
  Poziom 14  
  Wielkie mecyje... znajomy zrobił coś takiego w warunkach domowych - ot tak dla zabawy.

  Link


  Link
 • #7
  submariner
  Poziom 32  
  logos2000 te 30 % strat to też ciepło , sprawność liczona jako energia dostarczona do nadajnika i energia otrzymana w pewnej odległości. Wchodzą w to oczywiście wszystkie straty na przetwarzaniu i prostowaniu prądu.
  Co do świecenia ledów one świecą na prądach mniej niż 1mA więc ciężko mówić o sukcesach , jak tylko LED świeci.
 • #8
  REVISOR
  Poziom 25  
  Ja to się dziwię że w dobie ekologii czytaj pseudoekologii tak nisko sprawne sposoby transportu energii są rozwijane dalej, widać nowości które wcale nie są tak nowe ze względu na chwytliwość marketingową zupełnie wyciszają marnotrastwo energii które temu towarzyszy a jak już słyszę o ładowaniu elektrycznych pojazdów bezprzewodowo to już mi kiszki skręca na myśl o tych kilowatów które idą w powietrze. Niestety dzisiejsza leniwa i głodna nowinek społeczność łyka to bez zastanowienia, po co wysiadać i wpinać wtyczkę w gniazdko jak wszystko można zrobić bez wysiadania z samochodu, ale cóż przynajmniej napędza to gospodarkę, tacy leniwcy potem tyją chorują i są tak tępi że maja problem z wymianą głupiej żarówki w domu. Cieszę się z tego bo z drugiej strony to coraz lepsze czasy nadchodzą dla ludzi mądrych i obrotnych. Niedawno szlag mnie trafił jak to 18 letnia córka szwagierki była wielce zdziwione że potrafię ściągnąć utwór mp3 z internetu. Jednak nie neguję takiego transportu energii, jest to pożyteczne i konieczne tam gdzie musi być idealna izolacja galwaniczna lub inne czynniki przez które wszelkie połączenia elektryczne pomiędzy urządzeniami są kłopotliwe ale nie pchajmy indukcyjnego przesyłu energii tam gdzie się tylko da.
 • #9
  lodzik1990
  Poziom 18  
  Pragne przypomniec ze niejaki Nicola Tesla eksperymentowal z przesylem energii elektrycznej na odleglosc. Wykorzystal do tego przez siebie samego zbudowany transformator Tesli, ktory pozwalal na przesylanie energii na znaczne odleglosci. Wiec firma o,ktorej mowa w temacie nie odkryla Ameryki lecz powielila wynalazek N.Tesli.
 • #10
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany
  Ech Tesla przesyłał na odległość nie waty lecz dziesiątki kilowatów lecz z braku funduszy musiał przerwać budowę masztu rezonatora ponoć miał 60m wysokości .... szkoda była by inna era.... nikomu dotychczas nie udało się odtworzyć wielu wynalazków Tesli.
 • #11
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto