Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy

tomekcdr 20 Lip 2013 00:28 23271 42
  • Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy

Witam. Mam 15 lat. Chciałbym wam przedstawić moją konstrukcję subwoofera, która powstawała przez kilka miesięcy.
    Subwoofer został wykonany na głośniku W.STX.12.2.500.8.F.S.MC o mocy 300W RMS i efektywności 92 dB. Skrzynia jest zrobiona z płyty OSB o grubości 18mm, strojona jest na ok 35-40Hz. Litraż skrzyni wynosi 50l bez głośnika.

Zasilacz
    Zasilacz impulsowy pochodzi z tej strony, posiada filtrację 4x 470uF 100V. Nie pamiętam na jakim dokładnie rdzeniu jest wykonany transformator główny. Jutro zobaczę jego wymiary i podam.
    Diody prostownicze to MUR820 przykręcone są razem z tranzystorami sterującymi do małego radiatora. Radiator bez problemu nadąża z oddawaniem ciepła, jest najwyżej lekko ciepły.
    Zasilacz daje napięcia:
    - 2x 75V jałowo pod obciążeniem ok 2x70V (testowanie pod żarówkami i grzałką które pobierały łącznie ok 250W)
    - 3x 12V (stabilizowanie przez 7812 i 7912)

Wzmacniacz
    Wzmacniacz to holton 400. Prąd spoczynkowy ustawiony na ok 170mA. Jedyna rzecz jaką zmieniłem to tranzystory BC546 i BC556 zamienione na MPSA42 i MPSA92. Podkładki pod tranzystorami mocy są mikowe, posmarowane pastą termo-przewodzącą.

Przedwzmacniacz
    Przedwzmacniacz projektowałem sam z drobną pomocą google :)
    Posiada 2 wejścia symetryczne, 2 chinch, które są sumowane, regulację odcięcia, przełącznik fazy i przełącznik filtru dolnoprzepustowego. Mieści się on w komorze głośnika.

Chłodzenie
    Radiator od holtona jest chłodzony tunelowo przez dwa wentylatory 6cm, które dają sobie bez problemu radę a przetwornica przez wentylator 10 cm. Wszystkie wentylatory są sterowanie przez dwie attiny2313.

Subwoofera jeszcze nie skończyłem, jest on robiony tylko przeze mnie i google. Na razie zamieszczę schematy w eagle i pdf, program do procesorów dodam jak go skończę, jest on pisany w c. W głośniku nie ma przydźwięku ani innych zakłóceń. W niedługim czasie z tyłu kolumny będzie wyświetlacz wskazujący temperaturę radiatorów.

Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy

Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy

Aktualniejsze zdjęcia ze środka:
    Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy Subwoofer domowy aktywny na W.STX.12.2.500.8.F.S.MC diy

Fajne!
  • #2 20 Lip 2013 10:51
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Może uznasz że się czepiam, -ale jeżeli już przyłożyłeś się do konstrukcji, to dlaczego nie postawiłeś na wygląd zewnętrzny ? No w tym stanie, nie wygląda to najlepiej- i raczej nie postawił bym tego w salonie/pokoju. I aktywne chłodzenie... pakowanie wentylatorów wszędzie gdzie to możliwe.. Po co ? Ten radiator powinien starczyć, jeżeli byś go wystawił na zewnątrz.

Tyle ode mnie :) Mam nadzieję że coś Ci to podpowie

• #3 20 Lip 2013 10:53
    2039945
    Usunięty  
  • #4 20 Lip 2013 11:09
    DJKompot
    Poziom 26  

Minusy:
    -wygląd ogólny;
    -bajzel w kablach;
    -tranzystory na kablach;
    -tona glut-kleju;
    -wentylatory z przodu
    -brak sensownego chłodzenia;
    -tragiczna obudowa;

Plusy:
    -Wzmacniacz i przetwornica;
    -Użyty głośnik;

Dlaczego kolega nie mógł zrobić typowo jak robią wiodący producenci audio czyli zrobić zwykły panel od tyłu kolumny z elektroniką? Wewnątrz tylko jedna deska a nie tyle przegród. Wentylator ładnie z tyłu lub radiator wystarczy wyrzucić na zewnątrz i po sprawie. Obudowa jakiś kocyk estetyczny.

Do sterowania wentylatorami wystarczy LM317. Jako automatyk nie widzę sensu zastosowania Attiny. Jakby robiła jako zabezpieczenie wzmacniacza i przetwornicy odpowiednio kontrolując, ciepło, napięcie i sterowała wyjściem głośnikowym to tak.

Wstyd takie coś w domu trzymać bo wygląda paskudnie. Konstrukcja na szybko i bez planu. Możesz jeszcze uratować sytuację obijając to kocem + grill na głośnik i grill na wentylatory i te tunele pod radiatory ;).
    Współczuję naprawiać jak coś się uszkodzi.

Btw. Wiekiem się nie usprawiedliwiaj.

• #5 20 Lip 2013 11:17
    tomekcdr
    Poziom 7  

LemuRR 11
    Wiem wygląd nie najlepszy ale jeszcze nie skończyłem tego głośnika planuje go okleić czymś ale to dopiero jak go skończę na razie tylko pomalowany żeby się tak nie rzucał w oczy. Radiator jest bardzo gorący bez chłodzenia nie da się go dotknąć a zawsze dodatkowy wentylator nie zaszkodzi, ich prędkość jest sterowana przez procesor więc ich prawie nie słychać.

ebohucki1998
    Tak tą lutownicą lutowałem jest ona bardo wygodna, lepiej lutuje się nią niż taką zwykłą.

DJKompot
    To nie glut-klej tylko wikol. Czemu brak sensownego chłodzenia? Bardzo dobrze się sprawuje. Z dostępem do elementów w czasie naprawy nie ma najmniejszego problemu każdą płytkę da się odkręcić. Grille postaram się zamontować. Attiny zastosowałem głównie dlatego bo mam zamiar dodać jeszcze wyświetlacz z tyłu kolumny pokazujący aktualną temperaturę co przy okazji wykorzystałem do sterowania wentylatorami. Wiekiem się nie usprawiedliwiam!

Teraz z prawej strony jest wnęka służąca jako rączka na zdjęciach z wewnątrz jej nie widać ponieważ jeszcze jej nie było.

• #6 20 Lip 2013 11:25
    kaka0204
    Poziom 28  

Tranzystory przetwornicy na strasznie długich kablach. Dziwne, że Ci się nie wzbudza.

• #7 20 Lip 2013 11:25
    DJKompot
    Poziom 26  

Jeżeli wikol to jeszcze lepiej. Ciekawe czy wikol przewodzi ciepło nie mówiąc już o tym że ciepłe powietrze wędruję w górę :D.

Zwróciłem uwagę ale autor nie zauważył podstawowych błędów konstrukcyjnych :). Proponuję przyjrzeć się dlaczego w sprzęcie markowym jest tak a u Pana tak.

Zastosowanie wyświetlacza? I co każdy osobno dla attiny? Po pierwsze nawet DIGAMy niektóre nie mają wyświetlacza a po drugie, skoro nie umiesz zrobić programowego pwm na jednym lub dwóch sprzętowych to odpuść sobie wyświetlacz. Jeżeli chcesz taki gadżet montować to widocznie jednak chłodzenie jest złe.

kaka0204 - pewnie mu się wzbudza dlatego potrzebne wyświetlacze czy się to nie gotuję jeszcze.

• #8 20 Lip 2013 11:31
    tomekcdr
    Poziom 7  

Przewody zastosowałem dlatego ponieważ nie dało się ich bezpośrednio przykręcić do radiatora.

DJKompot
    Czemu wikol ma przewodzić ciepło skoro tylko przewody są przyklejone? Wyświetlacz będzie multipleksowany i sterowany przez rejestry 74hc595. Programowy pwm umiem robić i jest on zrobiony właśnie programowy dwa attiny są dlatego że na początku miało być to inaczej a później plany się zmieniły, wyświetlacz jest tylko jako dodatek.

• #9 20 Lip 2013 11:38
    kaka0204
    Poziom 28  

tomekcdr napisał:
    Przewody zastosowałem dlatego ponieważ nie dało się ich bezpośrednio przykręcić do radiatora.

To skróć e do minimum. Nie chciałbyś, aby w najmniej spodziewanym momencie się spaliły.

• #10 20 Lip 2013 11:40
    tomekcdr
    Poziom 7  

kaka0204 napisał:
    To skróć e do minimum. Nie chciałbyś, aby w najmniej spodziewanym momencie się spaliły.

Przewody są i tak już krótkie, mają średnicę 1mm więc spalić się nie powinny w każdym razie nie są one ciepłe ale postaram się je skrócić.

• #11 20 Lip 2013 11:43
    e-elektron
    Troll forumowy

Jeżeli tak jak piszesz, okleisz w przyszłości paczkę kocykiem, to jak w tedy wyobrażasz sobie dostęp do elementów wzmacniacza?

Dla mnie bez rewelacji, gdyż wygląd zewnętrzny to masakra. I te dwa wentylatory na przodzie - jak już musiały być to albo bok-bok albo na tylnej ściance trzeba to było jakoś rozwiązać bo w tej chwili wybrałeś najgorsze z możliwych.

Nie dziw się że radiator jest bardzo gorący - zamknąłeś go w puszce w której jest bardzo mało miejsca, a nawet nie ma go w ogóle - które umożliwiło by częściowe oddawanie ciepła. Gdybyś wystawił radiator na zewnątrz, tak jak to się robi prawie zawsze, pozbył byś się kłopotu z oddawaniem ciepła, pozbył byś się wentylatorów i dopracował byś lepiej wygląd zewnętrzny.

Ogólnie plus za chęci i włożoną pracę, ale na przyszłość trzeba lepiej przemyśleć konstrukcje :)

• #12 20 Lip 2013 11:47
    tomekcdr
    Poziom 7  

e-elektron napisał:
    Dla mnie bez rewelacji, gdyż wygląd zewnętrzny to masakra. I te dwa wentylatory na przodzie - jak już musiały być to albo bok-bok albo na tylnej ściance trzeba to było jakoś rozwiązać bo w tej chwili wybrałeś najgorsze z możliwych.

Nie dziw się że radiator jest bardzo gorący - zamknąłeś go w puszce w której jest bardzo mało miejsca, a nawet nie ma go w ogóle - które umożliwiło by częściowe oddawanie ciepła.

Wiem i się zgodzę ale to mój pierwszy głośnik, człowiek uczy się na błędach :(.

Paczkę jak będę oklejał kocykiem to osobno okleję górną płytę a osobno resztę subwoofera.

Jeśli chodzi o wygląd to na zdjęciach wyszły wszystkie drobiazgi które nie są aż tak widoczne.

• #13 20 Lip 2013 12:12
    robson132
    Poziom 20  

Łączenie kablowe płytki z kluczami jest niedopuszczalne, sterownik ma mieć jak najkrótsze połączenie z bramkami żeby indukcyjności ścieżek nie miały wpływu na przełączanie.
    Piszesz że testowałeś zasilacz pod obciążeniem, choć nie do końca w to wierzę..

• #14 20 Lip 2013 12:15
    tomekcdr
    Poziom 7  

Do zasilacza podłączyłem wszystkie żarówki jakie znalazłem które łącznie pobierały ok 250-300W i radiatorek nigdy nie miał więcej niż 65* testowałem tak przez 30 min i żadnych problemów nie było. W czasie grania gdy clip-a lekko mruga też nie ma problemów.
    Tu testowanie przetwornicy:
    Przy podłączeniu 1 żarówki napięcie spadło o 5V na szynę i przy podłączaniu kolejnych żarówek było prawie takie samo.

• #15 20 Lip 2013 16:20
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Clip=clipping= obcinanie szczytów sinusa.- jeżeli to miga- to znaczy że wzmacniacz jest przesterowany (o ile to prawdziwy wskaźnik clippingu)

Mówisz że jest gorący- Bo jest za przeproszeniem "gównianie" ustawiony- żebrami w dół ...
    Ja mam wzmacniacz 200W 8R moc strat to ponad 100W - radiator prawie o połowę mniejszy- nigdy nie przekroczył temp 75*C
    Podłącz coś do subwoofera co ma w sobie tuner radiowy- albo pojemnościowy ekran dotykowy, wtedy przekonasz się że te kabelki od kluczy robią za antenę.

• #16 20 Lip 2013 16:37
    398216
    Usunięty  
  • #17 20 Lip 2013 16:39
    tomekcdr
    Poziom 7  

Wiem co to clip i wiem że tak nie wolno grać bo można głośnik spalić, gram tak żeby clip mrugał jak najrzadziej. Czy clip jest prawdziwy? Sprawdź dałem schemat. Temperatura u mnie jest podobna. Mówisz że jest źle ustawiony ponieważ jest ustawiony żebrami w dół może i masz rację ale za to jest dużo łatwiej przykręcić tranzystory i ewentualnie je wymienić. Przy podłączeniu telefonu czy tabletu dotyk głupieje, przy podłączeniu uziemienia które jest połączone razem z GND holtona takiego problemu już nie ma. Najważniejsze jest to, że podczas testów i użytkowania nie ma z nim problemów, niemniej jednak dziękuję z uwagi.

Klejone są tylko przewody idące od płytek i przy radiatorze, każdą płytkę można bez problemu odkręcić a z estetyką wiem ale pisałem że jest to jeszcze niedokończony i planuje go obić kocem i dodać grill jak tylko będę miał za co i czas.

• #18 20 Lip 2013 16:43
    e-elektron
    Troll forumowy

tomekcdr napisał:
    Mówisz że jest źle ustawiony ponieważ jest ustawiony żebrami w dół może i masz rację ale za to jest dużo łatwiej przykręcić tranzystory i ewentualnie je wymienić.

Kolego, tranzystory przykręcasz raz a radiator pracuje cały czas nad tym, aby ich nie uszkodzić. Teraz pomyśl... co na logikę jest prostsze? Pomęczyć się z przykręceniem raz a dobrze i zamontowanie dobrze radiatora, czy łatwość w przykręceniu, byle jaki montaż radiatora i przegrzewanie się układu co będzie prowadziło do uszkodzeń tranzystorów?

Kompletnie nie rozumiem dzisiejszej myśli technicznej... :|

• #19 20 Lip 2013 17:10
    tomekcdr
    Poziom 7  

Tranzystory są dobrze przykręcone, posmarowane pastą i się nie przegrzewają co nie znaczy że za kilka lat się nie zepsują, temperatura nigdy nie przekroczyła u mnie 70* przy długim graniu na pełnej mocy bez włączonych wentylatorów a procesor utrzymuje temperaturę na poziomie 60* i jak na razie dobrze mu idzie.

• #20 20 Lip 2013 17:46
    kaka0204
    Poziom 28  

tomekcdr napisał:
    kaka0204 napisał:

Przewody są i tak już krótkie, mają średnicę 1mm więc spalić się nie powinny w każdym razie nie są one ciepłe ale postaram się je skrócić.

Troszkę źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że tranzystory mogą się spalić. Teraz te przewody działają jak anteny przez co na bramkach może być sygnał nie do końca taki jakbyś chciał. Co może grozić wybuchem, gdy otworzą się w tym samym momencie.

• #21 20 Lip 2013 17:55
    tomekcdr
    Poziom 7  

Mam nadzieję że tak się nie stanie niestety nie mogę ich już bardziej skrócić, ale czy nie powinny się spalić najpierw bezpieczniki które mają po 4A? W dokumentacji pisze że mają większy prąd. Czy zmniejszenie rezystorów bramkowych nie powinno poprawić sytuacji? Subwoofer działał już kilkanaście godzin i nic się złego z tranzystorami nie działo ani od końcówki ani od przetwornicy.

• #22 20 Lip 2013 18:23
    kaka0204
    Poziom 28  

Nie mówię, że uszkodzenie musi się stać, twierdzę, że może, ale nie musi.

tomekcdr napisał:
    ale czy nie powinny się spalić najpierw bezpieczniki które mają po 4A?

Niby powinny, ale zwykle spalają się tranzystory a potem bezpieczniki.

• #24 20 Lip 2013 20:51
    dakota74
    Poziom 9  

tomekcdr napisał:

Witam ma 15 lat i chciałbym wam przedstawić moją konstrukcję subwoofera która powstawała przez kilka miesięcy.
    /.../
    Chłodzenie
    Radiator od holtona jest chłodzony tunelowo przez dwa wentylatory 6cm które ...

itd...
    może się czepiam ale Twoja interpunkcja "kaleczy me oczy" :D
    A tak serio, to ciężko się czyta bez przecinków.

• #25 20 Lip 2013 22:01
    tomekcdr
    Poziom 7  

dktr napisał:
    Ale bezpiecznik masz przed kondensatorami w których to jest wystarczająca ilość energii aby zrobić niezłe bum tranzystorów

Kondensatory za bezpiecznikiem mają wartość 2x 100uF, nie wydaje mi się żeby miały aż tyle energii żeby uszkodzić tranzystory.

dakota74 napisał:
    może się czepiam ale Twoja interpunkcja "kaleczy me oczy" :D
    A tak serio, to ciężko się czyta bez przecinków.

Poprawione, mam nadzieję że lepiej.

• #26 20 Lip 2013 23:00
    LemuRR 11
    Poziom 26  

tomekcdr napisał:

Kondensatory za bezpiecznikiem mają wartość 2x 100uF, nie wydaje mi się żeby miały aż tyle energii żeby uszkodzić tranzystory.

tam powinno być co najmniej 330uF- ale cóż, więc nie wiem jak chcesz wydusić z tego 300W bez tętnień.

Przy zwarciu popłynie prąd kilkuset Amperów przez ułamki skund

• #27 20 Lip 2013 23:17
    tomekcdr
    Poziom 7  

Kondensatory w przetwornicy to 4x 470uF i 2x 100nF, na płytce czyli za bezpiecznikami to 2x 100uF, jeśli te kondensatory w przetwornicy lub w wzmacniaczu nie wystarczają to mogę jeszcze dołożyć.

W katalogu jest napisane że impulsowo wytrzymają 48A, ale nie będę się spierał że wytrzymają bo może tak być jak napisał kaka0204. Na razie mogę mieć nadzieję że nic się nie stanie, nie jest to głośnik estradowy gdzie nic nie może "się zepsuć" więc w razie awarii - trudno, będę musiał naprawić. Przewodów niestety nie mogę już skrócić, uwzględnię to przy następnej konstrukcji. Jeszcze dla upewnienia diody prostownicze mogą być na przewodach?

• #28 21 Lip 2013 12:49
    elektryku5
    Poziom 37  

Fajnie że w tym wieku coś sam zrobiłeś, ale ten wszechobecny glut przypomina chińskie konstrukcje, które w przypadku naprawy są w stanie przyprawić w odruch wymiotny, druga sprawa to wygląd, do jakiejś "remizy" jeszcze by mogło ujść, ale do domu wygląd nie pasuje...

Po innym umieszczeniu radiatora końcowe tranzystory dałoby się pewnie bez kabli połączyć, teraz zresztą ten radiator wygląda na nieźle "ograniczony"... Z zasilaczem pewnie ciut trudniej, ale w takim wypadku trzeba zaprojektować PCB pod konkretne radiatory, lub kupić takie jakich wymaga PCB, trochę płytek (w warunkach domowych) już zaprojektowałem i jak coś nie pasuje to nerwy biorą niezłe, także przed projektem suwmiarka i dopasowywanie elementów...

Największa trudność to dopasowanie obudowy razem z bebechami, to wymaga jednak dużo pracy twórczej i warto wtedy się przyłożyć.

• #29 21 Lip 2013 14:18
    robson132
    Poziom 20  

Cytat:
    Jeszcze dla upewnienia diody prostownicze mogą być na przewodach?

Traktuj to jako przedłużenie uzwojenia wtórnego, a czy ono może być nawinięte zwykłym przewodem?-odpowiedź brzmi nie.

• #30 21 Lip 2013 14:59
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME