Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie ukladu co + cwu (dwa zawory trojdrozne termostatyczne)

Sience Fiction 20 Lip 2013 02:57 3399 5
  • #1 20 Lip 2013 02:57
    Sience Fiction
    Poziom 11  

Witam
    Mam prośbę o sprawdzenie układu co + cwu. Chodzi o to, że u rodziców był wykonany układ co + cwu gdzie często dochodziło do przytykania komina i piec często był cały czas zasmolony i ogólnie kiepsko się paliło. Parę razy też dochodziło do zagotowania się wody. W związku, że u rodziców jest remont w kotłowni - wkładany wkład do komina i piec jest wyjęty, chciałbym skorzystać z okazji i poprawić cały układ. Moja propozycja jest poniżej. Chciałbym zastosować dwa zawory termostatyczne o nastawach 60C, by ochronić kocioł przed zbyt niską temperaturą wody powrotnej i tym samym poprawić spalanie w piecu.

Parametry :
    Piec na węgiel z casto około 8kW (mały)
    zasobnik cwu - 120L
    cztery grzejniki 800x600mm + jeden w łazience
    na grzejnikach nie ma zamontowanych zaworów termostatycznych tylko zawory
    mieszkanie około 50-60m2
    piec jest na tym samym poziomie co kaloryfery
    zasobnik cwu około 1,5m nad piecem co
    instalacja Cu - lutowana

Działanie jest następujące:

Działanie systemu opisują 3 równania na rysunku, gdzie w zależności od temperatury zasobnika i temperatury wyjściowej z pieca włączone są odpowiednio pompy.

W przypadku braku zasilania, układ jest zasilany przez UPS.
    Alarm się włącza gdy na wyjściu z pieca jest powyżej 85C (lub może lepiej 90C) i wtedy 2 pompy chodzą by bardziej schłodzić układ.

Wybrałem zawory trójdrożne bo stosunkowo są tanie a w czterodrożny nie chcę się bawić bo wymagają siłownika i sterownika i wtedy koszty rosną.

Chciałbym prosić o opinie nieważne jak krytyczne będą i jak to widzicie by układ poprawić, dopracować. Może inaczej byście to widzieli.
    Niektórzy spytają czemu 2 zawory termostatyczne 3-drożne w ten sposób podłączone - odpowiedz by niedopuścic by woda powrotna miała zbyt niską temperaturę nawet gdy tylko zasobnik cwu jest w użyciu.

Sterownik bym wykonał sam lub jakiś kupny do adaptacji.

W układzie nie narysowałem odpowietrzników (wiadomo, że muszą być) i uzupełniania układu wodą.

W drugim równaniu wkradł się błąd, ma być gdy temperatura zasobnika jest wyższa lub równa od 60C to wtedy chodzi pompa 1, a pompa 2 OFF - tu musi być również histereza by pompa 2 ciągle się nie włączała i wyłączała

0 5
  • #2 20 Lip 2013 09:56
    artprox
    Poziom 14  

Witam, proponuje podłączyć bojler bezpośrednio do pieca (+brak dodatkowego zaworu i pompy, jeśli zasobnik będzie blisko pieca to różnice temp. wej.i wyj bardzo małe nawet przy bojlerze z zimną wodą (temp. w zasobniku=temp. na kotle, więc nic to nie zmieni dla kotła).
    Hłodzenie układu możesz rozwiązać przyspieszając pompkę.
    ps.zwróć uwagę na pionowe ułożeni zaworu różnicowego, kierunkowość filtrów oraz ich ułożenie (wyczystkami w dół,tak aby podczas czyszczenia nie doszło do spłynięcia osadów do instalacji)

0
  • #3 20 Lip 2013 16:33
    Sience Fiction
    Poziom 11  

czyli proponujesz taki sposób:

nie uważasz, że jak w piecu wygaśnie to bojler nie zostanie również wychłodzony? a tak ten zawór odcina bojler. Co do montażu filterków i zaworu różnicowego to zgadzam sie;)

0
  • #4 24 Lip 2013 18:39
    artprox
    Poziom 14  

Witam, ja u siebie podłączyłem bojler bezpośrednio do gałęzi naczynia wzbiorczego (poniżej poziomu bojlera (powodując zasyfonowanie konwekcyjnego ruchu wody przy niższej temp. na piecu)). Czytałem że ktoś zastosował zawór jednokierunkowy na powrocie aby uchronić bojler przed wychłodzeniem (bardzo podkreślał że musi to być jakiś zawór klapkowy (działający cytuje "jak zastawka", prawdopodobnie jest to zawór grawitacyjny.
    Ps. przy zasyfonowaniu mamy podobny efekt (dla mnie zadowalający), ale konieczne jest zastosowanie odpowietrznika w najwyższym punkcie syfonu na zasilaniu bojlera (ja mam odpowietrznik jakieś 30cm od zaworu odcinającego bojler potem zejście turą w dół jakieś 120cm i podłączenie do zasilania.

Dodano po 6 [minuty]:

Ps. nie wiem czy jasno to opisałem, bojler zasilany jest przez ruch konwekcyjny gorącej wody, nie jest podłączony przez pompkę.

0
  • #5 26 Lip 2013 01:50
    Sience Fiction
    Poziom 11  

artprox napisał:
    ps.zwróć uwagę na pionowe ułożeni zaworu różnicowego

po prześledzeniu kilku wątków natrafiłem, że właściwie zawór różnicowy możne być montowany w dowolnej pozycji min. ZR Tech-Pol mają w swojej karcie produktu tak napisane.
    Tak gdzieś za 2 tyg chciałbym rozpocząć modernizacje, możne do tego czasu ktoś doradzi coś więcej, lub zaproponuje inne rozwiązanie. Mile widziane rysunki z opisem.

0
  • #6 26 Lip 2013 14:42
    artprox
    Poziom 14  

Super sprawa, mój tylko w pionie i byłem przekonany że tylko takie istnieją ewentualnie ten klapowy na poziom (ale go nie miałem w rękach) a tu proszę

0